X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19573
Przesłano:
Dział: Świetlica

Owoce w koszu - rysunek kredkami pastelowymi na tapecie o wypukłej fakturze

Anna Dziewulska
Konspekt zajęć plastycznych z cyklu „MALUJEMY JAK WIELCY ARTYŚCI”
Miejsce realizacji świetlica szkolna
Czas pracy: 90min

Temat: Owoce w koszu- rysunek kredkami pastelowymi na tapecie o wypukłej fakturze.
Cele ogólne:
- Zapewnienie dzieciom możliwości kontaktu z dziełami sztuki
- Rozwijanie wrażliwości plastycznej uczniów
- Rozwijanie kreatywności, wyobraźni oraz sprawności manualnej

Cele rewalidacyjne ogólne:
- stymulacja w zakresie percepcji wzrokowej
- rozwijanie wrażliwości dotykowej
- doskonalenie sprawności ruchów ręki i nadgarstka
- doskonalenie mówienia poprzez opisywanie treści

Cele szczegółowe:
-Uprzystępnienie obrazów Caravaggio ”Kosz z owocami”, Cezanne „Martwa natura z jabłkami i pomarańczami”, „Jabłka i gruszki”, A. Renoir’a „Owoce Południa”
- Zapoznanie z elementami twórczości malarzy,
-Wprowadzenie na podstawie reprodukcji pojęć: reprodukcja, martwa natura
-Kształtowanie pojęć: malarz i malarstwo jako dziedzina sztuk plastycznych
-Rysowanie kredkami pastelami olejnymi na papierze przygotowanym z tapety fakturowej „Kosza z owocami” z uwzględnieniem następujących cech przedmiotów: kształtu, barwy, wielkości i proporcji
-Wyróżnianie i nazywanie cech przedmiotów (owoców):
kształtów – formy proste - kulisty, owalny, wydłużony, podłużny
wielkości i proporcji – w stosunku do innego przedmiotu (duży, mały, mniejszy, większy)
barw (czerwona, pomarańczowa, żółta, zielona, fioletowa)

Cele operacyjne:
-Uczeń potrafi opisać wygląd warzyw (kolor, wielkość, proporcje, kształt), w oparciu obserwację eksponatów zgromadzonych w sali
-Uczeń poznaje, ogląda obrazy: Caravaggio ”Kosz z owocami”, Cezanne „Martwa natura z jabłkami i pomarańczami”, „Jabłka i gruszki”, A. Renoir’a „Owoce Południa”
-Uczeń potrafi namalować martwą naturę uwzględniając kształt, wielkość, proporcje i barwy przedmiotów
-Uczeń na podstawie danego wytworu sztuki plastycznej (obrazu), potrafi nazwać jego wykonawcę (malarz), i dziedzinę sztuki (malarstwo)

Środki dydaktyczne:
-okazy naturalne – owoce
- koszyk wiklinowy
-kredki pastele olejne,
-tapeta papierowa kolor naturalny o wypukłej fakturze (najlepiej w kratkę)
-reprodukcje obrazów „Kosz z owocami” Carvaggio , Cezzane „Martwa natura z jabłkami i pomarańczami „ Jabłka i gruszki” ,A. Renoir’a „Owoce Południa”- wskazane, aby choć jedno z dzieł było reprodukcją malowaną na płótnie o grubym splocie.

Metody pracy: oglądowe –pokaz i obserwacja, ekspozycja, słowne – pogadanka, rozmowa, opis, praktyczne - zajęć praktycznych

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa


Przebieg zajęć
1.Wprowadzenie do tematu dnia – rozwiązywanie zagadek o owocach
2.Rozmowa na temat owoców ukierunkowana pytaniami nauczyciela
-Jakie (inne) owoce znacie?
-Jakie owoce lubicie?
-Czy często spożywacie owoce?
-Dlaczego ludzie powinni jeść dużo owoców?
-Jakie potrawy można przyrządzić z owoców?
3.Podanie tematu działalności plastycznej .
Dziś będziemy rysować kredkami pastelowymi koszyk z owocami.
4. Oglądanie reprodukcji obrazów „Kosz z owocami” Carvaggio, Cezzane „Martwa natura z jabłkami i pomarańczami „ Jabłka i gruszki” ,Renoir’a „Owoce Południa” (Reprodukcje umieszczona są na stelażu stojącym blisko dzieci, uczniowie siedzą na dywanie)
wprowadzenie pojęcia malarstwo, malarz, reprodukcja w oparciu o reprodukcje
Zaznajomienie z pojęciami malarz, malarstwo, reprodukcja
- Powiedzcie kto maluje obrazy?- malarz
- co to jest malarstwo?
Malarstwo to dziedzina sztuk plastycznych polegająca na malowaniu obrazów farbami olejnymi, akwarelowymi, plakatowymi, zaś malarz to twórca malujący obrazy.
Reprodukcja to kopia oryginału obrazu wykonana w dowolnej skali metodą fotograficzną lub drukarską.
Nauczyciel podaje krótkie i interesujące informacje o autorach dzieł
5. Wypowiedzi dzieci na temat eksponowanych dzieł ukierunkowane pytaniami nauczyciela
-Jakie owoce potraficie rozpoznać?
-Jakich kolorów używali malarze do namalowania owoców?
-Czy owoce np. czerwone mają ten sam odcień czy różnią się od siebie?
-Czym różnią się od siebie te owoce? (kolorem, odcieniem, wielkością, kształtem)
-Gdzie ułożone są owoce?
-Co oprócz owoców widać na obrusie? (cienie)
-Czy potraficie określić, z której strony padało światło w czasie malowania obrazu?
-Czy podoba wam się ten obraz? Jakie macie odczucia patrząc na niego?
- Oglądane prze was obrazy to martwa natura. Czy umiecie powiedzieć co powinno być namalowane na obrazie, aby nazwać go martwą naturą?
-Martwą naturą nazywamy obraz, na którym znajdują się różne przedmioty. Mogą to być kwiaty, dzbany, bukiety, jedzenie, przybory szkolne
6.Opisywanie zgromadzonych warzyw z uwzględnieniem wielkości, proporcji, barwy, kształtu
Uczeń opisuje wybrane warzywo w formie zagadki, bez podawania nazwy. Pozostałe dzieci odgadują, podają nazwę i wyjmują warzywo z kosza.
(Ćwiczenie to ma na celu nie tylko przygotowanie do malowania, czyli dokonania wnikliwej analizy uwzględniającej wyżej wymienione jakości, ale także służy rozwijaniu sprawności językowej, bogaceniu czynnego słownika dziecka, uczy uważnej obserwacji)
7.Wiązanie teorii z praktyką
Nauczyciel wspólnie z uczniami przygotowuje martwą naturę, układa w koszu wybrane owoce, tak by wyraźnie różniły się między sobą kolorem, wielkością i kształtem.
Przed rozpoczęciem malowania nauczyciel podaje kryteria oceny dzieła:
a) właściwe rozplanowanie na kartce elementów, tak by kosz z warzywami namalowany był centralnie, na środku kartki
b) zachowanie właściwych proporcji wszystkich elementów
c) uwzględnienie kształtu, wielkości i barwy malowanych warzyw
d) estetyka wykonania pracy
8.Działalność plastyczna
Narysujemy teraz piękne prace pastelami olejnymi na specjalnie przygotowanym papierze. Wasza praca będzie namalowana prawie jak obraz namalowany na płótnie.
9.Wystawa i omówienie prac
Nauczyciel wiesza na tablicy prace uczniów i prosi o ich ocenę pod kątem realizacji tematu (przypomnienie kryteriów oceny)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.