X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 999
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęc w grupie 6-latków: "Odloty ptaków - jeden ze sposobów przygotowywania się zwierząt do zimy"

TEMAT KOMPLEKSOWY: Nasi skrzydlaci przyjaciele

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
-zna przyczyny odlotu ptaków do ciepłych krajów;
-wypowiada się na temat ptaków w oparciu o wysłuchany wiersz, ilustrację i własne doświadczenia;
-zna nazwy wybranych ptaków i wie czym się odżywiają;
-dzieli wyrazy na sylaby.

METODY:
-podające: opowiadanie, opis
-poszukujące: rozmowa, zagadka słuchowa, zadania inspirujące,
-ekspresyjne: żywego słowa, społecznego porozumiewania się,
-praktyczna: samodzielnych doświadczeń

FORMY PRACY:
-indywidualna
-zbiorowa
-grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-ilustracje przedstawiające ptaki, pokarmy dla ptaków: okruszki chleba, słoninka, ziarna zbóż, pestki słonecznika, 3 piórka, tekst wiersza Stanisława Karaszewskiego pt. „Dobre rady sowy”, kasztany, kaseta magnetofonowa z nagraniem piosenki pt. „Ptaki jesienią” i odgłosami ptaków, książka „Wesoła szkoła sześciolatka”, dwa pojemniki: 1 z narysowaną uśmiechniętą buzią, 2 z narysowaną smutną buzią.

Przebieg zajęć:

1.Zabawa integracyjna „Wszyscy są, witam was”.

2.Słuchanie odgłosów ptaków i odgadywanie ich nazw.

3.Wysłuchanie wiersza Pt. „Dobre rady sowy” S. Karaszewski.

4.Wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanego wiersza oraz ilustracji umieszczonej w podręczniku.
•Jaka pora roku opisana jest w wierszu?
•Do kogo ptaki udały się po radę?
•Jakich rad przed odlotem udzieliła ptakom sowa?
•Które ptaki odlatują do ciepłych krajów?
•Kiedy ptaki powrócą z powrotem?
•Które ptaki zostają u nas na zimę?
•W jaki sposób możemy im pomóc w przetrwaniu zimy?

5.Zabawa ruchowo – oddechowa „Piórko”.

6.Klasyfikacja ptaków na: ptaki odlatujące do ciepłych krajów, ptaki zimujące w Polsce.
•Podział ilustracji ptaków na dwie grupy.
•Jakie ptaki znalazły się w pierwszej grupie? A w drugiej? Powiedzcie nazwy ptaków sylabami, głoskami.

•Czym się żywią ptaki zimujące w Polsce.
7.Przyporządkowanie poszczególnym ptakom odpowiedniego pokarmu (praca z książką).

8.Zabawa muzyczno – ruchowa ze śpiewem. Piosenka Pt. „Ptaki jesienią”.

9.Ćwiczenia ortofoniczne – zabawy rytmiczne. Naśladowanie odgłosów ptaków według podanych rytmów.

10.Ewaluacja zajęć „Smutne i uśmiechnięte buzie”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.