X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9976
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podsumowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią na podstawie poznanych piosenek i wierszy o tematyce jesiennej. Scenariusz zajęć wychowania przedszkolnego

Prowadzący: Beata Machowiak

Klasa: „O”, grupa IV

Temat bloku: Jest coraz chłodniej, wszyscy przygotowują się do zimy.

Temat dnia: Podsumowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią na podstawie poznanych piosenek i wierszy o tematyce jesiennej.

Data: 20.11.2009r.
Czas trwania zajęć: 7.45 – 12.45

Cele ogólne:
utrwalenie nazw pór roku,
utrwalenie cech charakterystycznych dla jesieni,
poznanie znaczenia wiatru w przyrodzie,
manipulowanie darami jesieni,
rozwijanie aparatu ruchowego ręki,
zapoznanie z wyglądem beczki do kiszenia kapusty,
wykonanie ruchu do piosenki,
rozwijanie reakcji na zmianę tempa w muzyce,
utrwalenie piosenek o tematyce jesiennej,
kształtowanie słuchu muzycznego,
zapoznanie ze sposobami konserwowania żywności,
zapoznanie ze zjawiskami atmosferycznymi charakterystycznymi dla jesieni

Cele szczegółowe:

Oczekuję, iż w efekcie uczeń:
a)sfera poznawcza :
wymieni barwy jesieni,
wyjaśni, jakie jest znaczenie wiatru w przyrodzie,
wyjaśni znaczenie słowa „roztargniony”,
wymieni sposoby konserwowania żywności,
wymieni zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla jesieni

b)sfera kształcąca :
zaśpiewa piosenkę,
przeliczy uczniów,
rozwiąże zagadki,
wyliczy pory roku,
opowie treść ilustracji,
wykona akompaniament do piosenki na instrumentach,
porówna ilość pszczół i uli,
pokaże ruchem piosenkę,
obejrzy jesienne stroiki,
opisze zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie,
manipuluje darami jesieni,
recytuje wiersz,
opisze znaczenie wiatru,
naklei kropki na koło,
odpowie na pytania

c) sfera wychowawcza :
wie, że należy czekać na swoja kolej podczas wypowiedzi,
wie, że wiatr może przynieść ogromne zagrożenie
Środki dydaktyczne:
strój jesieni,
strój sroki,
strój wiatru,
opaska zająca,
opaska jeża,
opaska misia,
opaska dzięcioła,
ilustracje jesienne,
treść wiersza „Wesoła pora”, „Lecą liście”,
książka „Gdy zapada zmrok”,
dary jesieni,
maszyna do wytwarzania wiatru,
bibułkowe liście,
siateczki do łapania liści,
rolka po papierze toaletowym,
białe kropeczki,
czerwone koło,
zagadki o tematyce jesiennej,
treść quizu,
owoce,
tace z kaszą,
beczka do kiszenia kapusty,
sylwety uli i pszczół,
jesienne stroiki,
beczka do miodu

Przebieg zajęć:

Formy zajęć
Przebieg zajęć
Rodzaj realizowanych treści
Praca zbiorowa

1.Taniec integrujący grupę „Orzeszek”. Uczniowie wykonują taniec, zaczynają od tempa wolnego, stopniowo tempo jest coraz szybsze.
aktywność ruchowa,
aktywność muzyczna
Praca indywidualna
2. Uczniowie stoją w kole wybrany uczeń przelicza wszystkich uczniów.
aktywność matematyczna
Praca zbiorowa
3.Nauczycielka przedstawia panią dyrektor. Uczniowie witają gościa piosenką „Kończy się lato”. Nauczyciel mówi: pokażmy, jak potrafimy się bawić. Nauczycielka przebrana jest za jesień wita dzieci wierszem „Pora wesoła” Marka Głogowskiego. Wypowiedzi uczniów dotyczące zaobserwowanych zmian w przyrodzie jesienią. Uczniowie próbują przy pomocy nauczyciela wyjaśnić znaczenie słowa „roztargniony”. Uczniowie wymieniają pory roku, określają obecną porę roku. Wymieniają cechy charakterystyczne dla jesieni. Oglądanie jesiennych stroików.
aktywność rozwijająca mowę i myślenie
Praca zbiorowa
4. Na tablicy przypięte są ilustracje przedstawiające jesień. Chętni uczniowie opowiadają, co przedstawiają ilustracje. Rozwiązywanie zagadek jesiennych ( burak, marchewka, kapusta, ogórek). Recytacja wiersza „Lecą liście”. Zaśpiewanie piosenki „Orkiestra” z wykorzystaniem instrumentów muzycznych. Czytanie przez nauczycielkę książki o późnej jesieni „Gdy zapada zmrok, teatrzyk cieni”, Richarda Fowlera.
aktywność rozwijająca mowę i myślenie,
aktywność muzyczna
Praca zbiorowa
5. Improwizacja piosenki „Malowała jesień”. Uczniowie przebrani są za panią jesień, sroczkę i wiatr.
aktywność muzyczna
Praca zbiorowa
6. Nauczycielka zachęca dzieci, aby pobawiły się w liczenie. Uczniowie siedzą przy stolikach. Operują darami jesieni według poleceń nauczycielki, dokładają i odkładają żołędzie.
aktywność matematyczna,
aktywność rozwijająca mowę i myślenie
Praca zbiorowa
7.Zabawa muzyczna przy utworze „Taniec liści na wietrze”
aktywność muzyczna,
aktywność ruchowa
Praca indywidualna
8. Recytacja przez uczniów wiersza M. Kownackiej „W spiżarni”. Rozmowa na temat treści wiersza. Uczniowie wymieniają zapasy zgromadzone w spiżarni. Rozmowa na temat sposobów przechowywania warzyw i owoców ( suszenie, kwaszenie, mrożenie). Oglądanie beczki do kiszenia kapusty, a także beczki do miodu. Rysowanie na tacy z kaszą liścia, kasztana, żołędzia.
aktywność rozwijająca mowę i myślenie, aktywność ruchowa,
aktywność muzyczna
Praca grupowa
9. Zabawa muzyczna z elementami ruchu „Wietrzyk - psotnik”. Nauczycielka przedstawia magiczną maszynę, która wytwarza wiatr. Z maszyny wydobywa się muzyka, a wraz z nią kolorowe listki, które dzieci przeliczają i określają ich barwę. Dzieci porównują, komu udało się zebrać najwięcej jesiennych liści. Rozwiązywanie zagadek związanych ze zjawiskami atmosferycznymi występującymi w przyrodzie jesienią. Poznanie korzyści i zagrożeń jakie przynosi wiatr.
aktywność matematyczna,
aktywność ruchowa
Praca zbiorowa
10. Zabawa dydaktyczna „ Mniej, więcej, tyle samo”. Na tablicy przypięte są sylwety pszczół i uli. Dzieci określają czego jest więcej. Zabawa przy piosence „Jesienny deszcz”.
aktywność matematyczna,
aktywność muzyczno - ruchowa
Praca zbiorowa
11.Wykonanie pracy plastycznej „ Muchomor”. Uczniowie otrzymują oklejoną kolorem białym rolkę po papierze toaletowym. Z czerwonego koła wykonują kapelusz do muchomora.
aktywność plastyczna
Praca zbiorowa
12. Podsumowanie zajęć. Jesienny quiz. Uczniowie mówią prawda albo fałsz.
aktywność rozwijająca mowę i myślenie
Praca zbiorowa
13. Karta ewaluacyjna zajęć – zaznacz, czego było więcej na dzisiejszych zajęciach radości czy smutku.
Praca zbiorowa
14. Ocena aktywności uczniów. Poczęstunek owocami.
15. Podsumowanie zajęć. Słuchanie muzyki relaksacyjnej.
16. Muzyczne pożegnanie.
aktywność muzyczna

Bibliografia:
1. M. Bogdanowicz: „ Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki. Zabawy relacyjno – relaksujące.
2. D. Megrier: „Zabawy teatralne w przedszkolu”.
3. E. Skore: „Księga zagadek”, Oficyna Wydawnicza „Impuls”.
4. U. Rucker – Vennemann: „ Zabawy odprężające dla dzieci. Pomysły, zabawy i ćwiczenia na każdy dzień”, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2003


Wiersz „Pora wesoła” Marek Głogowski

...Jesień – roztargniona malarka
gubi farby po lasach i parkach,
a ja biegnę wciąż za nią z ochotą
i znajduję brąz, czerwień i złoto.

Wiersz „ W spiżarni” Marii Kownackiej

W spiżarni na półkach
Zapasów bez liku.
Są dżemy, kompoty, złoty miód w słoiku.
I cebula w wiankach,
I grzybki suszone,
są główki kapusty,
Ogórki kiszone.
A gdy będzie w zimie tęgi mróz na dworze,
Zapachnie nam lato - gdy słoik otworzę.


Zagadki o warzywach

Dobra gotowana i dobra surowa,
Choć nie ma pomarańcz, jest pomarańczowa ( marchewka)

Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
A zima w beczce leży kiszony ( ogórek)

Każdy odgadnie tę zagadkę:
Ma biały korzeń i zielona natkę ( pietruszka)

Na zagonie złota głowa
Smaczne pestki w sobie chowa. ( dynia)

Z soczystych liści złożona, okrągła głowa zielona (kapusta)

Ma okrągły brzuszek
I ogonek mały,
Będzie z niego na obiad
Barszczyk doskonały ( burak)


Zagadki dotyczące zjawisk atmosferycznych

Pada, kapie, leje,
Chlupie, za szybami gada,
Smutną bajkę, długą bajkę
Sennie opowiada. ( deszcz)

Gonię po niebie chmury,
Latawce porywam w górę.
Schylam w sadzie drzewa,
Czasem gwiżdżę, czasem śpiewam.
Nigdzie nie postoję!
Czy znasz imię moje? (wiatr)

Leciutka, bielutka,
Wszystko zasłania wokół,
Dużo nie zobaczysz, choć masz wzrok jak sokół. ( mgła)

Choć go nie widzisz, to dobrze czujesz.
Liście porusza, gdy spacerujesz. ( wiatr)

Gdy ona panuje, pogoda jest bura.
Wszystko targa wokół, bo to jest... (wichura)

Leciutki, drobniutki lub gęsty i duży.
On to właśnie sprawia, że woda w kałuży. ( deszcz)

Kiedy on na dworze pada,
To szybko parasol rozkładasz. ( deszcz)

Biały pyłek na trawce,
Biały pyłek na ławce,
Nie weźmiesz go w ręce,
Bo znika naprędce. ( szron)


„Prawda czy fałsz?” – quiz.

1. Wszystkie grzyby można jeść.
2. Jesienią często pada deszcz.
3. Lisy lubią jeść kury.
4. Kasztany są koloru brązowego.
5. Jesienią bociany odlatują do ciepłych krajów.
6. Z owoców jarzębiny można zrobić korale.
7. Żołędzie rosną na dębie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.