X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 99
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Doświadczenia z wodą

Scenariusz zajęcia wychowawczo- dydaktycznego dla dzieci trzyletnich

Temat kompleksowy: Woda źródłem życia.

Temat zajęcia: Doświadczenia z wodą.

Forma organizacji pracy: grupowa, indywidualna.

Cele ogólne
Poznawanie różnych stanów wody, procesu zamiany płynu w ciało stałe. Topnienie lodu.

Cele operacyjne
- dziecko pozna sposób zachowania się niektórych przedmiotów w wodzie, ich zachowanie,
- określi właściwości wody oraz źródła jej zanieczyszczeń,
- dziecko potrafi określić, co pływa, a co tonie, co rozpuszcza się w wodzie.

Środki dydaktyczne
Zamrożony lód, soda, sól, cukier, proszek do prania, kasza, mąka, piasek, klocki plastikowe, drewniane, metalowe, nakrętki, śruby, gąbki, korki, kawałki folii, papieru itp.

Przebieg zajęcia:
1.Nauczycielka pokazuje dzieciom przezroczyste naczynie, do którego wysypuje kawałki lodu zamrożonego. Dzieci wiedzą, że jest to zamarznięta woda. Dotykają dłońmi naczynia. Stwierdzają, że jest zimne. Wyciągają wniosek: żeby woda zamarzła, musi być zimno, musi być niska temperatura. Wyjmują kawałki lodu. Trzymają je w dłoniach. Oglądają. Stwierdzają, że lód jest zimny, mokry, gładki, twardy, przezroczysty lub lekko biały. Wkładają kawałki lodu do naczynia i odstawiają je w nasłonecznione miejsce.

2.Dzieci oglądają masy sypkie. Rozpoznają je, wymieniają nazwy. Nauczycielka łączy je z wodą. Po wymieszaniu stwierdzają: soda, sól, cukier i proszek do prania rozpuszczają się w wodzie. Kasza, mąka, piasek czynią ją mętną. Woda z proszkiem pieni się. Proszek czyni wodę mętną, białawą.

3.Zabawa „ Co tonie, co pływa i jak się nazywa?” Dzieci umieszczają na powierzchni wody w misce różne przedmioty. Podczas obserwacji stwierdzają, które przedmioty toną, a które utrzymują się na powierzchni wody. Próbują wyciągnąć wnioski. Ważą w dłoniach po dwa przedmioty- taki, który utonął i taki, który nie utonął. Wniosek: toną przedmioty ciężkie, zaś lekkie nie.

4.Dzieci oglądają odstawione naczynie z lodem. Stwierdzają, że w pojemniku jest woda.

5.Zabawa ruchowa z elementem dramy: „ Wody, wody, wody”. Dzieci stają w swobodnej pozycji naśladującej „ zachowanie się” kwiatów w pogodny dzień, poruszają lekko całym ciałem, rękami, kołyszą się i kręcą główkami, głęboko nosem wciągają powietrze. Na słowa nauczycielki- susza, deszcz nie pada- słońce piecze, gleba sucha, dzieci- kwiaty pokazują, jak zmienia się ich wygląd: pochylają głowy, lekko uginają nogi, pochylają całe ciało, opuszczają ręce( każdy „ kwiat” zrobi to tak, jak będzie czuł).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.