X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9882
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Moje miasto Grudziądz

Scenariusz zajęć

Data: 08.04.2008r.
Grupa wiekowa: 5- latki
Imię i nazwisko nauczyciela: Joanna Maćkowiak
Blok tematyczny: Miasto rodzinne- Grudziądz
Temat: Moje miasto Grudziądz
Cele operacyjne:
• rozpoznaje i nazywa na widokówce swoje miasto,
• wie gdzie leży Grudziądz na mapie,
• wymienia najważniejsze zabytki Grudziądza,
• składa obrazek w całość, nazywa zabytek i koloruje go,
• potrafi powiedzieć swój adres zamieszkania,
• zauważa różnice między starą i nową zabudową,
• zauważa różnice między ludźmi i pojazdami dawniej i dziś,
• bierze aktywny udział w zabawach ruchowych,
• śpiewa piosenkę na powitanie i pożegnanie.
Metody pracy:
• słowna- rozmowa o Grudziądzu, rozwiązanie zagadki, zabawa na powitanie i pożegnanie,
• oglądowa- mapa Polski, widokówki, ilustracje Grudziądza,
• czynna- zabawy ruchowe, puzzle- składanie ilustracji zabytku w całość,
Środki dydaktyczne:
• mapa Polski,
• widokówki ilustracje Grudziądza
Literatura:
1. Publikacja Urzędu Miejskiego w Grudziądzu przy współpracy z Wydziałem Strategii Rozwoju, Promocji i Integracji Europejskiej- „ Grudziądz”, „ Unitex”, Bydgoszcz 2002r.
2.Cz. Cyrański, M. Kwaśniewska, „ Moje przedszkole- program wychowania przedszkolnego”, „ Mac”, Kielce 2003r.
3.E. Januchta, W. Żaba- Żabińska, „ Szkoła pięciolatka- przewodnik metodyczny“ cz.3, „ Mac“, Kielce 2007r.

Przebieg zajęcia:
I. Część wstępna
1. Powitanie dzieci przez nauczyciela.
2. „Zabawa na powitanie”- piosenka
„Na powitanie wszyscy razem hip hip hura 3x
Z całego serca pełnym gazem hip hip hura 3x”
3. Wprowadzenie do tematyki zajęcia- zagadka „ miasto”
„ Jest to miejsce gdzie jest dużo domów nowych i bardzo starych, sklepów, jeździ dużo samochodów, autobusów, po chodnikach chodzi wielu ludzi, którzy robią zakupy”

II. Część właściwa
4. Rozmowa na temat swojej miejscowości:
Nauczyciel zadaje pytania:
• Jak nazywa się miasto w którym mieszkamy?
• Czy znacie jeszcze jakieś inne miasta?
• Kto z was był w innym mieście?
Pokażę wam teraz na mapie Grudziądz.
Nauczyciel określa położenie miejscowości względem znanych miejsc w Polsce ( Toruń, Bydgoszcz, Warszawa, Bałtyk, góry).
5. Przypomnienie adresów dzieci.
Nauczyciel mówi: Każdy z was mieszka w Grudziądzu, ale każdy ma inny adres zamieszkania. Chciałabym, aby każdy po kolei powiedział swój adres.
6.Zabawa ruchowa: „ Idziemy na spacer”
Dzieci na hasło „ Dzieci na spacer” spacerują po sali, przyglądając się domom i pojazdom.
Gdy usłyszą hasło ‘ Dzieci do domu”, wracają na wyznaczone miejsce.
7. Oglądanie widokówek i ilustracji Grudziądza
a) Oglądanie starej i nowej zabudowy.
Nauczyciel pokazuje widokówki i ilustracje, na których są nowe budynki ( osiedla oraz zabytkowe kamieniczki. Dzieci z pomocą nauczyciela wskazują czym różnią się te budynki,
b) przyglądanie się ludziom i pojazdom dawniej i dziś,
c) zwrócenie uwagi na zabytki
Nauczyciel pokazuje różne zabytki na wcześniej przygotowanych obrazkach. Nazywa je, dzieci powtarzają nazwy ( Brama Wodna, Spichrze, Klasztor benedyktynek, Zabytkowe kamieniczki, Zamek, Wzgórze Zamkowe, Kościół pojezuicki),
d) rozmowa na temat oglądanych zabytków:
Nauczyciel zadaje pytania:
• Czy były w danym miejscu?
• Czy im się podobało?
• Gdzie chcieliby pójść?
8. Zabawa ruchowa „ Zwiedzamy swoją miejscowość”
Dzieci tworzą pociąg, ustawiają się w długim rzędzie. Nauczyciel prowadzi pojazd, który powoli jedzie przez miejscowość. Mówi dzieciom, co mijają z lewej lub prawej strony, a one odwracają głowę w odpowiednią stronę.
9. Puzzle- ( 5 elementów)
Nauczyciel rozdaje dzieciom pocięte obrazki z zabytkami Grudziądza. Mówi aby każde dziecko ułożyło obrazek i powiedziało jak nazywa się jego zabytek. Następnie prosi o przyklejenie na kartkę papieru i pokolorowanie.
10. Wystawa wszystkich prac.
Każde dziecko prezentuje swoją pracę innym dzieciom i jeszcze raz nazywa swój zabytek.

III. Część końcowa
10.Dokończ zdanie:
Miasto w którym mieszkam to...
Mieszkam w ... na ulicy...
Lubię swoje miasto, bo...
Moje przedszkole mieści się przy ulicy...

11. Zabawa na pożegnanie.
„ Na pożegnanie wszyscy razem hip hip hura 3x
z całego serca pełnym gazem hip hip hura 3x”

opracowała: mgr Joanna Maćkowiak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.