X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9783
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwierzęta z wiejskiego podwórka - scenariusz zajęcia w grupie dzieci 5- letnich

Temat: „Zwierzęta z wiejskiego podwórka” – praca plastyczna – wyklejanie sylwet zwierząt.

Cele:
- rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie;
- zachęcanie do rozwiązywania i układania zagadek;
- wzbogacanie wiedzy o zwierzętach hodowanych przez człowieka;
- wyrabianie poczucia estetyki pracy oraz zachowania czystości i porządku w czasie wykonywania pracy.

Metody:
- słowna – rozmowa; rozwiązywanie zagadek;
- ćwiczeń praktycznych.

Formy pracy:
-zbiorowa
- grupowa
-indywidualna

Środki dydaktyczne:
- ilustracja wiejskiego podwórka;
- sylwety zwierząt (koń, kaczka, kogut, pies);
- emblematy zwierząt (świnia, kaczka, kogut, pies);
- tekst piosenki: „Dziwne rozmowy”;
- karta pracy (kontury zwierząt – świnia, krowa, koń, kura);
- plastelina, krepina, skrawki materiału, włóczka, klej, pędzelki.

Przebieg zajęcia:

1. Ćwiczenia wprowadzające wg metody W. Sherborne.
2. Krótka rozmowa na temat omawianego tematu – zwierzęta z wiejskiej zagrody.
3. Rozwiązanie zagadek:
Najpierw jest żółta, potem jest biała.
Nie gorzej od łodzi pływa.
A gdy chodzi to się kiwa.
KACZKA

Jakie to zwierzę sobie pozwala
Kupować buty u kowala?
KOŃ

Odszukanie wśród 6 sylwet zwierząt (koń, kaczka, krowa, kura, borsuk, sarna) konia i kaczki (odp.zagadki); podział na sylaby i głoski.
4. Próba ułożenia zagadki do pozostałych sylwet zwierząt z wiejskiego podwórka: krowa, kura.
5. Utrwalenie piosenki: „Dziwne rozmowy” .
6. Zabawa ruchowa: „Zwierzęta i gospodarz” orientacyjno – porządkowa.
- podział dzieci na 4 grupy;
- rozdanie emblematów;
- na sygnał nauczyciela: „dzień”, dzieci – „zwierzęta” biegają po całej sali;
- na sygnał: „noc”, dzieci – „Zwierzęta” szukają swoich rodzin, wracają do swoich domków;
- nauczyciel – „gospodarz” odwiedza dzieci, mówiąc: „dzień dobry” , a dzieci witają swojego gospodarza, naśladując głos zwierzęcia z emblematu, np. „hau-hau”, „kwa-kwa”.
7. Zebranie dzieci na dywan. Podanie tematu pracy plastycznej. Zwrócenie uwagi na:
- sposób wykonania pracy – omówienie różnych technik;
- pamiętanie o umiarkowanym nabieraniu kleju na Pędzelek;
- mieszczenie się w konturach;
- estetykę pracy;
Zachowanie czystości i porządku w czasie wykonywania pracy.
8. Ćwiczenia rozgrzewające mięśni palców i dłoni.
9. Praca indywidualna przy stolikach- wypełnianie sylwet zwierząt:
- krowa (malowanie plasteliną);
- koń (wyklejanie kawałkami materiału);
- świnia (wyklejanie kuleczkami z krepiny);
- kura (wyklejanie paseczkami z krepiny, malowanie plasteliną).
10. Porządkowanie miejsca pracy. Mycie rąk.
11. Wystawa prac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.