X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9739
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przyjaciele doktora Ząbka - scenariusz podsumowania programu zdrowotnego

Scenariusz zajęcia podsumowującego program zdrowotny „Zdrowy ząbek”
w grupie dzieci 3-letnich „Zajączki”

Prowadząca: Jadwiga Majcher
Temat zajęcia: „Przyjaciele dr Ząbka”
Podstawa Programowa: (o/u)
II Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych.
1) dz. umie poprawnie umyć się i wytrzeć oraz umyć zęby.
V Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
1) dz. dba o swoje zdrowie, zaczyna orientować się w zasadach zdrowego odżywiania.

Cele:
• Dz. wie, co należy robić, aby mieć zdrowe zęby
• Dz. potrafi pokazać kolejne etapy mycia zębów
• Dz. dzieli różne produkty, które spożywamy na zdrowe i niezdrowe dla zębów
• Dz. odgaduje zagadki związane z higieną jamy ustnej i rozpoznaje przybory toaletowe za pomocą dotyku
Metody aktywizujące
Forma: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: maskotka - ząbek, pudełko z otworami na ręce i przybory toaletowe, teksty zagadek, obrazki z rozwiązaniami zagadek, 2 obręcze, kartki z ząbkiem smutnym i wesołym oraz różnymi produktami, nożyczki, kleje, kredki, ściereczki, dyplomy, odtwarzacz CD i płyta z piosenkami,

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie gości. Zabawa integracyjna „Powitanie”.
2. Rozmowa w kole utrwalająca zdobyte wcześniej wiadomości na temat: „Co robić, aby mieć zdrowe zęby?”.
3. Stażystka wnosi paczkę adresowaną do grupy – zaciekawienie dzieci. Rozpakowanie paczki od dr Ząbka, przedstawienie dzieciom maskotki - ząbka, przeczytanie fragmentu listu i przystąpienie do wykonywania kolejnych zadań proponowanych przez dr Ząbka.
„Nazywam się dr Ząbek. Jestem królikiem, który został dentystą, czyli strażnikiem czystych ząbków. Moim zadaniem jest pomoc dzieciom w dbaniu o zęby. Dlatego mam dużo pracy. Wiem od waszej pani, że wszystkie dzieci w grupie „Zajączki” potrafią myć zęby i robią to od dawna. W nagrodę za to chciałbym przyjąć was wszystkich do mojego „Klubu Zdrowego uśmiechu”, ale przedtem musicie wykonać kilka zadań. Oto one:

4. Zadanie I:
Przesyłam wam pudełko z otworami. W środku są przybory toaletowe. Waszym zadaniem będzie rozpoznawanie za pomocą dotyku i nazywanie każdego z ich po kolei. Następnie trzeba podzielić je na 2 zbiory: I - do kąpieli, II- do mycia zębów i włożyć do odpowiedniej obręczy.
Pierwsze zadanie wykonałyście bezbłędnie, super. A teraz, aby pokazać naszym gościom jak potrafimy myć zęby, będziemy naśladować ruchem etapy mycia zębów, tak na niby.
5. Naśladowanie kolejnych etapów mycia zębów – opowieść ruchowa.
6. Zadanie II:
Teraz zagadki, wiem, że wszystkie dzieci je lubią. Ot pierwsza z nich. (Odgadywanie zagadek związanych z zębami i wyszukiwanie ilustracji stanowiących rozwiązani)

„Schowała się w tubie, używać jej lubię
A i mała szczotka chętnie się z nią spotka. (pasta do zębów)

(Dz. odgadują i wybierają właściwy obrazek i umieszczają na tablicy)

„Co to jest? Na pewno wiesz: najeżona jest jak jeż
Lecz nikogo nie kłuje, tylko zęby szoruje”. (szczoteczka do mycia zębów)

„Jak nazywa się lekarz, który leczy zęby?” (dentysta)

„Niedaleko drzewa spada, każdy je z ochotą zjada.
Okrąglutkie i rumiane, na słoneczku dojrzewane. (jabłko)

Jaka to głowa duża czy mała
Z zielonych liści składa się cala. (kapusta)

„Ten biały napój daje ci zdrowie
Nie możesz zgadnąć? Kotek ci powie. (mleko)

7. Śpiewanie piosenki: „Szczotka, pasta...” przez dzieci.
8. - Teraz kolejne zadanie: Otrzymacie kartki z różnymi produktami do jedzenia. Pokolorujecie je za chwilę, a następnie wytniecie nożyczkami i przykleicie na właściwy ząbek – zdrowe produkty na ząbek uśmiechnięty, a niezdrowe – na ząbek smutny.
Rodzice pomagają dzieciom przy pracy. Wystawka prac.

9. N -lka czyta kolejny fragment listu: To było ostatnie zadanie. Wszystkie dzieci wykonały je prawidłowo.
Przyjmuję was do mojego Klubu dr Ząbka. Zasłużyłyście na nagrodę. Są to dyplomy dla całej rodziny i kalendarze na cały tydzień do notowania mycia zębów oraz zdrowe jogurty.
10. Wręczenie dyplomów, jogurtów i poczęstunek marchewką od królika dr Ząbka, dzieci i rodziców.
11. Pożegnanie gości.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.