X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9721
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Sztuki

KONSPEKT ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA DZIECI 5-LETNICH W RAMACH SPOTKAŃ ZE SZTUKĄ

OPRACOWAŁA: mgr Anna Faryś – nauczyciel Przedszkola Na Orlej Polanie w Ziębicach

TEMAT: MUZYCZNA PRZYGODA NR 1

CELE OGÓLNE: Rozwijanie wrażliwości słuchowej i przyzwyczajenie do różnego rodzaju kontaktu z muzyką.
Przybliżenie dzieciom charakteru ,piękna i nastroju muzyki poważnej.
Przyzwyczajenie dzieci do kulturalnego zachowania się podczas słuchania muzyki poważnej.
Budzenie radości z możliwości samodzielnego tworzenia.
Stwarzanie atmosfery życzliwości i otwartości.
Realizacja wspólnych zadań.

CELE SZCZEGÓŁOWE:Dziecko uważnie słucha muzyki poważnej.
Wyraża charakter , piękno i nastrój muzyki za pomocą słów oraz ekspresji plastycznej.
Tworzy wspólnie z kolegami pracę plastyczną inspirowaną muzyką poważną.

METODY: -uprzystępnianie sztuki,
-swobodnej ekspresji,
-rozmowa, żywego słowa,
-zadań inspirujących,

FORMA ORGANIZACYJNA: - Z całą grupą , w parach, indywidualna, w małych zespołach.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: odtwarzacz CD, nagrania muzyczne A. Vivaldiego- „Cztery pory roku” - „Zima”, F. Chopina – Walc cis-mol op. 64 nr 2, muzyka relaksacyjna „Strumień górski”, tekst terapeutyczny pt. „Górska łąka”,
duże arkusze szarego papieru, farby, pędzle, białe kartki, nożyczki, paski niebieskiej bibuły.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1- Powitanie przybyłych gości i zaproszenie ich do wspólnej zabawy.

2-Krótka rozmowa wprowadzająca dzieci w świat muzyki poważnej. Zaproszenie do filharmonii.

3.Wysłuchanie fragmentu utworu A. Vivaldiego :Cztery pory roku „ - „ Zima”.

4.Słowna interpretacja przez dzieci treści wysłuchanego utworu – wymyślanie dla niego tytułu.

5.Tworzenie improwizacji ruchowej do wysłuchanego utworu z wykorzystaniem pasków niebieskiej bibuły.

6.„Fortepian”- dzieci ustawione w podkówkę , z rękami wyciągniętymi do przodu.
Jeden z uczestników -”muzyk”- dotykając rąk innych , jak klawiszy , gra na fortepianie w rytm muzyki F. Chopina.

7„Wyobraź sobie , że....”(muzyka relaksacyjna „Strumień górski”) - prosimy uczestników aby położyli się w wygodnej pozycji. Prowadzący odczytuje tekst terapeutyczny pt. „ Górska łąka”
-” Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie , że leżycie na pięknej górskiej łące....
nad waszymi głowami świeci słońce..., jest bardzo przyjemnie, wokoło latają kolorowe motyle, mieniące się ważki...; czujesz , jak pachnie rozgrzana od słońca trawa....; słyszysz leniwe bzykanie much, delikatny szum wiatru....; czujesz jak na nos opadają ci nasiona zdmuchniętego przez wiatr dmuchawca , łaskocze cię w nos , masz ochotę kichnąć, ale w końcu przechodzi ci na to ochota....
Teraz w myśli wstajesz powoli z pachnącej trawy i podchodzisz do strumyka płynącego opodal ...;
widzisz jak pływają w nim ryby...; na kamieniu siedzi mała, żółto- zielono żabka...; powoli wkładasz rękę do czystego strumyka....; woda jest zimna , ale jest to dla ciebie bardzo przyjemne...;
było ci gorąco , ale teraz czujesz miły chłód, byłeś już trochę ospały a teraz czujesz się rześki, masz ochotę do dalszej pracy, dlatego powoli otwierasz oczy....; wstajesz i czujesz się bardzo dobrze.

8.„Malowanie do muzyki” -A. Vivaldiego „Zima” na wspólnym dużym arkuszu szarego papieru.
Dzieci wybierają sobie miejsce w którym będą malować, a goście w tym czasie wycinają śniegowe gwiazdki z białego papieru , które dzieci przykleją na gotowy pejzaż zimowy,

9'Na zakończenie - ekspozycja wspólnego dzieła- swobodne wypowiedzi dzieci na jej temat.

10. „Masaż” - w parach masowanie sobie pleców w rytm spokojnej muzyki. Po kilku minutach następuje zmiana.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.