X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9413
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Od buraka do lizaka - scenariusz zajęc dla dzieci 5-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 5 – LETNICH
Temat zajęcia: „Od buraka do lizaka” – rozmowy i dłuższe wypowiedzi odzwierciedlające związki przyczynowo – skutkowe na podstawie historyjki obrazkowej.

Cele:
• Poznawczy:
- zapoznanie dzieci z pochodzeniem oraz właściwościami cukru
• Kształcący:
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się w sposób jasny i zwięzły
- doskonalenie umiejętności wyciągania wniosków przyczynowo – skutkowych
- utrwalenie nazw zawodów: rolnik, sprzedawca, robotnik
• Wychowawczy:
- rozwijanie umiejętności współpracy w zespole

Metody pracy: podające, poszukujące, ekspresyjne, praktyczne
Formy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa, burak cukrowy, lizaki, cukier, woda w różnych smakach – słodkim, kwaśnym, słonym, sok jabłkowy, owoce – jabłko, cytryna, grejpfrut, obrazki przedstawiające różne produkty, naklejki z figurami geometrycznymi dla każdego dziecka, karty pracy , znaczki z minkami, muzyka z płyty CD, cyfry 1-4

Przebieg zajęć:
1. Powitanie nauczycielki z dziećmi – wiersz „Buciki Piotrusia”
2. „Zgadnij co to?” – zapoznanie z tematem zajęcia na podstawie zagadki smakowej. Nauczycielka częstuje dzieci pokrojonym w plastry burakiem cukrowym. Dzieci określają jego smak, próbują odgadnąć, co to jest.
• Jaki to smak?
• Z czym wam się kojarzy?
• Co to jest?
3. „Słodki jak cukier” – próby określania właściwości cukru: barwa, ciężar, kształt.
4. „Od buraka do lizaka” – historyjka obrazkowa. Układanie obrazków w odpowiedniej kolejności, próby opowiadania historyjki swoimi słowami:
• Który obrazek będzie pierwszy? Dlaczego?
• Co będzie dalej?
• Opowiedzcie co się dzieje na kolejnych obrazkach.
• Jak nazywają się osoby przedstawione na obrazkach?
5. „Co jest zdrowe?” – rozmowa na temat zdrowego odżywiania w oparciu o doświadczenia dzieci:
• Co jeszcze robi się z cukru?
• Czy cukier jest zdrowy? Dlaczego?
• Jak często wy jecie słodycze?
• Co powinny dzieci jeść codziennie?
6. „Smaczne zagadki” – rozpoznawanie i nazywanie różnorodnych smaków: słony, słodki, kwaśny, gorzki, kojarzenie ich z produktami spożywczymi.
7. „Pokaż jak...” – zabawa ruchowa przy muzyce. Swobodna improwizacja ruchowa, na przerwę w muzyce dzieci pokazują za pomocą gestów:
• Grabienie trawy
• Zbieranie owoców do koszyka
• Ścinanie drzewa
• Koszenie trawy kosą
• Piłowanie drzewa
8. „Co, z czego robimy?” – praca w zespołach. Dobieranie w pary obrazków przedstawiających różne produkty i źródła ich pochodzenia. Utrwalenie wcześniej zdobytych wiadomości.
9. „Co jest słodkie?” – praca indywidualna z kartą pracy. Kolorowanie produktów, które są słodkie.
10. Podsumowanie zajęć:
• Czego się dziś dowiedzieliście?
• Co podobało wam się najbardziej?
• Wybierzcie znaczek z buzią uśmiechniętą lub smutną.
11. Zakończenie zajęć – rozdanie dzieciom lizaków. Wspólna degustacja.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.