X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9373
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Niezwykłe domy zwierząt - scenariusz zajęć w grupie 3-latków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 3-LETNICH
PRZEPROWADZONYCH W DNIU

TEMAT: Niezwykłe domy zwierząt
Cele:
• Zapoznanie z niektórymi mieszkańcami łąki i ich domami
• Uświadomienie dzieciom zasad zachowania w ich pobliżu
• Utrwalenie znajomości kolorów podstawowych
• Porównywanie wielkości przedmiotów, posługiwanie się określeniami: mały, większy, największy
• Przeliczanie elementów w zakresie dostępnym dla dziecka
• Reagowanie na sygnały muzyczne, wyzwalanie ekspresji poprzez reagowanie na muzykę
• Aktywne uczestniczenie w zabawach, ośmielanie dzieci do wypowiadania się przed grupą
Metody: podające, poszukujące, praktyczne, ekspresyjne

Formy: praca z grupą, praca w zespołach
Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające niektóre owady i zwierzęta łąkowe oraz ich domy, opaski z motylkami, pszczołami, żabkami i biedronkami po jednej dla każdego dziecka, kwiaty papierowe w czterech kolorach, obrazki przedstawiające żabki, pszczoły, biedronki i motyle o różnej wielkości, muzyka z płyty CD

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie śpiewanką „Wszyscy są, witam was...” z jednoczesnym klaskaniem naprzemiennym.
2. „Cytrynek” – zabawa integracyjna w kole. Podawanie swoich imion w kręgu. Motyl cytrynek zaprasza dzieci do wędrówki „w wyobraźni” na łąkę.
3. „Motylki – duszki” – zabawa ruchowa przy muzyce klasycznej. Reagowanie ruchem na muzykę.
4. „Kto gdzie mieszka? – zapoznanie z domami niektórych owadów i zwierząt. Nauczycielka prezentuje dzieciom obrazki przedstawiające zwierzęta i ich domy. Zadaniem dzieci jest dobranie ich w pary, tak żeby zwierzę pasowało do swojego miejsca zamieszkania:
• Pszczoła – ul
• Mrówka – mrowisko
• Żaba – staw
• Bocian – gniazdo
• Motyl – kwiatek
• Pająk - pajęczyna

- Jakie inne owady, zwierzęta spotkaliśmy w czasie wycieczki na łąkę?
- Jak należy zachować się w pobliżu mrowiska
- Jak należy zachować się w pobliżu ula?
- Który z tych domów budują ludzie, a który same zwierzęta?
5. „Kto szybciej do domku?” – zabawa ruchowa. Dzieci otrzymują opaski z emblematami pszczoły, biedronki, motyla i żaby. Gdy gra muzyka poruszają się rytmicznie po wyznaczonym obszarze. Na przerwę w muzyce każde dziecko odszukuje pasujący do niego kwiat:
• Żaby – kwiaty zielone
• Biedronki – kwiaty czerwone
• Pszczoły – kwiaty żółte
• Motyle – kwiaty niebieskie
6. „Małe i duże” – układanie obrazków w kolejności od najmniejszego do największego w małych zespołach. Nauczycielka dzieli dzieci na grupy: żabki, pszczoły, biedronki, motyle. Każda grupa otrzymuje obrazki o różnej wielkości. Zadaniem grupy jest ułożenie ich od najmniejszego do największego. Następnie dzieci przeliczają je. Porównują, która grupa ma najwięcej obrazków.
7. Podsumowanie zajęć:
• Co najlepiej zapamiętaliście po dzisiejszych zajęciach?
• O czym będziecie pamiętać podczas kolejnej wizyty na łące?
• Co wam się najbardziej podobało?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.