X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9282
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Znaki drogowe. Scenariusz zajęć w grupie 3 - 4 latków

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 3- 4 LATKÓW
28. 10. 2009 r.
Prowadząca: Ewa Matuszak
Grupa wiekowa: 3 – 4 latki
Miejsce: Przedszkole nr 2 „Osiedlowe Skrzaty” w Środzie Wlkp.
filia przy ul. Berwińskiego 1

TEMAT BLOKU: BEZPIECZNE ZABWAY CZTEROLATKA

TEMAT DNIA: ZNAKI DROGOWE.

Cele ogólne:
- poznawanie podstawowych zasad poruszania się pieszego.
- wdrażanie do bezpiecznego zachowania się na drodze

Cele szczegółowe.
Dziecko:
- zna i nazywa niektóre znaki drogowe
- kształci logiczne myślenie
- utrwala znajomość kolorów.
- ćwiczy orientację i spostrzegawczość
- rozwija wyobraźnię.
- rozwija koordynację wzrokowo – ruchową.
- doskonali zdolności manualne

Formy pracy
· grupowa
· indywidualna

Metody pracy
· integrująca
· aktywizująca

Pomoce dydaktyczne
- zagadka
- małe i duże obrazki ze znakami drogowymi
- znak „Agatka”
- szablony samochodów
- koła wycięte z kartonu
- kredki
- klej
- duże pudełko
- odtwarzacz CD
- nagranie z piosenką
- krążek w kolorze: czerwonym, zielonym
Zagadnienia programowe
· 1) – 2 – przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej ( stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych ) oraz w świecie dorosłych;
· 6) – 1 – wie, trzeba się zachować w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umie o nią poprosić;
· 6) – 2 – orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i korzystaniu ze środków transportu;
· 8) – 1 – śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach, muzykowaniu.
· 10) – 1 – wznosi konstrukcje z klocków i tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów ( np.: przyrodniczych ), ma poczucie sprawstwa ( „potrafię to zrobić ) i odczuwa radość z wykonywanej pracy;
· 14) – 2 – potrafi uważnie patrzeć ( organizuje pole spostrzeżeniowe ), aby rozpoznać i zapamiętać, co jest przedstawione na obrazkach.
· 14 – 3 – dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacja wzrokowo – ruchowa potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
· 14) – 7 – rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.:

Przebieg zajęć

1. Powitanie.
Wszystkie dzieci siedzą w kręgu na dywanie i mówią wiersz na powitanie
Jesteśmy dziś w przedszkolu, więc przywitamy się,
i ręką pomachamy i uśmiechniemy się.

2. Piosenka „Maszerują dzieci drogą”
Dzieci śpiewają piosenkę

3. Zabawa ruchowa „światła uliczne”
Dzieci biegają po sali i naśladują jazdę samochodem, gdy zobaczą w górze czerwone światło zatrzymują się, a gdy zielone znów ruszają do zabawy.

4. Rozwiazanie zagadki tekstowej – znak drogowy.
„Stoi przy drodze na jednej nodze ?”
( znak drogowy)
dzieci rozwiązują zagadkę i próbują udzielić odpowiedzi na pytanie: „Do czego potrzebne są znaki drogowe?”

5. Zabawa „Co to za znak?”
Nauczycielka umieszcza na tablicy znany dzieciom znak „Agatka” i zasłania go planszą z wyciętymi figurami . Odsłonięta figura ukazuje część znaku.
Zadaniem dzieci jest odgadnięcie nazwy znaku.

6. Oglądanie znaków drogowych.
Na tablicy są zawieszone obrazki przedstawiające różne znaki drogowe.
- Znaki zakazu ( białe koło z czerwoną obręczą na zewnątrz )
- Znaki nakazu ( niebieskie koła z białymi symbolami wewnątrz )
- Znaki ostrzegawcze ( żółte trójkąty z czerwona obręczą na zewnątrz i czarnym symbolem wewnątrz );
- Znaki informacyjne ( niebieskie prostokąty z z czarnymi symbolami wewnątrz );
Dzieci zapoznają się ze znakami drogowymi, rozróżniają ich kolory i kształty.

7. Zabawa „Odszukaj taki sam znak”
Na dywanie są rozłożone obrazki ze znakami drogowymi; dzieci otrzymują po dwa obrazki przedstawiające takie same znaki, jak te na dywanie. Zadaniem dzieci jest ułożenie otrzymanych znaków obok takich samych na dywanie.

8. Praca plastyczna – „Samochód”.
Każde dziecko otrzymuje szablon samochodu, koloruje kredką w swoim ulubionym kolorze; przykleja mu koła wycięte z kartonu oraz przymocowuje go klejem do wielkiego pudełka tak, aby mógł stać.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.