X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9202
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz konkursu o bezpieczeństwie

Międzygrupowy konkurs wiedzy o bezpieczeństwie
pt. „I MALUCHY I STARSZAKI TO BEZPIECZNE PRZEDSZKOLAKI”

Opracowała: mgr Barbara Antropik
Cele konkursu:
• Utrwalenie wiedzy dotyczącej znajomości zasad ruchu drogowego;
• Wdrażanie do działań profilaktycznych na rzecz ochrony zdrowia i życia;
• Kształtowanie umiejętności przewidywania skutków lekceważenia zasad, przepisów,
nieuwagi i błędów;
• Kształtowanie odporności emocjonalnej w sytuacji zwycięstwa i porażki.
• Wdrażanie do zgodnego współdziałania w zespole oraz przestrzegania zasad zdrowej
rywalizacji.
Pomoce:
Obręcz hula – hop dla każdego zespołu, oznakowania zespołów (identyfikatory w 4 kolorach dla każdego zespołu), duże klocki w 4 kolorach dla zespołów do budowania wieży z punktami, szarfy (czerwona i biała) do podziału na przedmioty bezpieczne i niebezpieczne („czarodziejskie pudełko na przedmioty”), ilustracje na gazetkę ścienną na temat bezpieczeństwa, znaki drogowe – puzzle, pasy do ułożenia zebry, elementy do ułożenia sygnalizacji świetlnej, lizaki z napisem: „Tak, Nie”, historyjki obrazkowe, nagrody, płyta CD z nagraniem odgłosów pojazdów specjalnych i innych, płyta CD
z piosenką „Piłka Oli” oraz „Kolorowe światła”, zagadki w kopertach, dyplomy, nagrody, kredki, mazaki.

Przebieg konkursu:
I. Wstęp: - Powitanie uczestników konkursu i zebranych gości;
- Przedstawienie Jury;
- Wyjaśnienie zasad konkursu;
- Podział na zespoły: wybranie po 4 przedstawicieli z każdej grupy wiekowej (oznakowanie zespołów: grupa 1 – koła czerwone, grupa 2 – trójkąty niebieskie, grupa 3 – kwadraty zielone, grupa 4 – prostokąty żółte);
- Zasady punktacji: punktacja na tablicy, dzieci w zespołach budują wieżę z klocków – dokładają zdobyte punkty;
II. ZADANIA DLA ZESPOŁÓW (dodatkowe dla publiczności)
• Dzielenie przedmiotów na bezpieczne i niebezpieczne – 1pkt
- kilka przedmiotów określają również dzieci z publiczności.
• Zagadki (w kopertach) dla zespołów – odczytuje prowadząca – zestaw zawiera 3 zagadki – 1pkt za każdą zagadkę. Kilka zagadek zadajemy chętnym z publiczności.
• Dobieranie numeru alarmowego do pojazdu specjalnego (numery w kopertach) – wygrywa zespół, który pierwszy wykona zadanie – 3pkt.
• Zadanie dla publiczności – zagadki słuchowe – rozpoznawanie odgłosów pojazdów specjalnych i innych.
• Układanie sygnalizacji świetlnej z kolorowych kółek – 1pkt (zwycięża ta drużyna, która pierwsza wykona zadanie).
• Zabawa taneczna wszystkich dzieci przy piosence „Piłka Oli”.
• Układanie przejścia dla pieszych –zebra- chętne dzieci z publiczności (4 zespoły po 6 osób).
• Układanie historyjek obrazkowych (opowiedzenie treści oraz określenie kogo trzeba wezwać na pomoc)– zadanie dla zespołów- 2pkt
- grupa 1 – „Zabawa z zapałkami”,
- grupa 2 – „Zabawa z prądem”,
- grupa 3 – „Zabawa z wodą”,
- grupa 4 – „Zabawa w pobliżu jezdni piłką”.
• Śpiewanie piosenki „Kolorowe światła”.
• Kwiz „Tak” lub „Nie”- zespoły odpowiadają na 3 pytania – prawidłowa odpowiedź 1pkt:
Grupa 1:
- Czy jezdnia służy do chodzenia?
- Gdy jakiś pan zapyta ciebie o adres to powiesz mu gdzie mieszkasz?
- Gdy znajdziesz zużytą strzykawkę to możesz nią się bawić?
Grupa 2:
- Kiedy jesteś sam w domu i ktoś puka do drzwi, otwierasz je, bo to może być coś bardzo ważnego?
- Czy zawsze muszę mówić rodzicom, gdzie idę się bawić i z kim?
Grupa 3:
- Czy można zjeżdżać na sankach w pobliżu jezdni?
- Czy wolno przechodzić przez jezdnię, gdy pali się czerwone światło?
- Czy widząc leżącego pieska, należy podejść do niego, pogłaskać go i dać mu jeść?
Grupa 4:
- Czy można bawić się piłką na boisku?
- Czy przez jezdnię przechodzimy po pasach?
- Czy dzieci mogą same bez opieki dorosłych kąpać się w jeziorze?
• Układanie puzzli – „Znaki drogowe” – zadanie dla zespołów – 2pkt (zwycięża drużyna, która pierwsza ułoży prawidłowo znak w całość).

ZAKOŃCZENIE
• Podsumowanie wyników przez Jury oraz zliczenie punktów (z klocków) w zespołach przez dzieci.
• Wyłonienie zwycięzców.
• Wręczenie dyplomów i nagród.
• Podziękowanie za wspólną zabawę.
• Przypomnienie hasła konkursu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.