X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9086
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Z przyrodą za pan brat - zabawa tematyczna. Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji przyrodniczej

Data:
Prowadząca:
Grupa: 4 latki

Temat: "Z przyrodą za pan brat" - zabawa tematyczna

cele ogólne:
- zwrócenie uwagi dzieci na przyrodę w ogrodzie przedszkolnym, zachęcenie do częstego w nim przebywania
- poznawanie różnych okazów fauny i flory, pogłębianie informacji o wybranych okazach

Cele operacyjne:
Dziecko
- potrafi nazwać niektóre gatunki drzew i krzewów rosnących w ogródku przedszkolnym: magnolia, forsycja, wierzba, kasztan
- rozwinęło umiejętność obserwowania małych stworzeń w ich naturalnym środowisku
- wie, który okaz ze świata zwierząt najbardziej go zaciekawił i dlaczego
- potrafi wybrać sobie "przyjaciela" ze świata przyrody i poszukiwać o nim dokładniejszych informacji

Metody: (wg R. Więckowskiego)
- informacyjne: wyjaśnianie - werbalne
opis - z wykorzystaniem okazów naturalnych
-heurystyczne - problemowe

Formy: indywidualna aktywność zróżnicowana
zbiorowa aktywność zróżnicowana

Środki dydaktyczne: kartoniki przedstawiające przedstawicieli przyrody występujące w wierszu, naturalne okazy w ogródku przedszkolnym

Przebieg:
1. Marsz po kole ze śpiewem piosenki "Wiosenny marsz"
2. Nauczyciel recytuje wiersz Teresy Fiutowskiej pt. "W przedszkolnym ogródku" ilustrując go obrazkami przedstawiającymi okazy przyrody występujące w wierszu.
"W przedszkolnym ogródku:
Tu w przedszkolnym ogrodzie,
a bywamy w nim co dzień,
oglądamy i krzewy i drzewa.
I widzimy u góry niebo, słońce i chmury,
I słyszymy, gdy ptaszek nam śpiewa.
Kto się bardzo postara,
może spotkać tu zaraz
bardzo małe ruchliwe zwierzęta.
By mrowiska nie ruszać,
a motylka nie płoszyć -
o tym każdy przedszkolak pamięta.
A po deszczu ulewnym,
kiedy mokro jest w ziemi,
dżdżownic wiele na piasek wychodzi.
Kret wychodząc z kopczyka,
wśród nas szybko przemyka
i w futerku po trawie już chodzi.
Pachnie trawa i ziemia -
w tym dziwnego nic nie ma,
bo i kwiaty nam pachną na co dzień.
I choć chwasty pod płotem,
mamy wielką ochotę
pozachwycać się naszym ogrodem.

3. Nauczyciel uświadamia dzieciom bogactwo i różnorodność gatunków przyrody, z którą spotykają się podczas codziennego pobytu w ogrodzie
4. Wyjście do ogródka przedszkolnego.
5. Podczas spaceru po ogródku dzieci obserwują rośliny i zwierzęta. Szczególnie zwracają uwagę na: forsycję, kasztan, magnolię, wierzbę - dostrzegają ich charakterystyczne części. Wyszukują wsród traw: mrówki, dżdżownice, podziwiają kolorowe motyle, słuchają śpiewu ptaków.
6. Dzieci wypowiadają się na temat; którz roślina lub stworzenie najbardziej go zaciekawiło i dlaczego. Wybrany okaz staje się "przyjacielem dziecka".
7. nauczycielka inspiruje dzieci do poszukiwania dokładniejszych informacji o swoim przyjacielu (od rodziców, z filmów dokumentalnych, książek, czasopism)
8. Powrót do sali przedszkolnej

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.