X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9045
Przesłano:

Piękny stary Kraków

Tematyka zajęć: Umiejscowienie Krakowa na mapie Polski. Rozpoznawanie najważniejszych zabytków Krakowa. Wyrazy z "h". Trąbka instrument dęty.

Cele:
- rozbudzenie zainteresowań tematyką regionalną
- rozpoznawanie zabytków Krakowa
- wskazanie instrumentów dętych blaszanych

Wykaz wiadomości: Uczeń powinien umieć:
- określić położenie miasta na mapie Polski
- rozpoznać herb Krakowa
- rozpoznać zabytki charakterystyczne dla Krakowa: Sukiennice, Kościół Mariacki, Wawel, Barbakan
- rozpoznać brzmienie Hejnału Mariackiego
- poprawnie napisać wyrazy: herb, hejnał, hasać
- rozpoznać instrumenty dęte blaszane: trąbkę, puzon

Środki dydaktyczne:
- podręcznik i karty pracy "Wesoła Szkoła" kl. II
- mapa fizyczna Polski
- plansza przedstawiająca instrumenty dęte
- płyta cd (Wesoła Szkoła kl. II cz. 3)
- ksero mapki konturowej Polski
- albumy o Krakowie
- widokówki z Krakowa

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie w tematykę zajęć poprzez określenie miasta, z którego pochodzi zdjęcie (panorama Krakowa z albumu)
2. Kolorowanie na mapce konturowej napisu Kraków
3. Umiejscowienie Krakowa na mapie Polski i opisanie jego położenia.
4. Zapoznanie z herbem Krakowa.
5. Słuchanie recytacji wiersza J. Kiersta "Czy to Kraków".
- układanie odpowiedzi na pytania zawarte w tekście
- czytanie zwrotek wiersz z odpowiednią intonacją.
6. Zapisanie w zeszycie tematu: "W Krakowie" oraz samodzielne uzupełnienie zdania: "Piękny stary Kraków... leży nad rzeką...."
7. Wklejenie mapki konturowej i narysowanie herbu Krakowa.
8. Wyszukanie w wierszu wyrazów z "h" i wypisanie ich do zeszytu: hasa, herb, hejnał.
9. Prezentacja albumów ze zdjęciami zabytków: Wawel, Kościół Mariacki, Sukiennice, Barbakan. Zwrócenie uwagi na wielką literę w pisowni nazw własnych.
10. Rozpoznawanie zabytków z przyniesionych widokówek (praca w grupach).
11. Słuchanie Hejnału Mariackiego.
12. Określenie trąbki jako instrumentu dętego blaszanego i rozpoznanie jej z instrumenetami dętymi.
13. Drama: najlepszy hejnalista w naszej klasie.
14. Zadanie pracy domowej: ułożenie zdań z poznanymi wyrazami z "h".
15. Podsumowanie lekcji

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.