X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 9027
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czy znasz swoje miasto - Gniezno? Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji regionalnej

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
z zakresu edukacji regionalnej

Data: 20.04.2010
Przedszkole Nr 15 „Pszczółka Maja”
Prowadząca: Kinga Kruszka
Grupa: 6-latki
Temat zajęcia: „Czy znasz swoje miasto – Gniezno”
Temat kompleksowy: Moja mały świat - Gniezno.
Zajęcie otwarte: dla rodziców, nauczycieli stażystów, nauczycieli nauczania początkowego ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Gnieźnie

Cele operacyjne:

Dziecko:
- potrafi odgadnąć tytuł legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”
- zna treść legendy
- wykazuje się umiejętnością kojarzenia i logicznego myślenia
- odgaduje hasło krzyżówki – wie skąd pochodzi nazwa naszego miasta
- potrafi rozpoznać, zidentyfikować i wskazać spośród innych herb Gniezna
- rozpoznaje po odsłoniętych fragmentach ilustracji znane zabytki i pomniki
- rozwija pamięć muzyczną rozpoznając hejnał Gniezna
- odczytuje swoje oraz kolegi imię na kopercie z puzzlami
- dobiera właściwe elementy z puzzli, układa obiekt w całość
- realizuje prace plastyczne w zespołach zgodnie z instrukcją

Metody pracy:
- słowne: rozmowa kierowana, opowiadanie, objaśnienia, instrukcje
- oglądowa: pokaz i obserwacja
- metoda opowieści ruchowej
- czynna

Formy pracy:
- z całą grupą
- zespołowa
- indywidualna

Środki dydaktyczne:
Ilustracje, puzzle z widokami Gniezna, plansze, herby, mapa Polski,
sylwety z „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie” oraz tekst ze zbioru „Legendy polskie”,
nagranie piosenki pt.”Pan kolejarz”, papier kolorowy, klej, pędzelki, krepa, modele domów.

Przebieg zajęcia:

1. Rozpakowanie tajemniczej przesyłki, odczytanie listu od turysty – podróżnika i zapoznanie z pozostawionymi zadaniami do wykonania.
2. Odgadnięcie tytułu legendy poprzez rozpoznanie postaci tam występujących.
3. Rozwiązanie krzyżówki oraz jej hasła.
4. Rozpoznanie spośród kilku ilustracji herbu Gniezna.
5. „Wycieczka” po znanych miejscach naszego miasta.
6. „Zgaduj- zgadula” – rozpoznawanie po odsłoniętych fragmentach ilustracji znanych gnieźnieńskich budowli, miejsc i zabytków.
7. Rozpoznanie hejnału Gniezna spośród podanych.
8. Zabawa ruchowa przy piosence pt. „Pan kolejarz”.
9. Odczytywanie imienia na wylosowanej kopercie – przekazanie adresatowi oraz układanie puzzli z widokówek o Gnieźnie z kopert.
10. Losowanie zespołu plastycznego: I zespół „czerwony” – wyklejanie konturu orła kulkami krepy, II i III zespół „żółty” – wyklejanie kamieniczek Starego Rynku,
IV zespół „zielony” – wykonuje makietę nowego osiedla z opakowań.
11. Wystawa prac.

Treść listu Podróżnika:

Witam dzieci z grupy „Świetliki” i waszą Panią!

Jestem podróżnikiem – turystą. Zwiedzałem niedawno wasze miasto i poznałem zabytki, budowle, kościoły i pomniki.
Chciałbym się przekonać, czy „Świetliki” dobrze znają swoje miasto. I dlatego przygotowałem dla Was kilka zadań i zagadek do wykonania.
Posłuchajcie uważnie: wasza Pani pokaże Wam I zadanie.
Po kolei zobaczycie bohaterów pewnego opowiadania, a ostatni z obrazków już na pewno pozwoli wam odgadnąć tytuł opowiadania. („Legenda o Lechu, Czechu i Rusie” – krótkie przypomnienie treści)

II zadaniu należy rozwiązać krzyżówkę – jest nim pewna nazwa. Żeby ją odczytać, trzeba odgadnąć kilka zagadek po kolei i umieścić w okienkach krzyżówki. Litery w zaznaczonych okienkach pozwolą odczytać NAZWĘ.
Uważnie posłuchajcie pytań, które zada Wam Pani, kto odgadnie - zgłosi się do odpowiedzi.
1. znak, herb, logo – ale inaczej (godło)
2. miejsce, plac w środku miasta otoczone domami (rynek)
3. może być Chudoby, Sobieralskiego, Dąbrówki... (ulica)
4. można w nim obejrzeć na wystawie różne stare przedmioty (muzeum).
5. mieszka w nim książę, król ( zamek)
6. jest stawiany na pamiątkę (pomnik)
7. Lech zobaczył go w gnieździe (orzeł)
Odczytujemy litery z zaznaczonych okienek – GNIEZNO
To nazwa waszego miasta, czy wiecie jak powstała?

III kto rozpozna spośród obrazków właściwy? Proszę się przyjrzeć i zastanowić zanim się zgłosicie.
gdzie jeszcze w sali znajduje się godło Gniezna?

IV wybierzemy się na „wycieczkę”. Spacerujemy i zatrzymujemy się przed obrazkiem. Co on przedstawia, kto wie - ten się zgłasza

V dużo znacie miejsc w Gnieźnie, ale zaraz przekonamy się, czy dokładnie obserwujecie i macie dobra pamięć. Na tablicy są zasłonięte obrazki. Pani będzie odsłaniać po kolei
kółeczka, a fragment, który zobaczycie pozwoli wam odgadnąć, co to może być. Później odsłonimy całość i sprawdzimy, czy dobrze odgadliście.

VII czy dzieci wiedzą, o tym ,że każde miasto ma swoją melodię – sygnał? Taka króciutką, ale nie można przy niej tańczyć. Jak się nazywa taki sygnał grany w samo południe o godzinie 12.00 ? (hejnał)
Posłuchajcie, który hejnał jest z Gniezna, a który z innego
miasta.

VIII a teraz proszę po kolei wylosować i odczytać na kopercie imię i przekazać adresatowi , otworzyć dopiero jak wszyscy otrzymają koperty. W środku są puzzle, które należy ułożyć w całość. Kto skończy podnosi rękę do góry i mówi jaki zabytek przedstawiają ułożone puzzle

IX chowamy puzzle do koperty. Teraz po kolei dzieci losują z koperty karteczki zabierają krzesła i idą do stolika. Kto wylosuje taką samą kartkę siada się do jednego stolika.
Wasza Pani powie wam jaka pracę plastyczną wykonacie.

Okazało się, jak dużo wiecie o swoim mieście, może jak dorośniecie zostaniecie Podróżnikami. Pozdrawiam i życzę Wam powodzenia!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.