X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8868
Przesłano:

Masaż twarzy i jamy ustnej - wykorzystanie oliwki i rumianku

KONSPEKT ZAJĘĆ

GRUPA: rewalidacyjno- wychowawcza

TEMAT: Masaż twarzy i jamy ustnej- wykorzystanie oliwki i rumianku.

CEL GŁÓWNY:
• regulacja motoryki mięśni ust i twarzy,
• regulacja prawidłowego ułożenia względem siebie szczęki i żuchwy,
• regulacja obniżonego napięcia mięśni,
• regulacja zaburzonego oddechu,
• wzmocnienie mięśni warg, języka i podniebienia,
• zapobieganie niekontrolowanemu ślinieniu się.

CELE OPERACYJNE:

POZNAWCZY- dziecko:
• zdobywa doświadczenia płynące z bodżcowania twarzy i jamy ustnej,
• poznaje swoje ciało (oczy, usta, nos).

WYCHOWAWCZY- dziecko:
• nawiązuje kontakt emocjonalny z terapeutą.

REWALIDACYJNY- dziecko:
• ćwiczy motorykę mięśni ust i twarzy,
• ćwiczy prawidłowe ułożenie względem siebie szczęki i żuchwy,
• ćwiczy prawidłowe napięcie mięśniowego,
• ćwiczy mięśnie warg, języka, podniebienia,
• ćwiczy kontolowanie śliny,
• ćwiczy prawidłowy oddech .

PSYCHOMOTORYCZNY- dziecko:
• poddaje się czynnością wykonywanym przez terapeutę.

METODY PRACY: Ustno- twarzowa terapia regulacyjna Castillo- Moralesa, masaż jamy ustnej, elementy muzykoterapii, elementy aromaterapii.

FORMA PRACY: indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: nawilżacz powietrza z olejkiem miętowym, oliwka do masażu, nakladka silikonowa na palec, woda zimna, woda ciepła, materac.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Część wstępna:

Włączenie nawilżacz powietrza z olejkiem miętowym

1. Powitanie. Terapeuta siada naprzeciwko dziecka i wita się z nim piosenką „Witaj...jak się masz”
2. Zabawy paluszkowe „ sroczka”, „rak”

Część właściwa:

3. Ustno- twarzowa terapia regulacyjna Castillo- Moralesa
• Dziecko leży na plecach tyłem do terapeuty,
• „cisza motoryczna”,
• ćwiczenia wstępne,
- terapeuta kładzie jedną rękę pod potylicę, drugą na klatce piersiowej ucznia, lekko ją uciskając.
- terapeuta rozciąga kark, przez pociąganie głowy do góry.
- terapeuta lekko odchyla głowę dziecka do tyłu i do przodu
- terapeuta pochyla i obraca głowę na bok, następnie wraca do lini środkowej.
• część zasadnicza,
Terapeuta trzymając jedną rękę na potylicy, ciągnie ją w górę i do przodu, a drugą stymuluje punkty neuromotoryczne

stymulacja pojedynczych punktów neuromotorycznych

-stymulacja punktu dna jamy ustnej,
-stymulacja punktu podbródka,
-stymulacja punktu wargi górnej,
-stymulacja punktu gładzizny,

stymulacja parzystych punktów neuromotorycznych

-stymulacja punktów kąta oka,
-stymulacja punktu żwacza.

4. Masaż jamy ustnej.
Terapeuta wykonuje masaż za pomocą silikonowej nakładki na palec, co jakiś czas zanurza ją w ciepłej i zimnej wodzie.

Podniebienie masowane jest w linii środkowej, począwszy od
podniebienia twardego, unosząc lekko ku górze podniebienie miękkie.

Masowanie dziąseł rozpoczyna się najpierw z jednej strony,
wykonując 2 do 4 ruchów w płaszczyźnie poziomej o stopniowo
słabnącej sile dotyku. Po fazie połknięcia przez dziecko śliny masaż
wykonuje się po drugiej stronie

Język masowane jest w kierunku od przodu ku tyłowi, w linii środkowej języka. Ruch ten zakończony jest przed miejscem, z którego u dziecka wyzwala się odruch wymiotny.

Zakończenie
5.Pożegnanie dziecka:
Terapeuta siada naprzeciwko dziecka i żegna się piosenką „ Na pożegnanie wszyscy razem...”
6. Czynności porządkowe: sprzątanie pomocy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.