X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8747
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kopciuszek - słuchanie bajki połączone z zabawami słowem. Scenariusz zajęcia dla dzieci w wieku 6 lat

Cele ogólne:
- wprowadzenie dziecka w świat wartości moralnych ( dobro, miłość),
- umożliwienie dziecku przeżywania efektów własnych działań,
- tworzenie sytuacji doskonalących umiejętność skupienia uwagi, spostrzegawczość, pamięć,
- tworzenie warunków do doświadczeń językowych.

Cele szczegółowe, dziecko:
- potrafi ocenić postawy bohaterów, nie boi się wyrazić własnego sądu,
- dokonuje syntezy i analizy wyrazów wypowiadanych przez n. sylabami,
- przelicza i określa głoski i ich miejsce w wyrazach.

Metody: słowna , czynna, oglądowa.

Formy: indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne: bajka ,,Kopciuszek”, piłka, puzzle, obrazki do pary, obrazki i napisy do obrazków, magnetofon z nagraniami piosenek, karta pracy.

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Bajka o Kopciuszku- słuchanie tekstu czytanego przez N.
Ocena postawy bohaterów.

2. Zabawa ,,Dokończ słowo”.
Nauczyciel mówi pierwszą sylabę słowa rzucając piłkę do dziecka, które musi dokończyć słowo, np.:

za-mek , wróż- ka , kop-ciu-szek , suk-nia , tań- ce, cza-ry

3. Zabawa „Kogo wołam”. Nauczyciel sylabizuje lub głoskuje imię dziecka. Wołana osoba przybiega do nauczyciela. (Wstęp do zabawy w parach).

4. Taniec w parach przy piosence ,,Karnawał”.
5. Zabawa "Obrazki do pary "
Dzieci dobierają się w pary. Każde dziecko otrzymuje kopertę z obrazkami. Jedno dziecko z pary kładzie obrazek, drugie dokłada obrazek rozpoczynający się taką samą głoską. Po ułożeniu wszystkich obrazków w pary, zmiana ról.

6. Zabawa Puzzle. Dzieci w grupach składają obrazek z części. Dokonują analizy głoskowej wyrazów (nazwy obrazków). Liczą ilość głosek. Układają obrazki pod liczbą kropek. Ustalają , który z wyrazów jest najdłuższy, a który najkrótszy.

Osa, ryba, piłka, łopata,

6. Zabawa ruchowa „Pociąg liter”.
Dzieci biegają po sali w różnym tempie, przy wtórze tamburyna. Na przerwę w muzyce robią przysiad. Nauczyciel zbiera dzieci podchodząc i dotykając je – dziecko wypowiada wtedy słowo, w którym słychać daną głoskę – powstanie połączony pociąg.

7. Odkrywanie wyrazów ukrytych w wyrazach, np.:

Balon- bal, rybak- ryba, rakieta- rak serce- ser

8. Daję ci trzy wyrazy:
„lalka”, „aparat”, „ser”.
Ułóż nowy wyraz z ich pierwszych głosek.

9. Powiedz : sto, dno, kto - bez środkowej głoski.

10. Czy podane wyrazy: złoto, jutro, koło- kończą się na tę samą głoskę?

11. Zabawa „Zakupy na bal”. Nauczyciel zapowiada:

Kopciuszek wspólnie z królewiczem chcieli zorganizować powtórnie bal. Wysłali więc służbę po zakupy , ale jeden ze służących zapomniał kupić bardzo ważnej rzeczy która zaczyna się na M.
Wszyscy uprzejmie zgadują.

10. Karta pracy.


Beata Kindraczuk
Przedszkole w Złocieńcu

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.