X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8559
Przesłano:

Nasze pożywienie - konspekt do zajęć w klasie I gimnazjum

Konspekt do zajęć w kasie I C Gimnazjum w dniu 05.03.2010r.
Opracowała: mgr Elżbieta Morel

Ośrodek tygodniowy: Nasze pożywienie
Ośrodek dzienny: Piramida żywieniowa

Cele operacyjne:
a)wiadomości:
-Rozumie pojęcia: nabiał, pieczywo, wędlina, piramida żywieniowa
-Zna nazwy produktów, które powinien jeść i dlaczego
b)Umiejętności:
-Umie dobierać podpisy do ilustracji,
-Umie odpowiednio dobierać kolory, wycinać i naklejać ilustracje na piramidę żywieniową,
-Umie wylepiać z gliny poznane artykuły spożywcze

Metody pracy:
-Słowna
-Praktycznego działania
Forma pracy:
-Indywidualna
-Praca w grupie
Środki dydaktyczne:
-Karty pracy – co to jest?
-Etykiety z nazwami artykułów spożywczych
-Ilustracje do kolorowania – artykuły spożywcze
-Glina

Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne:
1.Powitanie w kręgu – rzucanie piłeczki, wypowiadanie imion
2.Zaznaczanie obecności (lista obecności)
3.Samorzutne wypowiedzi na temat swojego stanu emocjonalnego
4.Ustalenie daty i określenie stanu pogody (tablica, zeszyt)
II Przeróbka umysłowa – praca poznawcza:
1.Rozmowa wprowadzająca do zajęć – rozmawialiśmy już o różnych artykułach spożywczych, koniecznych dla naszego odżywiania, przypomnijmy sobie co to jest: pieczywo, wędliny, nabiał
2.Zapis tematu zajęć
3.Wyjaśnienie, co to jest piramida żywieniowa
4.Rozdanie kart pracy – co to jest? Uczniowie dopasowują podpisy do ilustracji, ocena pracy uczniów
5.Przerwa śródlekcyjna – ćwiczenia ruchowe

III Ekspresja:
1.Rozdanie ilustracji – artykuły spożywcze – uczniowie kolorują i wycinają je
2.Nalepianie ilustracji na przygotowaną piramidę, wspólne tworzenie piramidy żywieniowej
3.Zawieszanie wykonanej piramidy w klasie
4.Przygotowanie do pracy w glinie
5.Wylepianie z gliny różnych artykułów spożywczych
6.Prezentacja efektów pracy

IV Zajęcia końcowe:
1.Podsumowanie wiadomości z zajęć
2.Samoocena pracy i zachowania uczniów
3.Pożegnanie: stoimy w kręgu, trzymamy się za ręce, kolejno mówimy komplement osobie stojącej z prawej strony

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.