X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8526
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Posprzątajmy świat - odpady i odpadki. Scenariusz zajęć z edukacji ekologicznej

Scenariusz zajęć
Prowadzący: Kinga Żołądkiewicz
Data: 21.04.2010 r.
Grupa: 4-latki
Temat zajęcia: „Posprzątajmy świat” – odpady i odpadki
Cele:
- dziecko uświadamia sobie jakie niebezpieczeństwo grozi środowisku naturalnemu ze strony człowieka;
- segreguje odpady według materiału, z którego dany przedmiot jest zrobiony.
Środki dydaktyczne:
- worek z różnymi odpadami (butelki plastikowe, szklane, gazety, papierowe pudełka, puszki, kartoniki);
- trzy pojemniki na śmieci;
- ilustracje: pojemniki do segregacji śmieci; dwa krajobrazy czysty i zanieczyszczony;
- znaczek „Sortowniczka” dla każdego dziecka;
- nagranie piosenki „Zostań przyjacielem Ziemi”; magnetofon
- zadanie w ks.
Metody:
- słowne;
- zadań stawianych dz. do wykonania.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematyki zajęć
N. wysypuje na środek dywanu różnego rodzaju śmieci. Zadaje pytania dz.:
- Co to jest?
- Co możemy zrobić z tymi śmieciami/odpadami?
- Gdzie możemy je wyrzucić?
- Czy wszystko wyrzucamy do tego samego pojemnika?
2. Uświadomienie celu zajęć
N. przedstawia dz. cel zajęć: dokonanie segregacji śmieci i zastanowienie się jak można wykorzystać odpady.
3. Porównanie obrazków: „Gdzie lepiej wypoczywać?”
N. prezentuje dz. dwa obrazki. Pierwszy przedstawia zanieczyszczony krajobraz, drugi czysty krajobraz. Prosi, aby dz. powiedziały czym różnią się te obrazki i w którym miejscu wolałyby się znaleźć i dlaczego.
4. Sortowanie śmieci
Dz. dokonują segregacji śmieci według podanego pomysłu.
5. Wskazanie różnych rodzajów pojemników na śmieci
N. prezentuje dz. ilustracje specjalnych pojemników, gdzie określonym odpadom przypasowany jest dany kolor:
- niebieski – papier;
- żółty – plastik + puszki;
- zielony – szkło.
N. prosi, aby dz. przyporządkowały plansze do pojemników z posegregowanymi śmieciami. Następnie pyta się dz. w jakim celu segregujemy śmieci.
6. Zabawa ruchowa: „Co to jest?”
Dz. bawią się przy piosence „Zostań przyjacielem Ziemi”. Na przerwę w muzyce N. podnosi do góry przedmiot wykonany z papieru, szkła, plastiku lub metalu. Dz. stają obok odpowiedniego pojemnika.
7. Zaprezentowanie znaczka „Sortowniczka”
N. prezentuje dz. Znaczek „Sortowniczek”. Jest to mały, wesoły kolorowy stworek, który całymi dniami zbiera śmieci i sortuje je, oczyszczając naszą planetę.
8. Wykonanie zadania w książce.
Dz. pokoloruje ramki obrazków z różnymi rodzajami śmieci na kolor, w jakim jest pojemnik, do którego należy je wrzucić.
9. Podsumowanie zajęć
N. zadaje dz. pytania:
- Dlaczego musimy wrzucać śmieci do kosza?
- Do jakiego pojemnika wrzucimy papier/szkło/plastik?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.