X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8389
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Żyjmy z przyrodą w zgodzie. Scenariusz zajęć z zakresu ochrony przyrody

Scenariusz zajęć z zakresu ochrony przyrody
dla dzieci 5- letnich

Temat –„Żyjmy z przyrodą w zgodzie”

Cele
• Ukazanie niebezpieczeństw zagrażających środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka-pożary lasów, zatrucie wody i powietrza, zaśmiecanie.
• Kształtowanie współodpowiedzialności za stan otaczającego nas środowiska.
• Zapoznanie z podstawowymi zasadami ochrony środowiska i rozumienie konieczności ich przestrzegania.
• Budzenie wrażliwości na piękno przyrody.
• Rozbudzanie potrzeby kontaktu z otaczającą nas przyrodą.

Metody- sytuacja problemowa, rozmowa, pokaz,
obserwacja, praktyczne działanie dzieci.

Pomoce- płyta CD, wiersz, ilustracje, koperty z zagadkami, sylweta Ziemi, sylweta liścia, kredki, flamastry.

Literatura- B.Forma „Rok w wierszu i piosence”
G.Kutyłowska „Ekologia w przedszkolu”
J.Stec „Zagadki dla najmłodszych”.

Scenariusz zajęcia

I. Część wstępna

1.Ćwiczenia słuchowe-dzieci z zamkniętymi oczami słuchają różnych głosów przyrody-szum fal, szelest drzew, krople deszczu, śpiew ptaków, głosy leśnych zwierząt.

2. „Burza mózgów” nt. „Jak należy obcować z przyrodą-zachowanie się w lesie, w parku, nad wodą,- dlaczego należy dbać o otaczające nas środowisko?”.


II. Część główna

1.Wysłuchanie wiersza pt. „Co to jest ekologia”.

Co to jest ekologia? D. Klimkiewicz, W. Drabik

Ekologia – mądre słowo
a co znaczy - powiedz sowo?
Sowa chwilę pomyślała
I odpowiedź taką dała:
„To nauka o zwierzakach,
lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc, krótko w paru zdaniach
O wzajemnych powiązaniach.
Między nami, bo to wszystko
To jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować”
- powiedziała mądra sowa...

2. Rozmowa nt. wiersza-próba odpowiedzi na pytanie „Co to jest ekologia i dlaczego powinniśmy żyć ekologicznie?”

3. Oglądanie ilustracji „Jak należy dbać o otaczające nas środowisko?”
-uświadomienie zagrożeń dla naszej planety ze strony człowieka:
pożary lasów, ścieki płynące po wód, dymiące
kominy, śmieci.

4 .Zabawa rytmiczno-ruchowa przy piosence
pt. „Ekologiczny hymn przedszkolaków”.

5. Odczytywanie listów zaadresowanych do dzieci
• koperty oznaczone są elementami przyrody.

-biedronka –Jestem mała, mieszkam w lasach
parkach i pod płytą chodnikową.
Żyjemy w dużych rodzinach,
bardzo lubimy pracować.
Gdy spacerujesz po lesie pamiętaj o nas
i staraj się nas nie rozdeptać (mrówka)
-zielony liść -Powoli i delikatnie sunę po ziemi,
podjadając po drodze liście
Ludzie często moim imieniem określają
kogoś,kto wolno wszystko robi.
Ale ja się tym wcale nie przejmuje
i jestem dumny ze swego imienia
(ślimak)
-kropla wody- Do swojego życia potrzebuję
czystej ziemi, słońca i wody.
Ale nie wiem dlaczego niektóry ludzie,
rzucają wokół mnie śmieci ,
które zasłaniają mi słońce i czasem
mnie ranią !(roślinka)

-słońce - Czy wiesz jak odczuwam ból gdy łamiesz
moje gałęzie,zrywasz liście oraz ranisz
moją korę,wycinając na niej ostrym
narzędziem różne znaki (drzewo)

6. Opracowanie zestawu zasad ,których każdy powinien przestrzegać aby pomóc naszej planecie.

Na sylwecie liścia nauczyciel zapisuje zasady podane przez dzieci.
• segreguj odpady
• nie łam gałązek drzew i krzewów
• w lesie zachowuj się cicho, nie zrywaj i nie depcz
roślin
• oszczędzaj wodę
• nie świeć światła bez potrzeby

7. Ćwiczenia oddechowe „Chmurki”
Dzieci dmuchają na papierowe chmurki w kolorze jasno niebieskim -czyste powietrze, w kolorze ciemno niebieskim -zanieczyszczone powietrze.

8. „Obdarowujemy naszą Ziemię” – praca plastyczna
Dzieci rysują „dobre prezenty dla Ziemi” – liście, słońce, drzewa, kwiaty, ptaki, zwierzęta, owady.

Na zakończenie pracy dzieci naklejają piękny uśmiech dla naszej planety Ziemi.

9. Rytmizowanie tekstu „O przyrodę dbamy, jej przyjaciółmi się nazywamy”


Opracowała
Anna Burczaniuk
Przedszkole nr.7 im.Marii Kownackiej
w Świdniku
(maj 2010)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.