X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 838
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia: Opracowanie piosenki "Wlazł kotek" z zastosowaniem Metody Dobrego Startu

Temat kompleksowy : Co słychać na wsi?
Temat : Opracowanie piosenki „Wlazł kotek” i wzoru graficznego 2B z tablicy 4.
Uczestnicy : dzieci 6-letnie

Cele ogólne :
- rozwijanie funkcji percepcyjno – motorycznych , korekcja zaburzeń rozwoju tych funkcji ;
- przygotowanie 6- latków do nauki czytania i pisania ;
- uspołecznienie , wdrażanie do samokontroli i autokorekty .

Cele operacyjne : ( dziecko... )

- wystukuje rytm śpiewanej piosenki na przemian ręką prawą i lewą zgodnie z podanym układem;
- dzieli słowa na sylaby ;
- ilustrują ruchem całego ciała postać kota ;
- odtwarzają wzór graficzny na materiale sypkim ( taca z mąką , kaszą manną );
- zna schemat własnego ciała ;
- okazuje zainteresowanie drugą osobą podczas wspólnej zabawy.

Metody :

- Metoda Dobrego Startu ;
- Kinezjologia Edukacyjna Denisona;
- słowna .

Formy :
- zbiorowa .

Środki wspomagające działanie :

- gazety ,
- postacie kotów ,
- kłębek wełny ,
- tacki z kaszą manną , mąką ;
- woreczki z kaszą , wałeczki z masy solnej .

Przebieg :

Wprowadzenie :

1 . Dzieci śpiewają zbiorowo piosenkę „Jestem sobie przedszkolaczek ” i maszerują w jej rytm po konturze „leniwej ósemki” .

2 . Ustawiają się w kole i witają się ze sobą – „radosna iskierka ”
Nauczycielka wypowiada tekst : „ Radosną iskierkę puszczam w krąg , niech radosna i ciepła wróci do mych rąk ”, po czym ściska dłoń dziecka stojącego z prawej strony .Dzieci kolejno ściskają sobie dłonie do czasu , aż uścisk wróci z powrotem do nauczycielki .

3 . Dzieci tworzą dwa współśrodkowe koła i poruszają się w rytm piosenki „Dwa kółeczka ”. Następnie odwracają się do siebie i witają ze sobą :
- podają sobie ręce ,
- stykają się łokciami ,
- stykają się kolanami ,
- itd.

Rozwinięcie :

1 . Słuchanie śpiewu nauczycielki „Wlazł kotek ”- rozmowa nt. treści piosenki :
- O kim jest ta piosenka ?
- Co zrobił kotek ?
- Co możesz powiedzieć o tej piosence ?
- Co ma zrobić kotek z tej piosenki?

2 . Ćwiczenia ruchowe , oddechowe i emisyjne podczas zabawy naśladowczej „Kotki ”.
- Dzieci poruszają się jak kotki w rytm akompaniamentu , starają się ominąć leżące piłki ( wykonane z gazet ) .
- Na przerwę w muzyce bawią się papierowymi piłkami i wypowiadają słowa :
„ Wlazł kotek na płotek i mruga
Ładna to piosenka , niedługa”

Dzieci proponują sposób mówienia, np. wolno , szybko , cicho , głośno itd.

- Zabawa paluszkowa do tekstu „ Kotki”:

Wszystkie kotki spały ,
Obudził się mały ,
Mały obudził średniego ,
Który spał tuż obok niego ,
Gdy średni już nie spał ,
To duży też przestał ,
Trzy kotki się bawiły ,
Czwartego zbudziły ,
Cztery kotki miauczały ,
Piątemu spać nie dały .

3 . Ćwiczenia ruchowo – słuchowe .

Dzieci siedzą na dywanie i wystukują na woreczkach ( kolejno prawą i lewą ręką , pięścią , palcem , bokiem dłoni ) rytm piosenki .

4 . Ćwiczenia ruchowo- słuchowo – wzrokowe .
- Nauczycielka demonstruje wzór graficzny piosenki na tablicy oraz rozdaje wzory dzieciom .
- Dzieci odtwarzają wzór palcami z jednoczesnym śpiewem piosenki .
- Dzieci odtwarzają wzór w powietrzu ręką i podejmują próby odtwarzania wzoru nogą na dywanie .
- Odtwarzają wzór na materiale sypkim .
- Odtwarzają wzór kredką na kartce ( ze śpiewem i bez śpiewu ).
- Odtwarzają wzór ołówkiem na karcie pracy .

Zakończenie :

- Dzieci zbiorowo śpiewają piosenkę z jednoczesnym odtwarzaniem przebiegu rytmicznego z wykorzystaniem drewnianych klocków . Wypowiadają się na temat przeprowadzonych zabaw .
- Która zabawa najbardziej ci się podobała ? Uzasadnij swój wybór .

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.