X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8376
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pedagogika zabawy - "Podróż dookoła świata" - zabawy integracyjne

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z AKTYWNYM UDZIAŁEM RODZICÓW.

WIEK DZIECI- 5,6 LAT

TEMAT –„ PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA” - ZABAWY INTEGRACYJNE.

CELE-
- współdziałanie w grupie na zasadzie: dobrowolności, braku rywalizacji,
- ekspresja przeżyć w atmosferze akceptacji i zaufania bez względu na wiek i umiejętności,
- rozwój aktywności twórczej z wykorzystaniem różnych środków wyrazu,
- zaspokojenie naturalnej potrzeby ruchu,
- orientacja w przestrzeni.

CELE OPERACYJNE-
dziecko potrafi:
- pracować w zespole,
- wyrażać emocje za pomocą mimiki i rozwiązać zagadki przedstawione przez kolegów w formie mimicznej,
- reagować na umowne gesty i sygnały prowadzącego,
- wykonać ekspresyjne rysunki, rymowanki,
- wykorzystać różne materiały do zorganizowania miejsca zabawy,
- czerpać radość z ruchu,
- wykorzystać fantazję do wymyślenia wesołych tekstów, piosenek, nazw,
- używać słownictwa związanego z morską podróżą

CZAS- ok. 1 godz.

METODY-
Czynne
- organizowanie sytuacji początkowych w grupie,
- zabawy rozluźniające, integrujące.

FORMY PRACY- grupowa, zespołowa, indywidualna.

MIEJSCE-
-Duża sala np. ruchowa ( gimnastyczna).

POMOCE-
- Arkusze papieru pakowego, kartony, kredki, flamastry ,farby, spinacze do bielizny , sznurek, chusta duża kolorowa, krepina w różnych kolorach, skakanki, gazety, kosz, płyta nr. 1. z piosenkami do podręcznika „ Wesoła szkoła sześciolatka”, pocztówki z różnych stron świata, piłka.

PRZEBIEG:

1. POWITANIE-
„Witam wszystkich, którzy lubią się śmiać, bawić, jeść lody, podróżować, łowić ryby, wszystkich niebieskookich, brązowookich itd.
Wszyscy uczestnicy powinni poczuć się osobiście powitani.
Iskierka przyjaźni – W kręgu wszyscy trzymają się za ręce.
Prowadzący mówi: „ Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg i niech radosna i ciepła wróci do mych rąk” i delikatnie ściska rękę dziecka. Dziecko przekazuje uścisk dalej.

2. POZNANIE IMION-
słuchanie nagrania piosenki Stanisława Kraszewskiego pt. „Wesoło nam”.

Poznajmy się nawzajem,
Kto jak na imię ma?
Przedstawmy się nawzajem,
Niech każdy wszystkich zna!

Ref.
Podaj rękę lewą, podaj rękę prawą,
Zaczniemy zajęcia wesołą zabawą!

Śpiewane rozmowy- na dowolną melodię przedstawiamy się podając imię ze zdrobnieniami np. Ja-nek, Ja- nek, Ja- sio, Jaś
możemy dodać coś o sobie np. Lu- bię ba- wić się w o- gro dzie.

3. PROPORCZYK- Prosimy uczestników w parach ( dziecko i rodzic ) o narysowanie proporczyka, znaku na przygotowanych kartonikach. Może to być znaczek przedszkolaka, znak zodiaku, symbol ulubionego hobby, ulubione zwierzę itp.
Przypinamy gotowe znaki spinaczami do rozciągniętej linki ( będzie to ozdoba naszego statku ).

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA NASZ OKRĘT, KTÓRY ZABIERZE NAS W PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA .

4. DOKĄD PŁYNIEMY ?
Proponujemy wybranie pocztówki i zastanowienie się nad celem podróży.
Pytamy, jakie miejsca chcieliby odwiedzić uczestnicy naszego rejsu. Bez słów należy pokazać ( gestem, mimiką ) scenkę, która zilustruje miejsce świata do którego chcemy dotrzeć np. dziecko lub rodzic pokazuje skośne oczy Chińczyka lub ociera pot z czoła i rozpina ubranie- pozostali uczestnicy zgadują- Chiny, Afryka.
Występujące osoby nagradzamy brawami i pozdrawiają marynarskim okrzykiem AHOJ !

5. NASZ STATEK-
Skręcamy liny z pasków krepiny ( rodzice i dzieci- liny mogą być różnej grubości).
Układamy gotowe liny na podłodze dołączając gotowe odcinki innych uczestników. Tworzymy duży owal- zarys naszego statku. Zapraszamy wszystkich do wejścia na pokład.
Proponujemy konkurs na nazwę statku. Wszystkie propozycje wpisujemy na duży arkusz papieru. Nazwę możemy wybrać za pomocą wyliczanki lub wylosowania numeru nazwy- rzucamy kostką.

Nazwę statku zapisujemy na arkuszu papieru przypiętym do ściany. Ozdabiamy burtę- maczamy palce w farbie( naczynka z farbami do malowania palcami) i podskakujemy jak najwyżej robiąc ślad na arkuszu przypiętym do ściany ( lub do drabinek na sali).
W ten sposób powstaje oryginalny wzór stemplowany przez uczestników wyprawy.

Kontrakt naszej załogi- proponujemy zapisać za pomocą umownych rysunków zasady obowiązujące na naszym statku np. symbol słoneczka oznacza dobry humor, symbol dłoni- wzajemną pomoc, symbol szczotki- wspólne sprzątanie pokładu( oraz inne wymyślone przez uczestników zasady.) Gotowy plakat wieszamy obok nazwy statku.

Urządzamy statek – pytamy uczestników: czego brakuje na naszym statku?
Np. miejsca do spania, do spożywania posiłków ( kajuta, mesa).
Jak nazywają się te pomieszczenia w języku marynarzy?
Zadajemy zagadki- w parach lub w kole rzucając do siebie piłkę:
-Gdzie najczęściej jest kapitan?- na mostku kapitańskim.
- Gdzie śpią marynarze?- w kajucie.
- Co szorują marynarze? – pokład.
- Jak się nazywa łóżko marynarza? – hamak, koja.
Do urządzenia naszego statku mamy skakanki i gazety.
Prosimy o wydzielenie miejsc na statku za ich pomocą.

6. ZABAWA NA STATKU- zabawy z chustą:

Chodzenie po falach- Jedna osoba wchodzi na chustę a pozostali, trzymając za uchwyty falują powierzchnię, aby przypominała morze.

Szklana tafla- naprężamy chustę, aby przypominała szklaną taflę- przenosimy ostrożnie w inne miejsce starając się nie zniszczyć napiętej powierzchni.
Przebieganie pod chustą- podnosimy i opuszczamy chustę trzymając za uchwyty. W pewnej chwili na znak prowadzącego zamieniamy się szybko miejscami przebiegając pod chustą np. „ niech zamienią się miejscami ci, którzy trzymają za kolor czerwony” itd.

Rekin- siedzimy w kręgu z wyprostowanymi nogami trzymając chustę za krawędź na wysokości barków. Pod chustę wchodzi ochotnik, który zamienia się w rekina. Wybieramy też ratownika lub dwóch, trzech. Ich zadaniem jest ochrona trzymających chustę. Rekin stara się wciągnąć pod powierzchnię chusty jak najwięcej osób, które zamieniają się w rekiny.
Osoby wciągane wołają ratownika na pomoc.
Zabawa kończy się gdy wszyscy są wciągnięci.
Uwaga! Rekin nie ciągnie mocno, przy oporze musi puścić. Ratownik chwyta pod pachy lub za ręce.

7. ZAPRASZAMY DO MESY- zabawa integracyjna „ Ciasto”.

Siadamy w kole. Lewa ręka wyciągnięta przed siebie, zgięta w łokciu( trzymamy makutrę)
- ucieramy składniki na ciasto kręcąc prawą ręką 8 razy,
- 8 razy wycieramy ręce,
- wbijamy 4 jajka:
prawą ręką sięgamy za lewe ramię, bierzemy jajko, rozbijamy je o ramię, wlewamy jajko do składników w misie mówiąc „ Chlup”!
i wyrzucamy skorupki przez prawe ramię mówiąc „ Siup”!
lewą ręką sięgamy za prawe ramię, bierzemy jajko, rozbijamy je o ramię, wlewamy jajko do składników w misie mówiąc „ Chlup”!
i wyrzucamy skorupki przez lewe ramię mówiąc „ Siup”!
wbijamy jeszcze jedno jajko prawa i ostatnie lewą ręką.
- Wałkujemy ciasto obiema rękami przed sobą 4 razy,
- Ozdabiamy kremem 8 razy- dłonie w piąstki ułożone jadna na drugiej i,
palce górnej ręki rytmicznie otwieramy i zamykamy.
- Posypujemy bakaliami 4 razy.
Gotowym ciastem częstujemy osoby po naszej prawej i lewej stronie.

8. HYMN MARYNARZY- proponujemy zaśpiewanie ułożonej przez uczestników piosenki
( w małych grupach np. dwie pary rodziców z dziećmi). Można wykorzystać znane motywy muzyczne np. z filmu o Muminkach i dopasować własne słowa np.

Nasz statek żegluje na spienionej fali- daleko!
Wesoła załoga do nowych ziem płynie – daleko!
Kochamy podróże i zwiedzamy świat,
Bo wszędzie jest pięknie-
Kto z nami- nasz brat- żeglujmy, żeglujmy!

( pomysł własny)

9. JAKI JESTEŚ MARYNARZU?-
Rysujemy sylwetkę dziecka na dużym arkuszu papieru na leżąco.
Rodzic odrysowuje dziecko- wpisuje cechy pozytywne np. odważny, koleżeński, pracowity itd.
Gotowe sylwetki przypinamy do burty statku ( ściana).

10. ZABAWA RUCHOWA „ STATEK”-
Uczestnicy stoją gęsiego pośrodku pokładu. Prowadzący wydaje komendę” Na prawa burtę”- wszyscy podnoszą prawą rękę i biegną na prawą stronę statku. Na hasło „ Na lewą burtę” biegną na lewą stronę z lewą ręką w górze.
„ Na pokład”- wszyscy naśladują szorowanie pokładu.
Komendy podawane są coraz szybciej i w różnej kolejności.

11. DOKĄD DOPŁYNĄŁEŚ ?
Wszyscy rysują miejsce do którego dopłynęli np. palmy, żyrafy, słonie, góry, lodowiec itp.
Gotowe rysunki przypinamy przy własnych sylwetkach odrysowanych wcześniej ( wiszą już na ścianie).
12. CO PODOBAŁO WAM SIĘ NAJBARDZIEJ W CZASIE WYPRAWY?
Rzucamy piłką do uczestników zebranych w kole- słuchamy nawzajem o własnych upodobaniach.
Na rysunkach własnych sylwetek( na ścianie) zaznaczamy kreską termometr uczuć tzn. liczbę, która oznacza nasz nastrój, samopoczucie, zadowolenie z zabawy w skali od 1 do 10.

ŻEGNAMY SIĘ MARYNARSKĄ PIOSENKĄ.

WSZYSTKIM UCZESTNIKOM DZIĘKUJĘ ZA MIŁĄ ZABAWĘ !


Bibliografia

1. WIERTSEMA H. „ !00 gier ruchowych”- KLANZA Lublin 1998
2. CYRAŃSKI CZ. „ Moje 6 lat” przewodnik metodyczny ,MAC Kielce 2003
3. OKRASKA ĆWIEK B., WALCZAK M. „ Wesoła szkoła” przewodnik metodyczny, WSiP S.A Warszawa 2003
4. „Program wstępnego kursu z pedagogiki zabawy” Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, Warszawa 2001.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.