X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 830
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Mamo, tato, posłuchajcie - juz czytam "- scenariusz zajęcia dla dzieci 6-letnich

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Temat kompleksowy :Co piszczy w trawie, czyli ciekawy świat owadów
Temat szczegółowy : „Mamo, tato posłuchajcie już czytam ”-gry i zabawy czytelnicze z rodzicami .
Termin realizacji : 25.04.2007
Uczestnicy: dzieci 6 letnie wraz z rodzicami

Cele ogólne:

• Dostrzeganie i planowe gromadzenie informacji na temat przyrody ożywionej w najbliższym środowisku,
• Rozumienie konieczności otoczenia opieką zwierząt , a nie bezmyślnego niszczenia ich środowiska życia ,
• Poznawanie wybranych gatunków zwierząt żyjących na łące.

Cele operacyjne: ( dziecko... )

- różnicuje słuchowo głoski,
- zna wybranych przedstawicieli świata owadów ,
- poprawnie czyta wyrazy i proste zdania ,
- samodzielnie czyta polecenie i przedstawia jego treść w formie plastycznej.

Metody:

- pedagogika zabawy
- słowna,oglądowa
- zadań stawianych dziecku

Formy:

- indywidualna , grupowa , zbiorowa.

Środki wspomagające działanie:

- historyjka obrazkowa ,
- plansza ,
- zagadki słowno - obrazkowe,
- napisy (wyrazy , zdania ),
- nagranie CD z dźwiękami wydawanymi przez owady i płazy,
- apaszki ,sznurek , klamerki,
- karty pracy.

Przebieg:

Wstęp:

Nauczycielka zachęca dzieci do rozwiązania krzyżówki w celu poznania tematu dzisiejszego zajęcia. Chętne dzieci samodzielnie wpisują poszczególne wyrazy . Hasło brzmi ŁĄKA.

Rozwinięcie:

1 . Nauczycielka demonstruje dzieciom planszę przedstawiającą łąkę oraz odwołuje się do spostrzeżeń z wycieczki na łąkę .Dzieci podają charakterystyczne cechy tego środowiska przyrodniczego.

2 . Prowadząca rozkłada zdjęcia przedstawiające gady , płazy , owady i rośliny tam występujące .Dzieci kolejno losują podpisy do tych obrazków . Zadaniem każdego dziecka jest odczytanie wyrazu i umieszczenie go pod odpowiednim obrazkiem.

3 . Słuchanie opowiadania Ewy Stadt Muller „Jak gąsieniczka Zuzia stała się motylem” .Dzieci opowiadają treść utworu z zachowaniem następstwa zdarzeń . Nauczycielka pokazuje dzieciom kilka ilustracji przedstawiających etapy ro-zwoju motyla . Zadaniem dzieci jest ułożenie ich wg . właściwej kolejności. Wychowankowie dobierają się parami i losują podpisy do poszczególnych ilustracji (krótkie zdania) . Dzieci jest samodzielnie czytają zdania i umieszczają je pod właściwym obrazkiem.

4 . Zabawa ruchowa „Mieszkańcy łąki”- dzieci losują emblematy (motyl , żaba , ślimak , biedronka, pszczoła ) i wręczają je swoim rodzicom. Rodzice zawiązują dzieciom apaszki , tak , aby nic nie było widać . Stają w pięciu grupach i głośno artykułują pierwszą głoskę nazwy swojego owada . Zadaniem dzieci jest trafienie do swoich rodziców po słyszanej pierwszej głosce nazwy owada .Następnie dzieci ustawiają się w kole przed rodzicami i poruszają się tak jak dany mieszkaniec łąki ( dźwięki z płyty ).

Zakończenie:

1 . Dzieci czytają samodzielnie ze zrozumieniem zdania ( zadania dostosowane do możliwości poszczególnych wychowanków ) . Rysują to o czym przeczytały
- Tu są dwa kolorowe motyle.
- Narysuj kolorową łąkę .
- Obok domu jest łąka. Są tam różne owady i dzieci. Świeci słońce.

2 . Złożenie przez dzieci Deklaracji Przyjaciela Przyrody .
Wszyscy powtarzają za czytającym dzieckiem następujące słowa :
Zapamiętaj !
Jeśli zaglądasz w różne miejsca
W poszukiwaniu owadów –
Rób to ostrożnie .
Nie łam gałęzi , nie niszcz kwiatów ,
Nie zrywaj kory z drzew .
Zawsze odkładaj podniesiony kamień
lub kłodę drzewa na miejsce .
Pamiętaj , że to dom owadów .
Jesteś prawdziwym przyjacielem przyrody !

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.