X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8282
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy matematyczne - zajęcie otwarte dla rodziców z kształtowania pojęć matematycznych

Miejsce : sala teatralna, sala „Muchomorków”.
Osoba prowadząca : Łazik Stanisława

Temat : Zabawy matematyczne

Cele ogólne:

1.Rozbudzanie zainteresowań edukacją matematyczną
2.Rozwijanie logicznego myślenia,
3.Ćwiczenie koncentracji i uwagi.
4.Umiejętność rozwiązywania prostych zadań tekstowych.
5.Wzmacnianie poczucia własnej wartości,
6.Umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach.
7.Kształtowanie pojęcia liczby i działań arytmetycznych: dodawanie i odejmowanie oraz porównywanie liczb z użyciem znaków matematycznych ( = ,.>, <).
8.Wyrabianie umiejętności współdziałania w zespole.

Cele operacyjne:

1.Dz. zna cechy wielkościowe przedmiotów
2.Dz. tworzy zbiory przedmiotów na podstawie cech jakościowych
3.Dz. zna liczebniki główne od 1-10, liczy w zakresie 10, wykonuje działania na dodawanie i odejmowanie.
4.Dz. umie porównać liczby i wstawić między nie odpowiedni znak : < , >, =.Dz. umie uzupełnić formułę matematyczną o brakujące znaki i cyfry.
5.Dz. potrafi rozwiązać proste zadania tekstowe.

Metody : aktywizująca ( zadań stawianych do rozwiązania) , poszukująca.
Forma : zespołowa i indywidualna.
Pomoce: koperty z zadaniami do rozwiązania, materiał przyrodniczy, emblematy cyframi .

Przebieg:

1.Przywitanie rodziców i zaproszenie ich do krainy matematyki.
2.Zabawa przy wierszu „Prawa ręka , lewa noga”
3.Podział uczestników biorących udział w zajęciu na zespoły , przydział zadań do wykonania.
a.Stolik nr 1 - ułóż z kasztanów obrazek wykorzystując kształt figur geometrycznych.
b. Stolik nr 2 - posegreguj materiał przyrodniczy wg kształtu i koloru., narysuj kosze, opisz ilość przedmiotów liczbą w danym koszu .
c.Stolik nr 3 – uzupełnij formułę matematyczną o brakujące znaki i liczby.
Zabawa ruchowa z kostką- „Ile oczek wyrzuciła kostka’

d. Stolik nr 4. Określ cechy przedmiotów – wybierz i posegreguj.
• Narysuj 10 przedmiotów , które są ciężkie i lekkie.
•Narysuj 10 przedmiotów dużych i małych.
•Narysuj 10 przedmiotów okrągłe i kwadratowe.
e.Stolik nr 5 Ułóż z sylab nazwy pór roku i wykonaj do nich rysunek przedstawiający daną porę roku.
f.Stolik nr 6 Rozwiąż zadanie tekstowe i zapisz je w postaci działania arytmetycznego.
•Na drzewie było 10 kolorowych liści , podmuch wiatru strącił najpierw 5 a następnie 2 liście . Ile liści zostało na drzewie?, Ile spadło na ziemię ?. Przedstaw te działania w postaci formuły matematycznej.
•Tata i Tomek pojechali na grzyby. Tata znalazł 2 borowiki, Tomek 3 borowiki. Ile borowików znaleźli?. Przedstaw to działanie za pomocą rysunku i działania arytmetycznego.
•Na parkingu stoją 2 motocykle, 2 samochody osobowe czerwone i jeden niebieski. Ile kół mają te pojazdy? Przedstaw w postaci rysunku i działania arytmetycznego.
g.Stolik nr 7 Porównywanie długości i liczebności :
•Przyklej szaliki od najkrótszego do najdłuższego .
•Przyklej szaliki od najdłuższego do najkrótszego .
•Przyklej chmury z kroplami deszczu od najmniejszej ilości kropel do największej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.