X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8025
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pomocnicy świętego Mikołaja - słuchanie opowiadania nauczycielki z wykorzystaniem serii obrazków. Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców z zakresu rozwijania mowy i myślenia dla 4-latków

Zajęcie przeprowadziła: Grażyna Kaźmierska.
Tematyka kompleksowa: „Czekamy na Mikołaja”.
Temat zajęcia: „Pomocnicy świętego Mikołaja” – słuchanie opowiadania nauczycielki z wykorzystaniem serii obrazków.
Cele ogólne:
- Wzbogacenie wiedzy dzieci nt. tradycji i zwyczajów związanych
ze świętami.
- Rozwijanie umiejętności porównywania zbiorów.
- Wdrażanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w zajęciach.
Cele operacyjne: (dziecko...)
- potrafi uważnie słuchać opowiadania,
- wypowiada się nt. treści wysłuchanego utworu,
- naśladuje ruchem różne możliwości podróżowania,
- rozpoznaje zabawki po dotyku,
- segreguje prezenty według wielkości, przelicza je.
Metody:
- słowna – rozmowa;
- oglądowa – pokaz;
- czynna – zadaniowa.
Środki dydaktyczne: zabawki, ilustracje do opowiadania, sylwety prezentów, kaseta z piosenką.

Przebieg zajęcia:
1) Słuchanie opowiadania nauczycielki „Pomocnicy świętego Mikołaja”.
2) Rozmowa na temat treści opowiadania z wykorzystaniem ilustracji zawieszonych na tablicy. Nawiązanie do tradycji świątecznych.
3) Zabawa ruchowo-naśladowcza:„Na czym przyjechał Mikołaj?” – nauczyciel podaje hasło np. Mikołaj przyjechał samochodem, a dzieci naśladują sposoby podróżowania Mikołaja (samochodem, samolotem, na nartach, saniami, rowerem, itp.).
4) Zabawa ćwicząca spostrzegawczość: „Zagubione prezenty Mikołaja”. W sali zostały porozkładane w różnych miejscach „prezenty”, które zgubił Mikołaj. Dzieci wstają i pomagają Mikołajowi odszukać wszystkie ukryte prezenty.
5) Zabawa „Ile prezentów?” – Zebrane prezenty zgromadzone są na dywanie. Zadaniem dzieci jest posegregować je według wielkości (małe, większe, największe). Następnie przeliczają każdy zbiór i porównują ich liczebność posługując się pojęciami: mniej, więcej, tyle samo.
6) Zabawa dydaktyczna „Czarodziejski worek Mikołaja”. Dzieci rozpoznają
po dotyku zabawki ukryte w dużym worku.
7) Marsz w kole przy piosence „Mikołaju”.
8) Podsumowanie zajęcia – wypowiedzi dzieci na temat: co mi się najbardziej podobało na zajęciu?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.