X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 8010
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Polska nasza Ojczyzna. Na "Szlaku Wiślanym". Wykazanie wiedzy na temat Polski w różnych formach aktywności dzieci

Temat hospitacji (diagnozująca) : Wykazanie wiedzy na temat Polski w różnych formach aktywności dzieci.
Grupa wiekowa 3 – 6 lat
Temat: Polska nasza Ojczyzna. Na „Szlaku Wiślanym”.

Cele ogólne :

Rozbudzanie zainteresowania ciekawymi i ważnymi miejscami naszego kraju.
Utrwalenie wiedzy dotyczącej największej rzeki Polski oraz niektórych leżących nad nią miast i ich zabytków.

Cele szczegółowe:

Dzieci starsze :
śpiewa pierwszą zwrotkę i refren hymnu polskiego
wybiera z wielu właściwe symbole narodowe: flagę, godło i mapę
wskazuje bieg Wisły na mapie
dopasowuje po trzy charakterystyczne obrazki do omawianych miast (Gdańsk, Malbork, Warszawa, Kraków)
wysłucha opowieści podczas zabawy relaksacyjnej „Płynie Wisła płynie” i opowie o swoich odczuciach
kojarzy dźwięki, muzykę z omawianym miastem
wykona właściwie zadanie w karcie pracy

Dzieci młodsze:
przyjmuje odpowiednia pozycje podczas słuchania hymnu
wybiera z wielu flag – flagę Polską
wodzi palcem po linii biegu Wisły – dzieci młodsze
wysłucha opowieści podczas zabawy relaksacyjnej „Płynie Wisła płynie”
dopasowuje po jednym charakterystycznym obrazku do omawianych miast (Gdańsk, Malbork, Warszawa, Kraków)
nazywa wysłuchane dźwięki, muzykę
wykona właściwie zadanie w karcie pracy

Metody pracy:
- słowna, poglądowa, praktycznego działania.

Formy pracy:
- zbiorowa, grupowa, w małych grupach, indywidualna jednolita, indywidualna zróżnicowana

Środki dydaktyczne: flagi innych państw, godła, mapki, kontury mapy Polski dla każdego dziecka, kontur mapy Polski z zaznaczoną Wisłą i omawianymi miastami, obrazki związane z omawianymi miastami ( dla każdego dziecka), karty pracy.

Przebieg :

1.Wspólne zaśpiewanie hymnu Mazurek Dąbrowskiego i przyjęcie odpowiedniej pozycji podczas śpiewu.

2.Wprowadzenie do tematu zajęć - Wysłuchanie zagadki

Pytanie nietrudne, każdy to przyzna.
Jak się nazywa nasza Ojczyzna? (Polska)

3.Z czym kojarzy się nam Polska – praca w zespołach

1. zespół - wybiera z kilku flag – flagę Polski
2. zespół - wybiera z kilku godeł – godło Polski
3. zespół - wybiera z kilku map – mapę Polski

Wspólne oglądanie wskazanych symboli narodowych.

4.Spacer po granicach Polski - każde dziecko wodzi palcem po konturze mapy Polski.

5.Zabawa relaksacyjna „Płynie Wisła płynie”

Połóżcie się wygodnie na dywanie, zamknijcie oczy i posłuchajcie...... Wyobraźcie sobie wspaniałe góry. W górach tych znajduje się źródełko, z którego wypływa mały strumyczek. Płynie on wesoło po kamieniach....... Woda w nim zimna i przejrzysta jak kryształ. To wy jesteście tą wodą....... Słońce grzeje was swoimi promieniami....... Słyszycie śpiew ptaków....... Płyniecie cały czas w dół... Dołączają do was inne strumienie..... W miarę jak płyniecie dalej jest was coraz więcej i więcej..... Już nie płyniecie w górach. Jesteście wodą w niezbyt dużej rzece..... Płyniecie wolniej, dostojniej, czujecie się inaczej niż w górach ......... Niesiecie małe łódki i żaglówki....... Jako woda połączyliście się z wodami innych rzek..... Jest was teraz bardzo dużo... Płyniecie bardzo wolno.... Jesteście silni..... potraficie nieść na sobie ciężkie statki..................... Teraz jesteście wodą w morzu..... Kołyszecie się w rytm fal..... Czujecie się zupełnie inaczej niż poprzednio..... Macie swój własny, morski świat.

Przypomnienie nazwy głównej rzeki w Polsce (Wisła), wskazanie jej biegu na mapkach Polski (dzieci młodsze po wyznaczonej linii, dzieci starsze samodzielnie)


6.Przypomnienie miast leżących na „Szlaku Wiślanym”. Dobieranie rekwizytów połączone z zabawą muzyczno ruchową.

Niektóre miasta na „Szlaku Wiślanym” mają charakterystyczne zabytki, ważne miejsca, pomniki znanych Polaków, legendy.
Podczas podróży do kolejnych miast dzieci odgadują gdzie dojechały, po wysłuchaniu zagadki dźwiękowej odzwierciedlają ją ruchem a następnie wybierają odpowiednie ilustracje z kopert i układają je na szlaku wiślanym

Gdańsk – kuter rybacki,
Kraków - smok, lajkonik
Warszawa – syrena, Bazyliszek
Malbork – rycerz, zamek

7.Powrót do domu i wykonanie zadań indywidualnych.

Dzieci 3 - pokolorowanie flagi
Dzieci 4 - letnie - wyklejenie plasteliną Szlaku Wiślanego
Dzieci 5 - letnie dopasowanie odpowiednich ilustracji do zaznaczonych miast
Dzieci 6 - letnie dopasowanie podpisów (nazwy miast) i ilustracji do wskazanych miast

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.