X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7992
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Powietrze - konspekty zajęć

BEATA NIŻNIK GUZIUK
nauczyciel
P-22wŻorach


Temat: Co to jest powietrze - obserwacje i doświadczenia dzieci.

Cele:
poznanie żywiołu jakim jest powietrze i jego roli w życiu człowieka,
poznanie różnych cech powietrza,
rozwijanie umiejętności samodzielnego myślenia, analizowania i uogólniania,
uświadomienie konieczności ochrony czystości powietrza
doskonalenie umiejętności wypowiedzi na określony temat
Metody:
rozmowa kierowana,
doświadczenie,
zabawy ruchowe,
praca indywidualna,

Pomoce:
- balony, sznurek, patyk, papierowe torebki, przyrząd do wydmuchiwania baniek mydlanych, tekst wiersza I. Korczakowskiej ,,Bańki mydlane”

Przebieg zajęcia:

1. Podanie przez nauczycielkę tematu zajęcia: ,, Co to jest powietrze?”
Próby odpowiedzi na pytania: ,,W jaki sposób możemy bawić się powietrzem?”,
,,Do czego powietrze jest potrzebne?”, ,,Czy można zobaczyć powietrze?” itp.
2. Demonstracja cyklu doświadczeń mających na celu odpowiedzi na powyższe pytania.

a) rozdanie każdemu dziecku papierowej torebki: ,,Co w niej jest?”
(ciekawe, czy wszystkie dzieci odpowiedzą : ,,nic”, oraz czy komuś przyjdzie na myśl słowo ,,powietrze”)
b) polecamy dzieciom, aby nadmuchały papierowe torebki.
(co jest wewnątrz torebki? Torebka wykonana jest z papieru. Z czego produkowany jest papier?)
c) dzieci nadmuchują torebkę, ściśle zamykają ją i ,,wystrzelają” z niej.
(co słyszeliście?, gdyby tak zebrać wszystkie papierowe torebki i wrzucić do ognia, co mogłoby się wydarzyć?)
3. Dzieci zauważą pod wpływem wykonanych doświadczeń, że powietrze jest ważne z wielu względów:
papier produkowany jest z drewna pochodzącego z lasu, a drzewa są roślinami, bez powietrza drzewa nie mogłyby żyć, więc nie moglibyśmy mieć papieru.
huk strzelającej torby byłby niesłyszalny, gdyby nie było powietrza miedzy torbą a naszymi uszami.
bez powietrza nie moglibyśmy spalić torebek.
4. Puszczanie baniek mydlanych przy recytacji wiersza J.Korczakowskiej
,,Bańki mydlane”, kilkakrotnie powtarzanego przez nauczycielkę.

Nacięta słomka i troszkę piany
wydmucham śliczne bańki mydlane.
Urosła kulka tęczowa lśniąca
Druga ją goni leciutko trąca.
Płyną w powietrzu bańki mydlane
barwne jak bajki zaczarowane.

5. Nauczycielka informuje dzieci, że powietrze tak jak inne substancje np.
Woda lub gleba, ma swoje właściwości. Jedną z nich jest jego ciężar.
Zadaje pytanie dzieciom: ,,Jak moglibyśmy zważyć trochę powietrza albo wskazać, że ono coś waży?” - dzieci zgłaszają pomysły.
Proponuje następujące doświadczenie. Wybrane dzieci nadmuchują dwa balony do tej samej wielkości i przymocowują do końców kijka o długości 60 cm.
Kawałek sznurka umocowują na środku kijka, aby go zrównoważyć w położeniu poziomym. (co stanie się gdy jeden z balonów pęknie?)
6. Zabawa oddechowa ,,Sztorm na morzu”
Dzieci otrzymują słomki i kubeczki z wodą. Na sygnał dmuchają przez słomki tak, że woda w kubeczku się burzy.
7. Zakończenie zajęcia - dzieci mówią, jakie doświadczenie z powietrzem najbardziej się im podobało.

------------------------

Temat: Czy powietrze może być brudne - w poszukiwaniu najczystszego powietrza

Cele:
- rozwijanie umiejętności obserwowania zjawisk przyrodniczych, dokonywania uogólnień i wyciągania wniosków,
- poznanie zjawiska przenoszenia zanieczyszczeń przez powietrze
- świadome wybieranie środowisk czystych dla zdrowia
Metody:
- czynna
- słowna
- percepcyjna
Pomoce:
kaseta z muzyką relaksacyjną
lepy, kartki posmarowane wazeliną
papierowe filtry

Przebieg zajęcia:
1. Dzieci podzielone na dwie grupy próbują odpowiedzieć na pytanie: ,,Ile rzeczy, które robią, może zanieczyścić powietrze?”(mogą to być działania, które bezpośrednio wpływają na zanieczyszczenie powietrza, np. przyjazd do przedszkola samochodem lub pośrednio, takie jak korzystanie z elektryczności lub nawet z toalety)
2. Burza mózgów - wspólnie z nauczycielem założenie dzienniczka zanieczyszczeń, notowanie wypowiedzi poszczególnych zespołów.
3. Zabawa ruchowa ,,Brzuszki”
Dzieci kładą się wygodnie na dywanie i przy muzyce relaksacyjnej wykonują spokojne wdechy nosem i wydechy ustami. Po chwili kładą prawą dłoń na brzuchu i wyczuwają jak brzuch unosi się wraz wdychanym przez nos powietrzem, a opada z wydychanym ustami.
4. Wyjście na wycieczkę (ogród przedszkolny, ulica). Wyjaśnienie dzieciom, że wiele zanieczyszczeń jest niewidoczna dla naszych oczu np. dym wydobywający się z kominów, samochodów pozornie nie wydaje się groźny, lecz przy dokładniejszym zbadaniu jest inaczej.
5. Wykonanie dwóch doświadczeń:

doświadczenie pierwsze polega na zbieraniu przez dzieci liści z ogrodu przedszkolnego, ulicy przy przedszkolu oraz drogi szybkiego ruchu. Po przyjściu do przedszkola zebrane liście dzieci myją w czystej wodzie a powstała brudna woda przepuszczona zostaje przez papierowy filtr. Dzieci obserwują, jak papierowy filtr staje się nieprawdopodobnie brudny.
doświadczenie drugie polega na rozwieszaniu kartek posmarowanych wazeliną w różnych miejscach osiedla. Po kilkudniowej obserwacji dochodzą do wniosku, gdzie znajdują się miejsca nadające się do spacerów oraz wypoczynku.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.