X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7971
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimowe zabawy matematyczne - konspekt zajęć dla dzieci 5- 6 – letnich

Temat: „Zimowe zabawy matematyczne”.
Opracowała: Milena Soboń
Cel główny: Doskonalenie umiejętności prawidłowego rozróżniania strony lewej i prawej oraz prawidłowego określania kierunków i położenia obiektów
w stosunku do własnej osoby.
Cele szczegółowe:
dziecko:
• potrafi rozróżnić prawą i lewą stronę ciała,
• rozwija spostrzeganie wzrokowe,
• reaguje na polecenia,
• potrafi uważnie słuchać opowiadania,
• potrafi wysłuchać bicie serca,
• potrafi wypowiedzieć się na określony temat,
• potrafi nakryć do stołu,
• zna zasady kulturalnego zachowania się przy stole
• potrafi samodzielnie wykonać zadaną pracę,
• wie, że należy bezpiecznie posługiwać się nożyczkami
Metody:
• podające: rozmowa, objaśnienie, opowiadanie;
• eksponujące: pokaz, obserwacja;
• praktyczne: zadań stawianych dzieciom do wykonania,
• samodzielnych doświadczeń (badanie);
• pedagogika zabawy
• burza mózgów

Formy:
• zespołowa
• indywidualna
Środki dydaktyczne:
• tekst opowiadania wg. własnej inwencji
• płyta cd z piosenką „Pingwin”
• słuchawka lekarska
• kolorowe frotki
• kolorowe ilustracje
• napisy do globalnego czytania
• talerzyki
• łyżeczki
• konfitura
• karty pracy

Przebieg zajęć:
1. Powitanie – nauczycielka wita dzieci słowami: np. witam wszystkie dziewczynki w spódniczkach, witam wszystkich chłopców lubiących samochody, witam dzieci lubiące lody itp.(dzieci, wesoło machają na powitanie).

2.Odczytanie przez nauczycielkę tekstu opowiadania pt.”Jak bałwanek z zajączkiem bawili się w chowanego” z jednoczesnym wskazaniem kierunków.

3.„Pingwin” - zabawa ze śpiewem:
O jak przyjemnie i jak wesoło- dzieci maszerują dookoła sali
W pingwina bawić się, się, się – podskakują trzy razy
Raz nóżka lewa – wysuwają lewą nogę w bok,
raz nóżka prawa – wysuwają prawą nogę w bok
do przodu – idą do przodu,
do tyłu – idą do tyłu
i raz, dwa, trzy – klaszczą w dłonie trzy razy.

4.„Posłuchaj bicia własnego serca” – zabawa badawcza: dzieci lewą rękę przykładają do serca i wsłuchują się w jego bicie, kilkoro dzieci słuchawką lekarską słucha bicia swojego serca.

5.”Co potrafi prawa ręka?” – zabawa na wyobraźnię – burza mózgów. Dzieci prezentują wymyśloną przez siebie umiejętność prawej ręki, a następnie dekoruje swoją prawą rękę kolorową frotką..

6.Zabawy z szarfą – dzieci mają za zadanie:
-położyć szarfę po swojej prawej stronie
-położyć szarfę po swojej lewej stronie
-położyć szarfę przed sobą
-położyć szarfę za sobą
-stanąć w środku
Nagradzanie każdego dobrze wykonanego zadania oklaskami.

7.Nauczycielka prezentuje dzieciom obrazki ze szklankami i łyżeczkami – dzieci przyporządkowują napisy, po której stronie szklanki leży łyżeczka: po prawej, po lewej, w szklance, na szklance, przed szklaną.

8.Nakrywamy do stołu – dzieci samodzielnie ustawiają na stole talerzyki i łyżeczki, pamiętając zasadę, że łyżeczkę kładziemy po prawej stronie talerzyka! Każde dziecko w nagrodę za prawidłowe nakrycie do stołu otrzymuje nagrodę – pyszne konfitury!

9. Praca przy stoliku – (dz.5l) - wycinanie i naklejanie figur geometrycznych, zgodnie z poleceniem nauczycielki ( trójkąty naklejamy z prawej strony domku, koła z lewej strony, kwadraty nad , prostokąty pod domkiem) – (dz.6l.) wycinanie i naklejanie liter (nad, pod zeszytem, z prawej i lewej strony zeszytu).

„ Jak bałwanek z zajączkiem bawili się w chowanego”.
Pewnego razu dzieci ulepiły bałwana, kiedy poszły do domu do bałwanka przyszedł zajączek i zaproponował, aby pobawili się razem w chowanego. Bałwan, aż podskoczył z radości na myśl o zabawie. Najpierw schował się zajączek, bałwan szukał go bardzo długo ponieważ zajączek jest malutki i wcale nie było go widać zza krzaczka. Później przyszła kolej na bałwanka, pomóżcie zajączkowi odnaleźć bałwanka: najpierw ukrył się przed drzewem, ale uznał, że to miejsce nie jest dobre i stanął zobaczcie gdzie?-z prawej strony drzewa, ale to miejsce wydawało mu się też niezbyt dobre i stanął: powiedzcie gdzie? – z lewej strony drzewa, ale uznał, że i w tym miejscu zajączek pewnie go odnajdzie i postanowił schować się: powiedzcie gdzie? – tak za drzewem! Zajączek tak długo szukał bałwanka, że zmęczony zasnął pod obok górki, a bałwan??? Pewnie do dzisiaj stoi schowany za drzewem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.