X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7760
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Widok z okna przedszkolnego - scenariusz zajęć rozwijających wrażliwość plastyczną w grupie dzieci 3-4 letnich

Autor: Małgorzata Wrońszczyk
Temat: „Widok z okna przedszkolnego”

Cele ogólne:
•Rozwijanie zainteresowań naszym środowiskiem,
• Uwrażliwienie na piękno zjawiska przyrodniczego (zima),
• Rozwijanie wyobraźni plastycznej,
• Dbanie o estetykę pracy plastycznej,
• Zapoznanie z kolorem białym,
• Rozwijanie małej motoryki,
• Doskonalenie umiejętności przeliczania liczebnikami porządkowymi.

Cele operacyjne:
• Zapoznał się widokiem z okna sali,
• Dostrzega piękno krajobrazu zimowego,
• Ma rozwiniętą wyobraźnię plastyczną,
• Dba o estetykę pracy,
• Poznał kolor biały,
• Zgniata papier tworząc kulki,
• Przelicza posługując się liczebnikami głównymi.

Metody:
• słowna – rozmowa, zagadka,
• czynna – stawiania zadań do wykonania, ćwiczeń,
• percepcyjna – obserwacji,
• twórcze – metoda opowieści ruchowej.

Formy:
• zbiorowa,
• indywidualna zróżnicowana,
• grupowa.

Pomoce dydaktyczne:
muzyka – Antonio Vivaldi „Cztery pory roku” (Zima), plastelina, farby, kredki świecowe, pastele, kartony w kolorze niebieskim, kolorowe, ozdoby koraliki, patyczki, nakrętki, zagadka.

Przebieg zajęć:

1. Nawiązanie. Posłuchajcie na jaki temat dzisiaj będziemy się bawić:
Zagadka
Chociaż bardzo zimno jest
tę porę roku lubimy też.
Bo można ulepić bałwana
i jeździć na nartach od rana.(zima)
Co możemy robić zimą? (zabawy na śniegu, lepienie bałwana, jazda na sankach, łyżwach i nartach, zabawy śnieżkami),
2. Zabawa ruchowa – muzyczna „Wirujące płatki śniegu” do muzyki Vivaldiego „Cztery pory roku”,
3. Proszę podzielcie się teraz na grupy po 3 dzieci. Każda grupa otrzyma białe kartki papieru i z nich macie zwijać kulki śniegowe. Zobaczymy, której grupie uda się ulepić jak najwięcej kulek śniegowych. Przeliczanie kulek przez chętne dzieci,
4. Widok za oknem: „Spójrzcie co widzicie za oknem naszej sali? Przykładowe wypowiedzi dzieci: śnieg leżący na stolikach. Ośnieżone drzewa. Padający śnieg. Górkę na której leży śnieg. itp.
Jakiego koloru jest śnieg? – biały
5. Zapraszam was teraz byście usiedli w kole i dowiecie się co będziecie teraz robić: (rysować, malować widok z naszego okna). Pomyślcie w jaki sposób chcecie wykonać pracę (namalować, narysować lub jeszcze inaczej). Padają propozycje dzieci (rysowanie ośnieżonych drzew w ogródku przedszkolnym, padającego śniegu za oknem, górki, na której można zjeżdżać na sankach, dzieci lepiących bałwana). Dzieci wybierają sobie prace, które chcą wykonać. Sugestie dotyczące prac:
• Lepienie bałwana z plasteliny i ozdabianie go,
• Malowanie padającego śniegu na niebieskim tle białą farbą,
• Rysowanie pastelami bawiących się dzieci na górce,
• Malowanie biała kredką świecową drzew w śniegu na kolorowym tle.
6. Omówienie wykonanych prac dzieci,
7. Słuchanie muzyki z serii „Cztery pory roku” (Zima) i odszukiwanie w sali rzeczy, przedmiotów, zabawek w kolorze białym. Przenoszenie ich na ustalone miejsce.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.