X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7751
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bal bałwanków - scenariusz zajęć zintegrowanych dla dzieci 6-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA DZIECI
6 – LETNICH


DATA: 18.01.2010

TEMAT ZAJĘĆ: Bal bałwanków.

OSOBA PROWADZĄCA: Zofia Serwińska

USYTUOWANIE TEMATU W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO:
Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne.
Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.

CELE OGÓLNE:
- ćwiczenia grafomotoryczne,
- bogacenie słownictwa - wyjaśnianie znaczenia słów związanych z karnawałem,
- prezentacja poezji dziecięcej,
- kształcenie umiejętności zespołowego konstruowania i prezentowania przed grupą
twórczych opowiadań,
- kształtowanie pojęcia liczby 8,
- doskonalenie umiejętności sprawnego posługiwania się liczebnikami w aspekcie głównym
i porządkowym w zakresie 8,
- rozwijanie wrażliwości i wyobraźni muzycznej,
- doskonalenie umiejętności analizy i syntezy słuchowej wyrazów,
- estetyczne i precyzyjne wykonywanie prac plastycznych,
- nauka piosenki związanej z tematem zajęć.

CELE DYDAKTYCZNE:
- uważnie słucha prezentowanych utworów literackich,
- zna i objaśnia znaczenie słów związanych z karnawałem,
- swobodnie wypowiada się na podstawie utworów literackich,
- zna piosenkę o tematyce zimowej,
- kreśli podane wzory po śladzie,
- tworzy zakończenie opowiadania ułożonego na podstawie ilustracji,
- posługuje się liczebnikami w aspekcie głównym i porządkowym w zakresie 8,
- tworzy wyrazy z sylab,
- dostosowuje ruch do charakteru i tempa muzyki,
- estetycznie i precyzyjnie wykonuje prace plastyczne.

CELE WYCHOWAWCZE:
- respektuje zasadę zgłaszania się,
- zna zasady współpracy w grupie,
- bierze aktywny udział w zabawach.

OBSZARY EDUKACJI: językowa, ruchowa, matematyczna, plastyczna, społeczna.

METODY PRACY: pogadanka, wiersz, opis, pokaz, burza mózgów, ćwiczenia praktyczne.
FORMY PRACY: zbiorowa, grupowa, indywidualna.

ŚRODKI I MATERIAŁY: karty pracy, wiersz Joanny Papuzińskiej "Bal bałwanków", ilustracje z książki "Bajeczki z obrazkami" Włodzimierza Sutiejewa, 5 dużych ramek
z białego brystolu (zewnętrzne krawędzie proste, wewnętrzna górna krawędź wycięta
w wiszące sople), gaza, czarny brystol, klej, nożyczki, ilustracje jednego bałwanka i dwóch bałwanków z podpisami, ilustracja spienionych fal z podpisem "bałwany", dekoracje sceniczne do teatrzyku - sylwety bałwanków na patykach, śnieg z waty nawleczonej na nitki, gwiazdki wycięte z kartonu, sylweta ośnieżonego drzewa, zaspy wycięte z białego kartonu itp., różne przedmioty do zdobienia bałwanków, biała, czarna i czerwona plastelina, wieczko z pudełka po butach, płyta CD z piosenką „Buli”.




PRZEBIEG ZAJĘĆ:


1. Powitanie w kręgu:
Powitanie dzieci które np. lubią spacery, lubią owoce, lubią ćwiczyć, itp.
Dzieci, których dotyczy powitanie machają do nauczycielki ręką lub nogą.

2. Nauczycielka, niewidoczna dla dzieci, prezentuje tekst wiersza Joanny Papuzińskiej "Bal bałwanków", poruszając sylwetami bałwanków:

W dzień z ogródka,
sprzed szkoły, ze skwerka
jeden bałwan na drugiego zerkał.
I mrugały węgielka we oczy:
"Nie zapomnij! To dziś! Dziś w nocy!"
No, a w nocy, gdy miasteczko spało,
gdy mróz szyby zamalował na biało,
żeby przez nie nic się nie widziało,
wyruszyły bałwany śniegowe.
Gramoliły się przez zaspy, przez rowy,
na placyk śniegiem zawiany.
I tam zatańczyły bałwany.
Zatańczyły po kolana w śnieżnym puchu.
Kurz się wzbijał z ich grubych kożuchów.
Prószył, prószył śnieg biały.
Z nieba gwiazdy spadały.
A bałwany skakały, skakały, skakały...

- Rozmowa na temat treści wiersza.

3. Nauczycielka zaprasza wszystkie dzieci do tańca przy piosence "Buli". Dzieci, trzymając sylwety bałwanków, wykonują improwizacje ruchowe przy muzyce, intuicyjnie odtwarzają zmieniający się rytm melodii piosenki.
- Dzieci siadają na dywanie. Ponownie słuchają piosenki i włączają się do śpiewu:
Buli
1. Na dworze zawieruchą na dworze pada śnieg.
Wiatr mroźny mocno dmucha, lecz nie przestraszy mnie.
Ulepię dziś bałwana, bo śniegu jest już dość.
Z węgielków zrobię oczy, z marchewki zrobię nos.
Ref. Buli, Buli, tak nazywają wszyscy mnie.
Buli, Buli, zatańczyć z wami chcę. (bis)
2. Bałwanek to wesoły, uśmiecha pięknie się.
Zaprasza do poleczki, gdyż bardzo tańczyć chce.
Zapuka dziś do okien, zapuka dziś do drzwi
i wszystkim się przedstawi: "Nazywam się Buli”.
Ref. Buli Buli...

4. Rozmowa na temat treści, nastroju piosenki, tempa melodii. Dzieci odpowiadają na pytania:
O czym była mowa w piosence?
Jaki nastrój wywołuje piosenka?
Do czego można porównać jej tempo?
- Dzieci ponownie słuchają piosenki, a potem próbują wspólnie śpiewać.

5. Redagowanie opowiadania w grupach:
- Nauczycielka dzieli dzieci na cztery grupy, każdej daje sylwetę bałwanka i poleca ułożyć
o nim opowiadanie.
- Propozycja tematyki obrazków dla poszczególnych grup:
I. Dwa bałwanki stoją w pokoju; za nimi otwarta szafa. Jeden z nich jest przebrany, drugi smutny (nie wie, za kogo się przebrać).
II. Dzieci wręczają bałwankowi list. Na drugim obrazku bałwanek - posłaniec idzie przez las.
III. Dzieci lepią bałwana.
IV. Bałwanek stoi w ogrodzie, słońce grzeje. Bałwanek zwiesił głowę, jest smutny, kapie mu z nosa, dookoła niego utworzyła się kałuża.

6. Prezentacja opowiadań grup:
Dzieci organizują teatrzyk - przedstawiają swoje opowiadania innym grupom, wykorzystując sylwetę bałwanka. Słuchacze nagradzają występy brawami.

7. Kształtowanie pojęcia liczby 8. Posługiwanie się liczbami w aspekcie głównym
i porządkowym w zakresie 8.
- Przeliczanie bałwanków na ilustracji - raz od lewej, raz od prawej strony.
- Wskazywanie kolejnych bałwanków (od lewej strony) i opowiadanie o ich wyglądzie:
Policz bałwany na ilustracji. Wskaż bałwana pierwszego z lewej strony. Jak wygląda drugi bałwan? Co trzyma szósty bałwan? Co ma na głowie ósmy bałwan? Który bałwan ma najwięcej guzików? Ile ich ma?
Zachęcanie dzieci do odpowiedzi na pytania:
- Ile bałwanków ma nakrycia głowy?
- Ile bałwanków ma parasolki?
- Ile bałwanków jest w szalikach? itp.
- Rozkład liczby 8 na dwa składniki:
Policz śniegowe gwiazdki w pierwszym rzędzie. Powiedz, ile jest gwiazdek żółtych, a ile niebieskich. Pokoloruj gwiazdki w każdym rzędzie tak, jak wskazują liczby.
- Odszukaj liczbę 8 zapisaną na pasku liczbowym i otocz ją pętlą.
- Ćwiczenia w posługiwaniu się liczebnikami porządkowymi:
Pokoloruj saneczki: pierwsze na niebiesko, czwarte na zielono, szóste na żółto i ósme – na czerwono. Powiedz, na których saneczkach siedzi najwięcej krasnali.

8. Ćwiczenia grafomotoryczne:
- Dorysowywanie brakujących elementów - dopełnianie do 8:
W każdej ramce powinno być tyle figur, ile wskazuje liczba. Dorysuj brakujące figury.
- Pisanie cyfry 8 palcem po stole, w powietrzu.
- Formowanie cyfry z plasteliny. Pisanie po śladzie:
Powiedz, jaką liczbę zrobiono z kolorowego drucika. „Rysuj” palcem po śladzie tak, jak jest napisana liczba 8. spróbuj napisać ją po śladzie ołówkiem.

9. Spacer na boisko szkolne - ćwiczenia i zabawy na śniegu:
- Dzieci idą parami na miejsce zabaw i na wybranym odcinku drogi wraz z nauczycielką obserwują tropy na śniegu.
- Wystawa bałwanków śniegowych - dzieci w 3-4-osobowych zespołach lepią bałwanki
i ustawiają je w wyznaczonym miejscu. Starają się również przystroić je ozdobami, które ze sobą przyniosły. Potem oglądają wystawę i szukają wyrazów określających bałwanki różnych grup, np. wesołek, myśliciel.
- Bieg z omijaniem przeszkód - dzieci biegną za nauczycielką jedno za drugim, slalomem (wężykiem) między bałwankami.
- Zabawa "Kto trafi?". Dzieci lepią po kilka kulek, ustawiają się w odległości 10-12 kroków
od swoich bałwanków i celują do nich. Rzuty lewą ręką mogą wykonywać z mniejszej odległości.

10. Analiza i synteza sylabowa wyrazów:
Dzieci siadają na dywanie w kole. Nauczyciel prezentuje ilustracje przedstawiające: bałwanka z podpisem "bałwanek", dwa bałwanki z podpisem "bałwany", spienione fale z podpisem "bałwany" (rysunek jest zasłonięty, widać tylko podpis). Dzieci oglądają obrazki, odczytują wyrazy. Nauczycielka odsłania obrazek fal i pyta, czy się nie pomylił, podpisując go wyrazem "bałwany". Potem wspólnie z dziećmi wyjaśnia znaczenie słowa. Dzieci odczytują podpisy, dzielą je na sylaby i rozcinają.

11. Praca plastyczno-techniczna, która jest ilustracją do utworu "Bal bałwanków":
- Dzieci wybierają technikę pracy plastycznej spośród dwóch propozycji i siadają we właściwej grupie:
- I grupa wykonuje witraż: Każde dziecko odrysowuje koła z białego brystolu, kapelusz
z czarnego i jedną gwiazdkę z żółtego papieru. Wycina elementy, konstruuje z nich bałwanka i nakleja go na gazę w ramce. Jeżeli dzieci mają ochotę, wycinają jeszcze inne elementy
i umieszczają je w witrażu.
- II grupa wykonuje z plasteliny scenę z balu bałwanków: Dzieci lepią bałwanki, wykorzystując wszystkie kolory plasteliny. Ustawiają bałwanki na pokrywce, która będzie salą balową, i dowolnie ją ozdabiają. Nauczycielka podsuwa dzieciom pomysły, posługując się słownictwem związanym z karnawałem.

12. Ewaluacja:
- Powtórzenie i utrwalenie poznanych wiadomości.
- Ocena zajęć przez uczniów, rozdanie kartek: Proszę aby każdy z was narysował buźkę, która będzie odpowiadała nastrojowi zajęć.
- Podziękowanie za udział w zajęciach.


Opracowała
mgr Zofia Serwińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.