X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7739
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Od ziarenka do rośliny - scenariusz zajęć dla 6-latków

TEMAT ZAJĘCIA: „Od nasiona do rośliny” –poszerzanie wiadomości dzieci na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin oraz założenie hodowli w kąciku przyrodniczym.

CELE OGÓLNE:
• Rozwijanie zainteresowań i wzbogacanie wiadomości przyrodniczych dotyczących sposobów hodowania wybranych roślin;
• Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się na określony temat;

CELE OPERACYJNE: (dziecko....)
• wypowiada się na temat wiosny i jej cech charakterystycznych (XI/1);
• grupuje przedstawione na obrazkach przedmioty (IV/2);
• wie w jaki sposób przebiega rozwój niektórych roślin (XII/2);
• rozumie kierowane do niego polecenia i wykonuje je zgodnie z oczekiwaniami; (I/1)
• samodzielnie sadzi cebule, sieje nasiona i hoduje roślinę (XII/2);

METODY:
• Czynne - kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania.
• Słowne - rozmowa, wypowiedzi, objaśnienie i instrukcje .
• Percepcyjne - obserwacji, pokazu.

FORMY:
• Indywidualna jednolita
• Zbiorowa jednolita

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Historyjka obrazkowa (4 plansze: Agatka z doniczką i nasionkami, Agatka siejąca kwiatki, Agatka z doniczką z kwiatkami, Agatka wręczająca kwiatka mamie); niewielkiej wielkości obrazki: doniczka, ziemia, nasiona, konewka, szpadelek, buty, torba, korale, piłka;papierowe słońce, 3 papierowe konewk; ilustracje na tablicę przedstawiające etapy wzrostu rośliny oraz 4 koperty z takimi samymi ilustracjami w nieco mniejszym formacie, kartoniki z ilustracjami i napisami: rzeżucha, fasola, groch, cebula, pietruszka, kukurydza, pszenica, słonecznik; ziemia, wata, gaza opatrunkowa, doniczki lub plastikowe pudełka, słoiki, nasiona rzeżuchy, ziarna fasoli, grochu, korzeń pietruszki, cebule, ziarna pszenicy, kukurydzy, słonecznika; nagrania z muzyką do zabaw ruchowych;.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Wprowadzenie w tematykę zajęcia.

N: Już niedługo przyjdzie do nas nowa pora roku i wszystko pozmienia się wokół. Czy ktoś może wie jak ona się nazywa i skąd wiemy, ze do nas przybywa?

DZ: Wymieniają porę roku – wiosnę i opisują jej charakterystyczne cechy.

N: Cieszy mnie bardzo to, że tak dużo wiecie o wiośnie. Rzeczywiście - wiosną robi się coraz cieplej, ptaki wracają do nas z ciepłych krajów i zaczynają wesoło śpiewać, a rośliny budzą się do życia. Rozkwitają kwiaty i robi się wszędzie kolorowo.

2.„Mała Agatka hoduje kwiatka” - opowiadanie nauczycielki zainspirowane kolorowymi ilustracjami.

N: Takie wiosenne kwiaty mogą sprawić wiele radości. Tak samo myślała dziewczynka o imieniu Agatka, która pewnego wiosennego ranka postanowiła, że zrobi niespodziankę swojej mamie i podaruje jej kwiatka, którego sama wyhoduje. „Tylko co mi będzie potrzebne żeby wyhodować takiego kwiatka? – zastanawiała się Agatka.
A może wy podpowiecie Agatce co będzie jej potrzebne.
(Odsłania tablicę, na której są ilustracje w tym min. doniczka, ziemia, nasiona, konewka, szpadelek, konewka).
Na tej tablicy są różne przedmioty. Kto z was mi powie co z tych rzeczy przyda się Agatce?

DZ: Wskazują ilustracje przedstawiające rzeczy potrzebne do hodowli roślin.

N: Teraz Agatka już wie co będzie jej potrzebne aby wyhodować kwiatka i zabiera się do pracy. Najpierw dziewczynka wsypuje ziemię do doniczki. Następnie swoją małą łopatką robi małe dołki w ziemi. Teraz kolej na nasiona – trzeba wsypać je do przygotowanych dołków i przykryć niewielką ilością ziemi. Jak myślicie czy to już wszystko, co należało zrobić?

DZ: Dzielą się swoimi pomysłami co trzeba jeszcze zrobić aby zapewnić właściwe warunki rozwoju roślinie.

N: Tak jak powiedzieliście zasiane nasiona należy teraz delikatnie podlać wodą z konewki. Jeszcze tylko odpowiednio nasłonecznione miejsce i wszystko gotowe.

3.„Roślinki” – etiuda pantomimiczna.

N: Teraz chciałabym prosić czworo chętnych dzieci – troje z was będzie ogrodnikami a jedno będzie słonkiem. Natomiast was proszę (pozostałe dzieci) abyście sobie wyobrazili, że jesteście maleńkimi nasionkami kwiatów, które ktoś wsadza do ziemi, w miarę upływu czasu powoli kiełkujcie, rozwijacie się i jesteście coraz wyżsi. Zbliża się do was słonko (dziecko, które pełni rolę słońca) i jesteście szczęśliwi i zadowoleni. A teraz zrasza was woda (dzieci z papierowymi konewkami dochodzą do dzieci nasionek) i stajecie się piękną roślinką. Nagle, co się stało? Ogrodnik zapomniał was podlać i wasze listki opadają na dół i jesteście smutni, do tego jeszcze słonko jest zasłonięte – jak się teraz wyglądacie? Ale oto znowu świeci dla was słonko i zraszają was kropelki wody – co się z wami dzieje?

DZ:Pantomimicznie ukazują sytuacje roślin i ich wygląd zgodnie z opowiadaniem nauczyciela.

4.„Od ziarenka do rośliny” – rozmowa na temat etapów wzrostu roślin.

N: Nasza Agatka bardzo się ucieszyła, kiedy już zasiała swoje kwiatki i miała nadzieję, że już za chwilę obdaruje swoją mamusię kwiatkami. Ale cóż to? – kwiatków jak nie było – tak nie ma. Jak myślicie, dlaczego?

DZ:Dzielą się swoimi pomysłami i wiedzą na temat rozwoju rośliny.
N: Proszę was abyście teraz podzielili się na cztery zespoły. Każdy zespół otrzyma kopertę, w której są obrazki przedstawiające, co dzieje się z nasionkami po wysianiu ich do ziemi. Wasze zadanie polega na tym. Wasze zadanie polega na tym, aby poukładać te obrazki tak, aby pokazały nam jak rozwija się roślina.

DZ: W zespołach kolejno układają obrazki przedstawiające rozwój rośliny.

N: Może teraz sprawdzimy jak poradziliście sobie z tym zadaniem. (Odsłania tablicę na której zawieszone są obrazki we właściwej kolejności)

5.„Latające pszczółki” – zabawa ruchowa.

N: Nie wiem czy słyszeliście o tym, ale bardzo ważną rolę w rozwoju roślin pełnią owady takie jak np. pszczoła, bo zapylają kwiaty, które po przekwitnięciu dostarczają nam nowych nasion. Dlatego teraz chciałabym zamienić was w takie pracowite pszczółki zapylają kwiatki. Pszczółki będą poruszać się w rytm muzyki pomiędzy kwiatami a gdy muzyka ucichnie siadają na kwiatku.

DZ: Biorą udział w zabawie.

6.„Mali ogrodnicy” – założenie hodowli roślin w kąciku przyrodniczym

N: Kilka dni temu poprosiłam was abyście przynieśli do przedszkola rzeczy, które przydadzą nam się do założenia naszej grupowej hodowli roślin.
Kilkoro z was przyniosło ziemię i nasiona zboża (owca lub pszenicy i kukurydzy), kilkoro ziemię, korzenie pietruszki i cebulki, inni gazę i ziarna fasoli, a jeszcze inni watę i nasiona rzeżuchy. Teraz chciałabym pokazać wam, co trzeba będzie z tym wszystkim zrobić i jakie są sposoby hodowli roślin.

DZ: Słuchają instrukcji nauczyciela i sieją lub sadzą „nowalijki”.

7.Podsumowanie zajęcia i ocena aktywności dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.