X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7664
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Święta Wielkanocne - scenariusz zajęcia otwartego

ŚWIĘTA WIELKANOCNE –SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO ( grupa 6latki)

Cele:
-zapoznanie dzieci z tradycjami i obrzędami związanymi ze świętami Wielkanocy;
-Wdrażanie do wspólnego z rodzicami wykonywania zadania;
-odczuwanie radości ze wspólnego działania z rodzicami;
-integrowanie środowiska rodzinnego z grupą przedszkolną;

Pomoce:
-kolorowe jajka format a5 z ilustracjami
-chusta animacyjna
-kontury jajek na wizytówki w czterech podstawowych kolorach(żółty, niebieski, zielony, czerwony)
-krążki dla każdego uczestnika plus jeden wolny krążek
- 2 duże kontury jajek
-wydmuszki, tasiemki

Czas trwania zajęcia: 60 min

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Działania wstępne:
- Wykonanie własnej wizytówki- Rodzice wybierają sobie kontury jajek i projektują wizytówkę, następnie za pomocą taśmy dwustronnej przyklejają ją do ubrania.

1.POWITANIE
Wszyscy tworzą koło; dzieci śpiewają piosenkę na powitanie Wszyscy są witam Was...
Witamy się w sposób podany przez dyżurnego.

2. „ IMIĘ I GEST” – zabawa wg Pedagogiki zabawy
Wszyscy stoją na obwodzie koła, prowadząca przedstawia się robiąc krok do przodu, mówi swoje imię i wykonuje przy tym gest. Zadaniem pozostałych jest powtórzyć imię i gest osoby przedstawiającej się. Zabawa trwa do momentu aż wszyscy uczestnicy zajęcia przedstawią się.

3.MIEJSCE PO MOJEJ PRAWEJ STRONIE JEST PUSTE” – zabawa wg Pedagogiki zabawy

Uczestnicy zabawy siedzą w kole na krążkach, jeden krążek obok prowadzącej jest wolny. Zabawa polega na zaproszeniu wybranej osoby na wolne miejsce po swoje prawej stronie mówiąc Miejsce po mojej prawej stronie jest puste więc zapraszam na nie mamę Kamila itp. ( zabaw trwa 3 min).

4. ROZWIĄZYWANIE ZAGADEK I UKŁADANIE ŚWIĄTECZNYCH PRZYSŁÓW- zabawy przy muzyce
Dziecko z rodzicem tańczy w rytm muzyki, na przerwę w muzyce wskazane dziecko podchodzi do koszyczka i losuje kontur jajka z cyferką i odszukuje ukrytą kopertę z zadaniem, które wspólnie z rodzicem muszą rozwiązać:

1. „ Co to za święto jedyne w roku, zaczęło się o zmroku, odkryte tuż po świcie, w przed dzień pisanki święcicie....”
2. „ Stoi bielutki obok pisanek nasz wielkanocny ...”
3. „ Leży w koszyku obok baranka malowana we wzory....”
4. „ Białe ,żółte, malowane, i kraszone i pisane, Na Wielkanoc darowane...”
5. Ułóż przysłowie z rozsypani wyrazowej:
W Wielką Niedzielę pogoda, duża w polu uroda”
6. Ułóż przysłowie z rozsypanki wyrazowej
Zielone Boże Narodzenie, a Wielkanoc biała, w polu uciecha mała.

5.Tajemniczy głos- zabawa chustą animacyjną
Wszyscy uczestnicy stoją w kole trzymając chustę animacyjną , prowadząca pokazuje jajeczko w jednym z czterech kolorów, osoby, które mają wizytówkę w tym kolorze wchodzą pod chustę. Dotknięta przez osobę prowadzącą pozdrawia pozostałe dzieci i rodziców mówiąc : Na święta wielkiej Nocy życzę Wam wszystkiego co najlepsze na świecie”( 6x)

6. Wielkanocne Quiz – pokaż za pomocą gestów co znajduje się na jajku.
Pięcioro chętnych rodziców losują pisankę. Ich zadaniem jest pokazać za pomocą gestów i ruchów co znajduje się na pisance. Pozostali rodzice i dzieci odgadują , co przedstawia pisanka.

7.Wielkanoc- układamy wyrazy
Rodzice wspólnie z dzieckiem ozdabiają według własnego pomysłu jajko wycięte z formatu a3. Następnie na odwrocie z wyrazu WIELKANOC wspólnie z dzieckiem układają inne krótkie wyrazy. W tle muzyka ( 5min).
Chętne pary odczytują swoje wyraz
( noc, koc, kok, kalka, lalka, lek, kankan, koniec, nic)

8. JAJECZNA SAŁATKA- NA ZASADZIE SAŁATKI OWOCOWEJ
Uczestnicy zabawy siedzą w kole, na sygnał prowadzącej np. zielony zamieniają się miejscami osoby, które mają jajko-wizytówkę w kolorze zielonym itp., na hasło jajecznica wszyscy zamieniają się miejscami.

9. KRÓLICZEK Z WYDMUSZKI
Dziecko wspólnie z rodzicem wykonuje zajączka według wzoru. Z brązowego papieru wycinają uszy, naklejają na wydmuszkę, kolorują wydmuszkę tak, aby powstał zajączek.
Ci, którzy nie mają wydmuszek wykonują wspólny rysunek. Na kartce a3,jest naklejona jakaś postać z kolorowej gazety. Zadaniem rodzica i dziecka, jest wkomponowanie ilustracji w rysunek tak, aby praca miała charakter świąteczny.

10. WĘDRUJĄCA ŁYŻKA Z JAJKIEM
Wszyscy siedzą na dywanie. Na łyżce znajduje się jajko ugotowane na twardo, w całkowitej ciszy podajemy jajko do sąsiada.

11. PODZIĘKOWANIE ZA WSPÓLNĄ ZABAWĘ- wierszem wspólnie z dziećmi

Niech Zmartwychwstały Pan Jezus napełni
Wasze serca miłością i pokojem,
Niech przemieni
Każdy smutek w radość
Każdy płacz i zmartwienie
W szczęście i nadzieję.
Poczęstowanie dzieci jajeczkami od „ zajączka”.
13. INFORMACJA ZWROTNA
Przyklejenie przez rodziców w szatni na kontur jajka karteczki- plamki w odpowiednim kolorze mówiącym o tym jak dzisiaj bawili się na zajęciach wspólnie z dziećmi.
Czerwony- wspaniale
Zielony- dobrze
Niebieski- tak sobie
Żółty – niezbyt dobrze.

Literatura
Robert Doman „Metody pedagogiki zabawy w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym”
Lucyna Brzozowska, Renata Kownacka, Maria Lorek, Anna Sowińska „Z zabawą i bajką w świecie sześciolatka”
Własne materiały zgromadzone w ramach różnych form szkoleniowych

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.