X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7635
Przesłano:

Wielkanocny przysmak - wieczór kulinarny

Konspekt Zajęć Praktycznych

Temat: „Wielkanocny przysmak– wieczór kulinarny.”

Data:30.03.2010r.
Prowadzący: Edyta Berbecka Agnieszka Tomaszewska
Rodzaj zajęć: gospodarstwo domowe
Miejsce zajęć: stołówka szkolna

Cele zajęć praktycznych:
1.Ogólny:
kształtowanie zaradności życiowej poprzez umiejętne przygotowanie apetycznych i pożywnych dań z jajek zachowaniem poznanych zasad BHP
Utrwalenie posiadanej przez dzieci wiedzy nt. tradycji wielkanocnych

2.Operacyjne:
wychowankowie:

zachowają zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z narzędzi niezbędnych do wykonania posiłku

pamiętają o zachowaniu higieny podczas przygotowywania posiłków (mycie rąk i warzyw, a także dbanie o estetykę na stanowisku pracy)

nazywają symbole związane ze Świętami Wielkanocnymi,

rozwiązują zagadki tematyczne i krzyżówkę

zachowują zasady BHP sporządzania posiłków.
potrafią rozpoznać ugotowane jajko od surowego

2.Kształcące:
1.Wyrabianie poczucia estetyki podczas przygotowywania posiłku
2.Kształtowanie postawy dbałości o swoje zdrowie
3.Pobudzanie logicznego myślenia i wnioskowania

3.Wychowawcze:
Wdrażanie do brania aktywnego udziału w zajęciach internackich
Integracja zespołów grupowych
Wyrabianie ducha rywalizacji, poczucia własnej wartości
Środki:
-Krzyżówka, zagadki tematyczne, karty z numerami grup
-Produkty kulinarne, noże, deski do krojenia, miski, trzepaczki do ubijania piany,

Metody pracy:
instruktaż, działanie praktyczne, prezentacja wykonanej pracy

Przebieg zajęć:

1.Powitanie wszystkich zgromadzonych osób.
2.Organizacja stanowisk pracy – przydział miejsc każdej grupie
3.Zapoznanie wychowanków z celami zajęć
4.Przypomnienie i utrwalenie zasad BHP podczas sporządzania posiłków
5.Wybór i przedstawienie komisji, która będzie oceniała wykonane „przysmaki” pod względem estetycznym oraz walorów smakowych
6.Wprowadzenie do tematu – nawiązanie do tradycji Świąt Wielkanocnych
7.Pokazanie jakie są sposoby rozpoznawania czy jajko jest surowe czy ugotowane
8.Losowanie zagadek tematycznych – każda grupa losuje kopertę z zagadką do rozwiązania
9.Konkurencja na „Najlepszego dmuchacza jaj” (wybieramy 3 chłopców + 1 wychowawcę (Pana) konkurencja polega na tym kto najszybciej zrobi wydmuszkę – komisja ocenia technikę wykonania wydmuszki
10.Konkurencja „sprawne ręce” - wybranie po 1 osobie z grupy. Zawodnicy muszą oddzielić żółtko od białka – komisja ocenia dokładność wykonania zadania
11.Konkurencja „ szybkie ręce” - wybieramy po 1 ochotniku z każdej grupy i na komendę start wychowankowie ubijają białka na sztywną pianę
12.Wspólne rozwiązywanie krzyżówki przez wszystkie grupy wychowawcze, głośne odczytanie hasła wraz z wychowankami
13.Indywidualna praca wychowawców z grupami – przygotowywanie potraw zawierających „jajko”
14.Doradzanie, pomaganie w razie potrzeby, reagowanie w przypadku nieprawidłowości
15.Nadzorowanie prac porządkowych
16.Degustacja przez komisję potraw - „Przysmaków wielkanocnych”
17.Podsumowanie przebiegu zajęć, pytania ewaluacyjne:
a) czy dzisiejsze zajęcia były dla was interesujące?
b) co najbardziej się wam podobało?
c) Co sprawiło wam najwięcej trudności?
d) Jakie znacie sposoby rozróżniania czy jajko jest ugotowane czy surowe?
e) jakie znacie tradycje wielkanocne?
18.zaproszenie do wspólna kolacja

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.