X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7527
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Klasyfikowanie darów jesieni

Scenariusz zajęcia dla grupy 6-latków

Temat: Zabawy matematyczne z darami jesieni

Cele operacyjne:

dziecko potrafi klasyfikować liście i owoce wg gatunku i wielkości,
dziecko potrafi przyporządkować owoc do określonego drzewa,
dziecko zna nazwy wybranych drzew liściastych,
dziecko operuje terminami : na, pod, obok, między, za , przed,
dziecko dodaje przedmioty na konkretach,
dziecko rozumie zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią.

Pomoce dydaktyczne: ilustracja jesieni zakryta kolorowymi kartkami, kolorowe liście dębu,
kasztanowca, klonu różnej wielkości, woreczek z kasztanami i żołędziami dla każdego dziecka, duże ilustracje drzew( kasztanowca, dębu), obręcze, kartki
omalowane kolorami jesieni z narysowanym szablonem liścia dębu, duży arkusz papieru z narysowanymi dwoma dębami., płyta z nagraniem
,, Cztery pory roku- Jesień” A. Vivaldiego.

Przebieg zajęć:

1.Wprowadzenie w tematykę zajęć. Na tablicy umieszczona jest duża ilustracja przedstawiająca jesień w lesie. Przed zajęciami zostaje ona zakryta kolorowymi kartkami -barwami jesieni. Dzieci odkrywają kolejno kartki i próbują odgadnąć temat ilustracji. Po odsłonięciu omawiają gatunki drzew, nazywają zwierzęta oraz określają miejsce w którym się znajdują z użyciem odpowiednich terminów: za, przed, między.. itp. Zastanawiają się dlaczego ilustracja została zakryta kartkami koloru pomarańczowego, brązowego, żółtego, purpurowego. Próbują też odgadnąć jakie owoce przypominają kształtem kolorowe kartki
( kartki mogą być podobne do szyszek, kasztanów, żołędzi itp.).

2.Zabawa ruchowa ,, Jesienne liście”. Dzieci biegają swobodnie przy akompaniamencie muzycznym ,, Jesień”A. Vivaldiego. Na przerwę w muzyce kładą się na dywanie. Na kolejną przerwę zbierają z dywanu rozrzucone liście. Przyglądają się liściom swoim i kolegów. Próbują określić jak można te liście pogrupować( wg wielkości, kształtu, koloru).
Nauczyciel umawia się z dziećmi, że wybrane dziecko wylosuje jaki to ma być sposób. Po dokonaniu wyboru dzieci układają swoje liście do osobnych obręczy, przeliczają je, porównują ilość.

3. Dobieranie owoców leśnych do odpowiednich drzew, przeliczanie. Dzieci otrzymują w woreczkach kasztany, żołędzie, orzechu laskowe. Umawiamy się z dziećmi, że krasnal Hałabała będzie zadawał dzieciom zadania. Nauczyciel z pacynką wypowiada różne zadania typu: Połóż 3 kasztany, dołóż cztery , ile masz razem. Za dobrze wykonane zadanie krasnal chwali dzieci. Na zakończenie dzieci podzielone na zespoły układają wskazaną przez krasnala liczbę owoców pod odpowiednim drzewem ( żołędzie pod dębem, kasztany pod kasztanowcem itp.). Dzieci w zespołach nazywają owoce i drzewa i odpowiadają na
pytania : ile jest np. kasztanów pod ich drzewem.

4. Zabawa ruchowa przy muzyce. Każde dziecko ma jeden liść. Na hasło prowadzącego ,, Kasztanowiec” tańczą tylko dzieci, które mają wskazany liść. Pozostałe są drzewami.

5. Wycinanie po śladzie liści dębu. Każde dziecko na narysowany szablon liścia. Odwrotna strona jest pomalowana kolorami jesieni ( dzieci malują kartkę wcześniej). Po wycięciu liści dzieci przyklejają je na duży arkusz papieru z dwoma drzewami. Następnie liczą je i określają ich położenie w stosunku do drzew.

6.Układanie dowolnych kompozycji z darów jesieni. Dzieci wykorzystują szyszki, żołędzie, liście do ułożenia dowolnych kompozycji. Nazywają swoje wytwory, określają z czego zostały zrobione oraz jakiej liczby owoców czy liści użyły.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.