X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 750
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Czy lubimy reklamy? - Konspekt lekcji języka polskiego do klasy I gimnazjum

Konspekt lekcji języka polskiego do klasy I gimnazjum.

Czas: 45 min.

Cele: (uczeń)

- wyjaśnia słowo reklama
- wyszuka w słowniku wyrazów obcych i słowniku języka polskiego słowo: reklama
- tworzy i stosuje związki frazeologiczne ze słowem reklama
- tworzy i stosuje wyrazy bliskoznaczne i pokrewne od słowa reklamować
- dostrzega sposoby oddziaływania reklam na odbiorców
- współpracuje w grupie
- podejmuje decyzje
- zaprezentuje własny punkt widzenia

Metody pracy: analityczna, elementy dramy i pedagogiki zabawy.

Formy pracy: grupowa jednolita, zbiorowa, indywidualna.

Pomoce dydaktyczne:

- reklamy z czasopism
- słownik języka polskiego
- słownik wyrazów obcych
- słownik wyrazów bliskoznacznych
- słownik poprawnej polszczyzny
- gazeta z hasłami reklamowymi
- kartki w kopertach z zadaniami
- szary papier
- mazaki

Przebieg lekcji:

1. Praca indywidualna: dokończenie zdania: Reklama to ...
2. Porównanie definicji uczniów z definicją ze słownika wyrazów obcych i słownika języka polskiego. Zapisanie ich na dużym szarym papierze i umieszczenie w dobrze widocznym miejscu w klasie.
3. Wykonanie hasła REKLAMA przez uczniów – wykorzystanie własnego ciała bez używania głosu.
4. Praca w grupach - wylosowanie kopert z zadaniami.

Grupa I

Utwórz rodzinę wyrazów od słowa reklamować.

Grupa II

Utwórz wyrażenia, zwroty i związki frazeologiczne ze słowami: reklama, reklamówka, reklamowy, reklamować.

Grupa III

Podaj wyrazy bliskoznaczne do słowa reklamować.

5. Porównanie efektów pracy uczniów z zawartością artykułów hasłowych w słowniku poprawnej polszczyzny i wyrazów bliskoznacznych.
6. Zapisanie zgromadzonego słownictwa na tablicy.
7. Uczniowie zapoznają się z reklamami w czasopismach, wyszukują słownictwo nakłaniające do kupna i wypisują je na planszy.
8. Analizują reklamy od strony wizualnej i wybierają najciekawszą reklamę.
9. Wypowiedzi uczniów – prezentacja swojego wyboru i jego uzasadnienie.
10. Czy reklama jest potrzebna? – dyskusja.
11. Praca domowa
Dokończ jedno ze zdań:

Wierzę reklamie, ponieważ ....
Nie wierzę reklamie, ponieważ ...

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.