X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7482
Przesłano:

Bukiet kwiatów - technika stempla

Scenariusz lekcji plastyki w klasie V
mgr Agata Trzęsimiech - Lucia

TEMAT: Bukiet kwiatów, technika stempla.
Cele ogólne:
- poznanie techniki stempla.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- zna jedną z technik graficznych,
- umie zachować kompozycję pracy,
- potrafi samodzielnie wykonać pracę plastyczną za pomocą techniki stemplowania.

Metody:
- rozmowa kierowana,
- praktyczna,
- percepcyjna,
- oglądowa.

Formy pracy: praca indywidualna jednolita.

Środki dydaktyczne: przykłady prac wykonanych techniką stempla przez innych uczniów.

Materiały do wykorzystania na zajęciach: gąbka, farby plakatowe, gumka do mazania lub inne, pędzle, arkusze A4,

Czas trwania lekcji: 1 godzina lekcyjna.

Przebieg lekcji:

I. Część wstępna.

1.Powitanie. Sprawdzenie obecności oraz przygotowania uczniów do zajęć z plastyki. Wpisanie tematu lekcji do dziennika zajęć.
2.Krótkie wprowadzenie do tematu:
-omówienie wraz z prezentacją techniki stemplowania,
-pokaz prac wykonanych techniką stempla przez innych uczniów.

II. Część główna.

1.Podanie tematu lekcji: „Bukiet kwiatów, technika stempla ”.
2.Przedstawienie zadania do wykonania oraz kryteriów oceniania.
3.Stemplowanie gąbką: gromadzimy gąbki o różnej wielkości i strukturze. Gąbkę można przycinać do różnych kształtów i wielkości. Uczniowie nanoszą pędzlem na gąbkę rozcieńczoną farbę plakatową i odciskają ją na papierze. Jeśli to jest mała gąbka, to można zanurzać ją bezpośrednio w pojemniku z farbą. W zależności od siły nacisku dzieci otrzymują wyraźniejszy bądź słabszy wzór. Dodatkowe efekty można uzyskać, pocierając papier gąbką w różnych kierunkach (szybkie muśnięcia). Ponieważ tematem pracy jest bukiet kwiatów nauczyciel poleca stemplowanie wieloma kolorami. Zwraca też uwagę na odpowiednie wykorzystanie powierzchni kartki.
4.Twórcza praca dzieci. Nauczyciel udziela korekty indywidualnej lub zbiorowej w zależności od zaistniałej sytuacji.

III. Część końcowa.

1.Umieszczenie prac uczniów na tablicy. Prezentacja efektów pracy.
2.Analiza i ocena prac przez nauczyciela.
3.Zadaje zadanie domowe: karton z bloku technicznego, cienki papier rysunkowy, tkanina o wyrazistym splocie nitek, jesienne liście różnego kształtu i wielkości, nożyczki, klej w sztyfcie, czarna lub brązowa kredka woskowa (temat następnej lekcji „Przecierka czyli frotaż”).
4.Zakończenie lekcji i czynności porządkowe.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.