X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7466
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak Tomek, Ania i Staś lepili bałwana - metoda Storline. Zajęcia otwarte z rodzicami

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI

„ Jak Tomek, Ania i Staś lepili bałwana” –metoda Storline

Dzieci 4- letnie

Temat zajęcia: Przybliżenie dzieciom aspektu porządkowego liczby poprzez ustawianie przedmiotów wg. podanego porządku w serii.

Forma: Zajęcie z cala grupą z udziałem rodziców.

Data: 4. 02. 09
Opracowała :Jolanta Minkowska

Metody: słowna, czynna, stawianych zadań, problemowa

Rodzaje aktywności: słowna, ruchowa, plastyczna, muzyczna

Cele operacyjne- dzieci:
- poznają aspekt porządkowy liczby
- utrwalą ustawianie przedmiotów w serię wg podanego porządku.
-przećwiczą sprawność małych grup mięśniowych dłoni
- usystematyzują wiadomości na temat zimy
- wykonają prace plastyczną techniką „origami płaskie

Środki dydaktyczne: Podkładki dywanowe, sylwety płatków śniegu(6 po 2 w różnym kolorze), bałwanków (po 3), elementy do pracy plastycznej ( 3 białe kółka różnej wielkości, 2 kolorowe na kapelusz, 5 czarnych,1czerwony) - dla każdego dziecka ,sylwety dzieci, sylwety bałwanków w różnych kapeluszach, płatki śniegu, 3 białe kule tej samej wielkości, 3 różnej wielkości, pocięte gazety, basen, laski do ćwiczeń dla każdego dziecka, płyty CD „ Zima” Vivaldiego, „Zimowa poleczka”, wiersz.

PRZEBIEG:

1. Przywitanie- dzieci witają się z rodzicami śpiewając piosenkę na melodię „Panie Janie”
Witaj mamo , witaj mamo
Jak się masz, jak się masz
Bardzo Cię kochamy, bardzo Cię kochamy
Bądź wśród nas, Bądź wśród nas.
Witaj tato..............itp.

2. Część wstępna- rozmowa na temat zimy
- Jaka jest teraz pora roku?
- a jakie jeszcze znacie pory roku?
- po czym poznajemy że to zima?
- jak należy ubierać się zimą?
-w jakie zabawy bawimy się na śniegu?

3. Część zasadnicza:

EPIZOD 1

Wyszły dzieci na podwórko Tomek pierwszy
Ania druga
Stasiu trzeci

Patrzą a tu z chmurki płatek śniegu leci , pierwszy
drugi
trzeci
Rodzaj aktywności :
-dzieci przeliczają razem z n-lką
- analizują i odpowiadają na pytania „który był Tomek, Anka, Staś
- który jest płatek biały, niebieski, żółty
- Jak napada tak dużo śniegu to w co można się bawić
( lepienie śnieżek i rzucanie)
-dzieci starannie zgniatają gazetę i wrzucają śnieżki do basenu przy muzyce „Zima” Vivaldiego

EPIZOD 2
Napadało dużo śniegu miękkiego, jak pianka
Myślą sobie nasze dzieci ,zrobimy bałwanka
i zabrały się do pracy nasze dzielne zuchy
lepią kule pierwszą, drugą, trzecią
i co dalej , może wy nam pomożecie?
Pytanie kluczowe:
-Co mają dalej zrobić dzieci?
-co jest potrzebne do zrobienia bałwanka?
Rodzaje działalności:
-przeliczają ulepione kule wspólnie z n-lką, następnie chętne dziecko.
- dzieci układają śnieżynki na matach z zachowaniem rytmu, wspólne liczenie,( duża, średnia, mała)

EPIZOD 3

Co potrzebne jest dzieciarni by zrobić bałwanka?
- na kapelusz jakiś garnek
- na nosek marchewka
- czarne 2 węgielki na oczka małe,
i na guziki kilka by się przydało
-może miotełka by mógł bałwanek,
odśnieżyć drogę przed domem rano.
: Rodzaj aktywności
-zabawa pantomimiczna lepimy bałwana.

EPIZOD 4

O, dziękujemy wam drogie dzieci
Już do spiżarni Ania leci,
Chłopcy czem prędzej do piwnicy
Węgiel , garnki, miotełki,
Dzieci opanował zapał wielki
Lepią kule Pierwszą ,Drugą ,trzecią
Pytanie kluczowe:
-Jakie kule ulepiły dzieci?
-która kula powinna być pierwsza, druga, trzecia?
Rodzaj aktywności
- dzieci układają 3 kule rożnej wielkości przeliczają z n-lką a potem same.

EPIZOD 5
Ale co to, każde z dzieci chce mieć swojego bałwanka
Tomek w czarnym kapeluszu
Staś w zielonym, a w czerwonym Anka

Pytanie kluczowe:
-Jak myślicie co powinny zrobić dzieci?
- jak można rozwiązać ten problem?

EPIZOD 6
I już stoją na podwórku 3 piękne bałwanki
Pierwszy Tomka w czarnym kapeluszu
Drugi w zielonym Stasia,
Trzeci w czerwonym Anki.

Pytanie kluczowe:
–który jest bałwanek Tomka , Stasia, Anki
- Który w czarnym kapeluszu, w zielonym, czerwonym.
Rodzaj aktywności:
-dzieci manipulują sylwetami bałwanków wg polecenia n-lki na matach( przełóżcie bałwanka w czerwonym kapeluszu na początek i powiedzcie” który z kolei jest bałwanek w zielonym kapeluszu”,itp.

EPIZOD 7
Zatańczyły nasze dzieci razem z bałwankami
A może i wy w przedszkolu pobawicie się razem z nami.

Pytanie kluczowe:
-jak myślicie, lepiej bawić się samemu, czy w grupie?
- w co mogą zabawić się bałwanki?
Rodzaj aktywności:
-ułożą swoje bałwanki dokoła obręczy
-zatańczą z rekwizytem przy piosence Bałwanki

Podsumowanie:
-Nauczycielka chwali dzieci za piękną pracę
-prosi aby dzieci przeliczyły na tablicy śnieżynki, kule śniegowe, bałwanki, dzieci
-w nagrodę zaprasza dzieci do działalności plastycznej
-objaśnia sposób wykonania pracy
-zaprasza rodziców do wspólnej pracy.
- umieszcza wykonane prace na wystawie

Praca plastyczna techniką origami Bałwanki z gotowych elementów ( 3 białe kule różnej wielkości, 5 czarnych ,jedna czerwona,2 różnej wielkości na kapelusz )
-duże koło od kapelusza zginamy na pół, oraz 2 czarne na oczka, przyklejamy tylko połowę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.