X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7417
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienna pogoda - scenariusz dla dzieci 6-letnich

TEMAT ZAJĘCIA: „Jesienna pogoda” – poszerzanie wiadomości dzieci na temat zjawisk atmosferycznych zachodzących w przyrodzie późną jesienią.

CELE OGÓLNE:
• Kształtowanie umiejętności określania zmian w przyrodzie i zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla późnej jesieni;
• Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się na określony temat;

CELE OPERACYJNE: (dziecko....)
• nazywa zjawiska atmosferyczne i określa zmiany w przyrodzie zachodzące późną jesienią; (XI/1)
• opowiada i interpretuje treść obrazka; (XIV/2)
• rozumie kierowane do niego polecenia i wykonuje je zgodnie z oczekiwaniami; (I/1)
• wypowiada się na temat treści piosenki; (III/3)
• wskazuje obrazki pasujące do usłyszanych odgłosów; (XIV/5)
• wyraża w formie plastycznej wiedzę o wyglądzie drzew późną jesienią; (IX/2)

METODY:
• Czynne- kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania.
• Słowne- rozmowa, wypowiedzi, objaśnienie i instrukcje .
• Percepcyjne - obserwacji, pokazu.

FORMY:
• Indywidualna jednolita
• Zbiorowa jednolita

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Tekst listu od Pani Jesieni; ilustracje przedstawiające barwną jesień i szarugę jesienną; chusta animacyjna; konfetti; nagranie z piosenką „Szedł listopad”; obrazki przedstawiające różne zjawiska atmosferyczne dla każdego dziecka; apaszki; pocięta bibuła; szara farba; plastikowe ramki dla każdego dziecka; słomki dla każdego dziecka; nagrania z muzyką i odgłosami wiatru, gradu i deszczu.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Przypomnienie obowiązujących zasad zachowania podczas zajęcia.

2. Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęcia.

N: Idąc dzisiaj do przedszkola obserwowałam dobrze znaną nam wszystkim porę roku - jesień. Nie wiem, czy wy zauważyliście ale Pani Jesień ostatnio bardzo się zmieniła. Zaczęłam zastanawiać się nad tym i wtedy znalazłam ten list, który zaadresowany jest do was. Pozwólcie, że wam go teraz przeczytam. Może on nam coś wyjaśni.
(N-lka czyta dzieciom list)

Kochane dzieci.
Jestem Pani Jesień, która piękne kolory niesie. Jak wiecie, chodzę jesienią po świecie. Wszędzie gdzie się znajduję, śliczne obrazy maluję. Zostawiam piękne kolorowe liście, które w słońcu błyszczą ogniście. Drzewa, krzewy złotem obsypuje. Park i las swoim bogactwem obdarowuję.
Lecz gdy listopad nadchodzi, wiatr swym podmuchem ziemię bardziej chłodzi. I choć to ta sama pora roku zmiany widać na każdym kroku. Na potwierdzenie tych wszystkich zmian dwa obrazki przesyłam wam. Mówiły mi także odlatujące ptaki, że wy kochane przedszkolaki dużo o jesiennej przyrodzie wiecie i chętnie o tym opowiecie. Na zakończenie mego listu proszę by duzi i maili bacznie przyrodę obserwowali.
Wasza Pani Jesień
DZ: Słuchają czytanego przez n-lkę listu.

3. „Portret Pani Jesieni” - rozmowa na temat dwóch ilustracji, z których jedna przedstawia barwną, złotą jesień a druga szarugę jesienną.

N: Zadaje dzieciom pytania dotyczące ilustracji.

Zobaczcie mam tutaj dwie ilustracje, które namalowała dla was Pani Jesień. Chciałabym, żebyście najpierw przyjrzeli się uważnie pierwszej ilustracji.
Kto z was powie mi co ona przedstawia ?
Jaki tytuł można nadać tej ilustracji?

DZ: Opisują i wymieniają elementy przedstawione na ilustracji (park jesienią, na drzewach barwne liście, wszędzie jest kolorowo, dzieci spacerują) . Chętne dzieci podają tytuł do ilustracji.

N: Teraz zobaczymy co takiego jest na drugiej ilustracji. Kto z was mi powie co takiego jest na tej ilustracji? Jaki tytuł można nadać tej ilustracji?

DZ: Opisują i wymieniają elementy przedstawione na ilustracji (jest szaro, pada deszcz, z drzew spadły już prawie wszystkie liście, ludzie spacerujący w parku mają parasole lub kaptury na głowie). Chętne dzieci podają tytuł do ilustracji.

N: Jaką porę roku przedstawiają te ilustracje?
Jak to możliwe, że obie ilustracje przedstawiają tę samą porę roku a tak się bardzo różnią?

DZ: Udzielają odpowiedzi na pytanie.

4. „Słońce świeci – deszczyk pada” - zabawa ruchowa z wykorzystaniem chusty animacyjnej.

N: Teraz chciała bym zaprosić was na jesienny spacer po naszej sali, ale wiecie może zdarzyć się, że w trakcie tego spaceru zmieni się nam się pogoda i zacznie padać deszcz, co jest dość typowe dla późnej jesieni. Dlatego musimy się na to przygotować. Kto z was mi powie jak możemy chronić się przed deszczem?

DZ: Dzieci wymieniają sposoby chronienia się przed deszczem.

N: Kiedy usłyszycie muzykę poproszę was abyście unieśli prawą ręką chustę do góry i zacznijcie poruszać się w koło (to świecące słońce), natomiast na słowa pada descz chwyćcie chustę obiema rękoma i zacznijcie potrząsać nią w ten sposób aby nasze krople deszczu (confetti imitujące padający deszcz) unosiły się do góry. Natomiast kiedy wszystko ucichnie musicie szybko unieść chustę nad głowami, tworząc parasol.

DZ: Biorą udział w zabawie.

5. „Listopadowa pogoda” – opisywanie cech charakterystycznych dla późnej jesieni w oparciu o treść piosenki „Szedł listopad” oraz własnych doświadczeń dzieci.

N: Muszę przyznać, że świetnie poradziliście sobie z tym zadaniem i wiecie jak należy chronić się przed deszczem. Ale jesienna pogoda oprócz deszczu przynosi nam jeszcze inne zjawiska. Posłuchajcie uważnie piosenki a ona wam podpowie co jeszcze możemy zaobserwować próżną jesienią.

DZ: Słuchają piosenki z nagrania CD.

N: Jak nazywał się miesiąc, o który występował w tej piosence?
Jak myślicie, skąd wzięła się nazwa tego jesiennego miesiąca?
Co takiego możemy zaobserwować w listopadzie? (deszcz, zimne wiatry, chłód, krótsze dni, długa noc)

DZ: Wymieniają cechy charakterystyczne dla późnej jesieni w oparciu własne doświadczenia i tekst piosenki. Naśladują dźwięki wydawane przez deszcz i wiatr.

6. „Zagadkowa pogoda” – rozwiązywanie zagadek słuchowych.

N: Muszę przyznać, że jesteście świetnymi obserwatorami tego, co dzieje się wokół nas. Ciekawi mnie, czy równie dobrze potraficie słuchać, bo przecież jest wiele ciekawych zjawisk, które możemy usłyszeć jesienną porą. (n-lka rozdaje dzieciom koperty)
W tych kopertach macie obrazki przedstawiające różne zjawiska atmosferyczne takie jak deszcz, wiatr, grad i mgła. Proszę abyście uważnie wsłuchali się w nagranie i wskazali obrazek z ilustracją tego, co usłyszeliście.

DZ: Słuchają odgłosów wiatru, deszczu i gradu i wskazują odpowiedni obrazek.

7. „Wiatr i liście” – zabawa ruchowa przy piosence.

N: Teraz chciałabym przemienić jedno z was w wiatr a pozostałe dzieci w listki (n-lka rozdaje dzieciom -listkom kolorowe apaszki a dziecko - wiatr otrzymuje pociętą bibułę). Nauczycielka wybiera jedno dziecko, które jest wiatrem. Poproszę aby dzieci listki poruszały się po sali, pomiędzy wami będzie wirował „wiatr” (szeleszcząc bibułkami) w rytm muzyki. Gdy muzyka ucichnie „wiatr” przestaje wiać a listki powoli opadają i siadają na dywanie.
DZ: Biorą udział w zabawie.

8. „Jesienne widoki” – zabawa plastyczna przy stoliku.

N: Podczas spaceru w tym tygodniu poprosiłam was żebyście uważnie przyjrzeli się jak wyglądają drzewa teraz późną jesienią. Zamknijcie teraz proszę oczy i wyobraźcie sobie takie drzewo. (N-lka pyta kilkoro dzieci jak wygląda ich drzewo).
Na stolikach przygotowane są ramki – okienka, na których za chwilę namalujecie takie drzewo. Ale zrobimy to w taki niecodzienny sposób, bo będziemy dzisiaj malować z pomocą wiatru jaki powstanie, kiedy zaczniecie delikatnie dmuchać w słomki na przygotowaną plamę.

DZ: Wykonują pracę.

9. Podsumowanie zajęcia i ocenienie aktywności dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.