X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 74
Przesłano:

Praca malarska (ćwicząca) wydłużająca fazę wydechową z użyciem rurek. "Wiosna" - farby plakatowe

Cele dydaktyczno - wychowawcze:
Po zajęciach uczeń powinien:
- Zapamiętać, co to jest plama barwna
- Zapamiętać, w jaki sposób rozprowadzać farby(proporcja wody : farby)
- Rozumieć, na czym polega rozprowadzanie farby wydechem
- Umieć rozprowadzać farbę wydechem
- Umieć wymienić jedną z technik relaksacyjnych

Metody i formy pracy z grupą: praca z całą grupą, rozmowa kierowana, działanie plastyczne, praca indywidualna

Środki dydaktyczne: tekst relaksacyjny "Wiejska zagroda", płyta z muzyką relaksacyjną "Odpoczynek z muzyką i brzmieniem natury - Wiosna", kartki z bloku technicznego, pędzle, rurki, farby plakatowe

Przebieg zajęć:

1. Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc w kręgu. Przywitanie dzieci.
2. Wprowadzenie do tematu poprzez włączenie muzyki relaksacyjnej. Rozmowa w kręgu, np.: "Jakie dźwięki słyszycie?", "Z jaką porą roku kojarzy się Wam muzyka, którą słyszycie?"
3. Dzieci kładą się na dywanie. Przeczytanie przez nauczyciela tekstu relaksacyjnego "Wiejska zagroda". Krótkie ćwiczenie oddechowe (w tle ćwiczenia muzyka relaksacyjna). Opis wrażeń z krótkiej relaksacji np. "Jak się czuliście podczas wysłuchiwania tekstu?"
4. Stworzenie pracy plastycznej. Zadaniem uczniów jest zapełnienie kartki farbami plakatowymi (kolory kojarzące się z wiosną), a następnie poprzez rurkę(wydech) rozprowadzenie farby na całej powierzchni kartki.
5. Wystawa prac.
6. Podsumowanie zajęć - rozmowa na temat zajęć - opis wrażeń po udziale w zabawie.

Tekst do relaksacji

Dzisiaj udamy się w wyobraźni do wiejskiej zagrody. Usiądź lub ułóż się wygodnie. Zamknij oczy. Odpręż ciało i ducha. Wyłącz się zupełnie z otoczenia. Wycisz się wewnętrznie i uspokój.
Wyobraź sobie zagrodę wiejską. Przespaceruj się po podwórzu. Co widzisz? Wciągnij mocno powietrze w nozdrza, poczuj zapach obory. Jak tam pachnie? Wyjdź z obory. Tuż obok jest ogródek kwiatowy. Podejdź do kwiatów. Znajdź wśród nich swoje ulubione rośliny i powąchaj je. Jaki jest ten zapach? Dotknij delikatnie kwiatu. Poczuj jego dotyk, pogłaszcz płatki . Jakie to uczucie, gdy dotykasz ulubionego kwiatu?
Pójdź nieco dalej, na łąkę. Zdejmij buty i idź boso po trawie. Czujesz wilgoć rosy?
Połóż się na łące. Trawa jest miękka i chłodna. Wtul nos w trawę i powąchaj jak pachnie świeża zieleń. Leżysz wygodnie na plecach, słońce ogrzewa cię. Czujesz jak ciepło rozchodzi się po całym ciele. Wieje lekki wietrzyk, chłodzi twoją twarz. Czujesz jak muska twoje policzki. Leżysz spokojnie, jesteś zadowolony i szczęśliwy. Jesteś odprężony i czujesz się doskonale.
Obserwuj, jak oddychasz. Nie musisz nic robić. Oddychanie następuje samoistnie.
Wciągnij mocno powietrze. Oddychaj teraz spokojnie i miarowo. Połóż dłonie na brzuchu. Poczuj, jak się porusza przy każdym oddechu. Przy każdym wdechu brzuch lekko się unosi w górę, przy wydechu lekko opada.
Wsłuchaj się w cichy dźwięk, jaki wydajesz przy każdym wdechu i wydechu. Rozkoszuj się regularnym rytmem wdechu i wydechu. Wróć teraz do rzeczywistości. Poczuj, że masz stopy, poruszaj nimi lekko. Przeciągnij się, wyciągnij, otwórz oczy.

(tekst do relaksacji częściowo pobrany ze strony internetowej http://szkola.uzdrowisko-rymanow.com.pl/praca/dane/rel3.htm )

Opracowała: Agnieszka Terebus
Studentka V roku Pedagogiki Zdolności i Informatyki
oraz Nauczania Przedmiotowego Plastyka
Asystent/Stażysta w Zakładzie Metodologii i Pedagogiki Twórczości Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.