X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7269
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podróż do wnętrza Ziemi - scenariusz zajęć pokazowych z zakresu glottodydaktyki i dziecięcej matematyki dla grupy 6- latków

Temat kompleksowy: Wędrówki po świecie.
Temat zajęć: Podróż do wnętrza Ziemi

Cele:
- wzbogacenie wiedzy na temat wewnętrznych warstw Ziemi,
- ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne,
- doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem techniką ,,ślizgania”,
- doskonalenie orientacji w liniaturze,
- kształtowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych ortograficznie- praca ze ,,Słownikiem ortograficzno- ortofonicznym”,
- klasyfikowanie słów według podanej reguły, utrwalanie pojęć: rzeczownik, czasownik, przymiotnik,
- doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania z przekroczeniem progu dziesiętnego,
- doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań z treścią,
- doskonalenie umiejętności odczytywania godzin z tarczy zegarowej,
- doskonalenie współpracy i współdziałania w czasie sytuacji zabawowych.
- indywidualizowanie zadań zgodnie z możliwościami dzieci

Pomoce: emblematy z literami, kartoniki ze zdaniami do odczytania, tarcze zegarowe, kształtki, kotara, szary i kolorowy papier, krepina, kartki A4 dla każdego dziecka z zapisanym zadaniem matematycznym, kleje, ołówki, zestawy kartoników z cyframi i znakami matematycznymi, kartoniki z wyrazami, tabliczki z oznaczeniami: góry, woda, las, pustynia, różdżki z magnesami, karty pracy z glottodydaktyki.

Przebieg zajęć:
(Przed wejściem do sali dzieci otrzymują kolorowe emblematy z kolejnymi literami alfabetu... a, b, c, d, e, f, g, h. Emblemat to bilet uprawniający do wspólnej podróży).

1. Wprowadzenie
Dzieci wchodzą do sali i zajmują miejsce wokół kartoników z literami.
Nauczyciel wita dzieci i zaprasza ich w podróż. Tylko dokąd się wybierzemy? Pomogą nam w tym kartoniki znajdujące się przed nami. Dzieci biorą kartoniki-zachowując przy tym kolejność alfabetyczną- czytają zdania:
- Ziemia to planeta. (a)
- Ziemia to nasz dom. (b)
- Ziemia krąży dookoła Słońca. (c)
- Ziemia jest olbrzymia kulą, lekko spłaszczoną przy biegunach. (d)
- Skarby Ziemi to: węgiel, złoto, siarka, woda, żelazo, metale, sól. (e)
- Najdłuższa rzeka na Ziemi to Amazonka. (f)
- Ziemia składa się z wielu warstw. (g)
- We wnętrzu Ziemi jest bardzo gorąco. (h)
Po przeczytaniu wszystkich zdań nauczyciel wraz z dziećmi wnioskuje, że dzisiejsza podróż odbędzie się do wnętrza Ziemi. Dzieci wstają i wyruszają w podróż...

2.,,Która godzina?”
Przed wyruszeniem w podróż musimy sprawdzić czy wszystkie zegarki chodzą prawidłowo ponieważ, w czasie takiej wyprawy zegarki muszą chodzić bezbłędnie.
Dzieci siadają przy tarczach zegarowych. Nauczyciel podaje godzinę, dziecko, które na swojej tarczy ma taką godzinę wstaje i okrąża kółeczko.
Na koniec zabawy nauczyciel proponuje zsynchronizować wszystkie zegarki. Podaje aktualną godzinę. Dzieci ustawiają godzinę na swoich tarczach. Teraz są gotowe do wspólnej wyprawy. Dzieci odkładają zegarki w wyznaczone miejsce.
Dzieci są gotowe do podróży. Wstają, rozcierają dłonie, wykonują podskoki, muszą być w dobrej formie bo czeka je daleka podróż. Rozglądają się i nagle....

3. ,,Tajemne przejście”
Jesteśmy już gotowi aby przedostać się przez krater wulkanu do wnętrza Ziemi i zwiedzenia jej poszczególnych warstw.
Dzieci przedzierają się przez krater, czyli pokonują skorupę ziemską i przedostały się, aż do płaszcza.

4. ,,Nasza Ziemia”
Przedarliśmy się przez skorupę ziemską i znajdujemy się w płaszczu ziemi. Płaszcz jest grubą warstwą.
Dzieci siadają przy podpisanych kartonikach z zadaniem tekstowym. Układają równanie z gotowych kartoników (cyfry i znaki) oraz udzielają pisemnej odpowiedzi na pytanie.

5. ,,Gdzie to pasuje?”
Nadal przedzieramy się przez płaszcz Ziemi, jest bardzo gruby i trudno się w nim poruszać. Musimy zatem utorować sobie drogę za pomocą korytarzy.
Z bibuły są uformowane trzy korytarze: rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki.
Dzieci wybierają kartoniki z wyrazami, oceniają jaka to część mowy i układają na odpowiednim korytarzu.
Gdy już wszystkie kartoniki znajdą się w odpowiednich korytarzach możemy ruszać w dalszą drogę. Przedzieramy się zatem do kolejnej warstwy....

6. ,,Mali podróżnicy”
Nauczyciel podnosi tabliczki na których znajdują się ilustracje: góry, woda, las, pustynia. a dzieci wykonują czynności jakby akurat znajdowały się w danym miejscu.
Wykonując te wszystkie ruchy dzieci docierają do kolejnej warstwy, czyli jądra zewnętrznego...

7. ,,Coraz bliżej...”
Docieramy coraz bliżej naszego celu, robi się coraz cieplej... Spójrzcie jakie dziwne przedmioty...?
Na podłodze znajdują się magiczne różdżki z magnesami. Dzieci chwytają różdżki i „łowią” z podłogi karteczki w swoim kolorze.

Zrobiło się już naprawdę gorąco...chyba jesteśmy już u celu, ale robi się bardzo gorąco, ocieramy pot z czoła, próbujemy rozpinać koszule...i nagle gaśnie światło....nie wiemy co się dzieje i w tajemniczy sposób powróciliśmy do przedszkola.
Jedyne co nam pozostało po podróży to kolorowe kartoniki z poleceniami.
Przykładowe zadania:
 Podpisywanie obrazków.
 Przepisywanie drukowanego tekstu literami pisanymi.
 Uzupełnianie brakujących liter korzystając ze Słownika .
 Uzupełnianie zdania odpowiednimi wyrazami z ramki.
 Przepisywanie zdań według wzoru.
 Czytanie ze zrozumieniem. Przeczytaj i narysuj.

Prace glotto wykonane przez dzieci stanowić będą pamiątkę po podróży.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.