X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7210
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Barwy świata - scenariusz zajęć dla dzieci 3-letnich

Temat: „Barwy świata-zabawa utrwalająca nazwy podstawowych kolorów oraz rozwijająca spostrzegawczość wzrokową.

Cel ogólny:
• Utrwalenie wyglądu i nazw podstawowych kolorów
Cele operacyjne:
• Dziecko nazwie kolory na planszy
• Dziecko wymieni kolegę, który ma na ubraniu wskazany kolor
• Dziecko odszuka w sali przedmioty o danym kolorze
• Dziecko wymieni co jeszcze jest w takim kolorze w otaczającym świecie
• Dziecko reaguje na sygnał umowny
Cel wychowawczy:
• Nabywanie zwyczaju reagowania na wezwanie i polecenie nauczyciela

Metody:
• Słowna (rozmowa kierowana, objaśnienia, burza mózgów)
• Oglądowa (demonstracja, pokaz)
• Czynna: zadań stawianych dziecku do wykonania

Formy organizacyjne: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: plansze z podstawowymi kolorami, szarfy w trzech kolorach czerwonym, zielonym i żółtym, kartki, kredki

PRZEBIEG ZAJĘCIA

WSTĘP

1.Rozmowa na temat barw otaczającego świata. Nauczyciel zadaje pytania:
• Czy świat jest biało-czarny czy kolorowy?
• Jakiego koloru jest świat, który oglądamy?
• Jakie kolory ma jesienny park?

ROZWINIĘCIE
1.Nauczyciel zabiera dzieci przed planszami z podstawowymi kolorami. Wskazuje na kolor i nazywa go. Prosi o powtórzenie nazwy. Prosi o odszukanie w sali i wskazanie przedmiotu , który jest takiego koloru.(zadanie pojawia się po wprowadzeniu każdego koloru)
2.„Kolory świata”- burza mózgów
• Co na świecie ma kolor ...?(nauczycielka kolejno wymienia poznane kolory a dzieci podają propozycje i skojarzenia)

3.Zabawa ruchowa „Kolory”. Dzieci dzielą się na 3 grupy i otrzymują szarfy w 3 kolorach: czerwonym, zielonym i żółtym. Biegają po sali, kiedy nauczycielka wywoła jakiś kolor dzieci z szarfami o tym kolorze tworzą kółko itd.

4.„Kolorowe ubrania”- zabawa utrwalająca imiona dzieci i rozwijająca spostrzegawczość wzrokową.
Nauczycielka ponownie pokazuje plansze i prosi o nazwanie wskazanego koloru. Następnie prosi o przyjrzenie się swoim kolegom.
• Wskażcie po imieniu kolegę lub koleżankę, która w swoim ubraniu ma kolor...

ZAKOŃCZENIE
Dzieci siadają przy stoliku i kredką o ulubionym kolorze rysują na temat dowolny.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.