X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7188
Przesłano:

Konspekt zajęć rewalidacyjno - wychowawczych indywidualnych

Temat: Stymulacja czuciowa ciała w oparciu o masażyki z wierszykami- zabawy relacyjno-relaksacyjne
Czas trwania: 45 minut
Cele:
- nawiązanie dobrych relacji z uczniem,
- zapewnienie uczniowi poczucia komfortu fizycznego i emocjonalnego,
- zmniejszanie nadwrażliwości dotykowej ciała,
- redukowanie napięcia mięśniowego,
- doskonalenie zmysłu dotyku i słuchu,
- wzbudzenie zainteresowania otaczającym środowiskiem.
Metody: masaż, stymulacji dotykowej i słuchowej.
Formy pracy: indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: oliwka, relaksacyjny podkład muzyczny, teksty wierszyków masażyków, CD z wierszami Jana Brzechwy, bańki mydlane.
Przebieg zajęć:
1. Nawiązanie kontaktu emocjonalnego z uczniem,
2. Włączenie muzyki relaksacyjnej,
3. Ułożenie chłopca w wygodnej pozycji na plecach, nasmarowanie rąk oliwką i przystąpienie do wstępnego masażu całego ciała:
- ręczne oklepywanie całego ciała, połączone z nazywaniem poszczególnych części
- masaż piłką- jeżem
- stymulacja czuciowo- słuchowa- postukiwanie całego ciała miękką, dzwoniącą piłeczką z różną siłą i w różnym rytmie
- zabawa z piosenką- uciskanie części ciała wymienianych w piosence: „Głowa, ramiona,
kolana, pięty 3x
głowa, ramiona,
kolana, pięty
oczy, uszy, usta, nos”
4. Zmiana pozycji z pleców na brzuch, przystąpienie do masażyków z wierszykami:
- Ślimak
„Ślimak, ślimak, wystaw rogi (rysujemy palcem na plecach dziecka spiralę)
dam ci sera na pierog.
jak nie sera, to kapusty (wewnętrzną stroną dłoni zataczamy coraz większe koła na całych plecach)
od kapusty będziesz tłusty”.

- Małpy
„Małpy skaczą niedościgle (dłońmi naśladujemy na plecach dziecka skoki, na przemian opierając je na przegubach i na palcach)
Małpy robią małpie figle (z wyczuciem pociągamy dziecko za ucho lub lekko łaskoczemy)
Niech pan spojrzy na pawiana (szybko obracamy dziecko na plecy, żartobliwie spoglądamy mu w oczy)
co za małpa proszę pana!”

- Słoń na wycieczce
„Szedł sobie słoń na wycieczkę
(z wyczuciem naciskamy plecy dziecka wewnętrzną stroną dłoni na przemian)
z tyłu na plecach miał teczkę
(rysujemy palcem prostokąt)
nos długi- trąbę słoniową
(rysujemy trąbę)
i kiwał na boki głową
(ujmujemy głowę dziecka w ręce i ostrożnie kołyszemy nią na boki)
Wolno szedł słonik szurając
(naciskamy plecy dziecka wewnętrzną stroną dłoni na przemian)
Nogami jak wielkie kloce.
Tak ociężale jak... słonie
(naciskami dłońmi na przemian, wolno przesuwamy je wzdłuż kręgosłupa do góry)
szedł sobie wolniutko po drodze”.

- Idzie pani, wietrzyk wieje
”Idzie pani: tup, tup, tup,
(na przemian z wyczuciem stukamy w plecy dziecka opuszkami palców wskazujących)
dziadek z laską: stuk, stuk, stuk,
(delikatnie stukamy zgiętym palcem)
skacze dziecko: hop, hop, hop,
(naśladujemy dłonią skoki, na przemian opierając ją na przegubie i na palcach)
żaba robi długi skok.
(z wyczuciem klepiemy dwie odległe części ciała dziecka np. stopy i głowę)
Wieje wietrzyk: fiu, fiu, fiu,
(dmuchamy w jedno i w drugie ucho dziecka)
kropi deszczyk: puk, puk, puk,
(delikatnie stukamy w jego plecy wszystkimi palcami)
deszcz ze śniegiem: chlup, chlup, chlup,
(klepiemy dziecko po plecach dłońmi złożonymi w „miseczki”)
a grad w szyby łup, łup, łup.
(lekko stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści)
Świeci słonko,
(gładzimy wewnętrzną stroną dłoni ruchem kolistym)
wieje wietrzyk,
(dmuchamy we włosy dziecka)
pada deszczyk.
(z wyczuciem stukamy opuszkami palców w jego plecy)
Czujesz dreszczyk?”
(leciutko szczypiemy w kark)

- Przyszła myszka
„Przyszła myszka do braciszka.
(na plecach dziecka wykonujemy posuwiste ruchy opuszkami złączonych palców)
Tu zajrzała, tam wskoczyła,
(lekko drapiemy dziecko za jednym uchem, następnie za drugim)
a na koniec tu się skryła”.
(wsuwamy palec za kołnierzyk)

- Tu płynie rzeczka
”Tu płynie rzeczka,
(wzdłuż kręgosłupa rysujemy z góry na dół falistą linię)
tędy przeszła pani na szpileczkach,
(szybko kroczymy po plecach opuszkami palców wskazujących)
tu stąpały słonie
(powoli kroczymy wewnętrzną stroną dłoni)
i biegały konie,
(szybko, z wyczuciem stukamy dłońmi zwiniętymi w pięści)
wtem przemknęła szczypaweczka,
(delikatnie szczypiąc wędrujemy po plecach na skos)
zaświeciły dwa słoneczka,
(powoli zataczamy dłońmi koła, aż poczujemy ciepło)
spadł drobniutki deszczyk.
(leciutko stukamy opuszkami palców na dole pleców dziecka)
Czy przeszedł cię dreszczyk?”
(niespodziewanie, delikatnie szczypiemy dziecko w kark)

- Pajączek
Wspinał się pajączek po rynnie,
(kroczymy palcami po plecach dziecka, od dołu ku górze)
spadł wielki deszcz i zmył pajączka.
(przykładamy do nich obie dłonie)
Zaświeciło słoneczko,
(masujemy plecy ruchem)

wysuszyło pajączka, rynnę i...”
(okrężnym, aż poczujemy ciepło)
(i tak w kółko)

- Idą i biegną
”Idą damy na szpileczkach
idą dzieci w sandałeczkach
idą słonie po betonie
a po drogach biegną konie”.

- Placek
”Baba placek ugniatała, wyciskała, wałkowała
raz na prawo, raz na lewo
potem trochę w przód i w tył:
żeby placek dobry był.
Cicho... cicho... placek rośnie
w ciepłym piecu u babuni.
A gdy będzie upieczony każdy brzuszek zadowoli”.

- Myszka i ser
”Skrobie serek myszka mała,
bardzo dużo naskrobała.
Teraz ser do norki niesie,
a część na wózeczku wiezie.
Równo w norce go rozkłada,
myszek cieszy się gromada,
z apetytem gładzą brzuszki
aż z radością tupią nóżki.
A gdy serek cały zjadły
do snu szybko się pokładły”.

5. Zajęcia rozluźniające:
- Słuchanie na CD wierszy Jana Brzechwy,
- Obserwowanie puszczanych baniek mydlanych,
- Porządkowanie przez nauczyciela miejsca zajęć.
- Zakończenie zajęć i pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.