X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 7046
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Obchody Dnia Św. Marcina

Scenariusz zajęć z języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej dla przedszkoli

TEMAT: Obchody Dnia Św. Marcina
GRUPA WIEKOWA: 6-latki
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 60 min

CEL OGÓLNY:
• Dzieci zostały zapoznane z legendą o Św. Marcinie

CELE OPERACYJNE:
Dzieci:
• Zna legendę o Św. Marcinie
• Zna tradycję obchodów Dnia Św. Marcina
• Wie o konieczności dzielenia się z potrzebującymi
• Śpiewa piosenkę o Św. Marcinie
• Zna słownictwo związane z Marcinem

FORMY PRACY:
• Z cała grupą
• Indywidualna
• grupowa

ŚRODKI DYDAKTCZNE:
• Obrazki przedstawiające legendę o Św. Marcinie
• Obrazki przedstawiające ważne rzeczowniki pochodzące z legendy
• Płyta CD
• Marcińskie rogaliki

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wspólne przywitanie piosenką „Guten Morgen”

Guten Morgen, Guten Morgen
Wir lachen uns zu. (uśmiechamy sie do siebie)
Guten Morgen, Guten Morgen,
erst ich und dann du.

Guten Morgen, Guten Morgen
Wir winken uns zu. (machamy do siebie)
Guten Morgen, Guten Morgen,
erst ich und dann du.

Guten Morgen, Guten Morgen
Wir nicken uns zu. (kiwamy głowami do siebie)
Guten Morgen, Guten Morgen,
erst ich und dann du.

2. Nauczyciel pyta czy wiedzą co było wczoraj za święto i czy wiedzą jakie wydarzenie odbędzie się w naszym przedszkolu.
Dz. pewnie wiedzą, ze ma się odbyć pochód z koniem i lampionami.

3. Nauczyciel dzieli dz. na 4 grupy. Rozdaje im pociętą legendę o Św. Marcinie. Zadaniem dzieci jest spróbować ułożyć ja w odpowiedniej kolejności
4. Nauczyciel opowiada z pamięci dzieciom legendę o Św. Marcinie. Swoje opowiadanie uzupełnia tymi samymi rysunkami, które posiadają dz. W ten sposób dz. poprawiają kolejność swojej legendy.

5. Nauczyciel prosi dz. poszczególnych grup aby opowiedziały mu legende o Św. Marcinie w języku ojczystym. W ten sposób sprawdza, czy dz. zrozumieli treść legendy.

6. Nauczyciel przedstawia rysunki przedstawiające ważne słownictwo z legendy i nazywa je. Dz. oglądają kolejno obrazki i nazywają je.
Der rote Mantel. Ein Bettler. Ein Pferd. Ein Schwerd. Der Winter. Sant Martin. Die Laterne. Der Umzug.

7. Zabawa „Was fehlt?”
Jedno dz. odchodzi do ściany i odwraca się od grupy. W tym momencie inne chowa wybrany przez siebie obrazek. Następnie grupa woła: „..... komm rein” oraz „Was fehlt?” przywołane dz. musi odgadnąć nazwę obrazka, który zniknął.
Utrwalenie ww. rzeczowników.

8. Nauczyciel opowiada dz. o tradycji obchodów dnia Św. Marcina. Opowiada, ze takie wydarzenie będzie miało miejsce w Zdzieszowicach. Zachęca dzieci do udziału w obchodach.

9. Nauka piosenki „Laterne”

„Laterne, Laterne
Sonne, Mond und Sterne.
Brenne auf mein Licht,
Brenne auf mein Licht.
Nur meine Liege Laterne nich.”

10. Kolorowanie obrazka o Św. Marcinie
Zwrócenie uwagi na używanie odpowiednich kolorów, głownie na czerwony płaszcz Marcina.

11. Pozegnanie piosenka „Laterne” i poczęstunek marcińskim rogalikiem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.