X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 6988
Przesłano:

Rozpoznawanie położenia samogłosek i spółgłosek w wyrazach - zajęcia rewalidacyjne

Rodzaj zajęć: rewalidacyjne
Temat zajęć: Rozpoznawanie położenia samogłosek i spółgłosek w wyrazach
Czas zajęć: 30 minut
Prowadząca: Edyta Berbecka
Cel ogólny:
Utrwalenie znajomości samogłosek i spółgłosek
Cele rewalidacyjne:
- usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowo- słownej
- rozwijanie analizy wzrokowej
- usprawnianie analizatora słuchowego
- utrwalenie obrazu graficznego samogłosek i spółgłosek
- usprawnienie motoryki małej
- rozwijanie logicznego myślenia
Metody pracy:
Praktyczna: wyszywanie liter, nawlekanie koralików, wypełnianie karty pracy

Środki dydaktyczne:
Koraliki, żyłki, kartoniki, styropian, nici, igły, karty pracy, koperty z wyrazami, kwadraciki pomarańczowe i fioletowe.
Spodziewane efekty:
Uczeń:
- zapamięta samogłoski i spółgłoski
- wymieni samogłoski
- wstawi w odpowiednie miejsce w wyrazie

Przebieg zajęć:

1.Przywitanie uczniów
2.Przedstawienie tematu i celu zajęć
3.Nawlekanie koralików na żyłkę. Nauczyciel rozdaje uczniom kolorowe koraliki i prosi, by uczniowie odliczyli 10 koralików i nawlekli naprzemiennie kolory.
4.Wspólne przypomnienie poznanych samogłosek
5.Wyszywanie na styropianie samogłosek i spółgłosek przy muzyce relaksacyjnej.
6.Po wyszyciu liter nauczyciel nawiązuje rozmowę i kieruje ja w taki sposób, by uczniowie .:
- odczytali kolejno wyszyte litery,
- zaliczyli je do grupy samogłosek i spółgłosek
7.Nauczyciel rozdaje uczniom koperty z tekturkami , na których znajdują się wyrazy. Uczniowie wypisują samogłoski z wyrazów na otrzymanych kartkach. Po zakończeniu zadania uczniowie odczytują samogłoski
8.Rozpoznawanie położenia samogłosek i spółgłosek w wyrazach.. Siedząc twarzą do dziecka wyciągam wszystko to co znajduje się w kopercie. Pokazuję dziecku karteczki mówię: spójrz tu są karteczki, na których napisane są różne wyrazy i odkładam tak karteczki, aby dziecko nie widziało co jest napisane na danej karteczce. Następnie pokazuję dziecku kwadraciki i mówię: spójrz i zapamiętaj pomarańczowy kwadracik oznacza samogłoski, a fioletowy kwadracik spółgłoski, ułóż z tych kwadracików wyraz : a)„pies”, b)„tama”. Wygłoskuj wyraz „pies”, „tama” i zapisz w zeszycie. Proszę odsłoń karteczki leżące na ławce i znajdź wyraz „ pies”, „tama”. Sprawdź czy samogłoski i spółgłoski odpowiadają kolorom kwadracików ułożonym przez ciebie. A teraz sprawdź czy wyraz napisany na karteczce jest taki sam jak u Ciebie w zeszycie. A teraz zagramy sobie. Spójrz i posłuchaj - tak gra się spółgłoski – uderzam palcem raz o ławkę, a tak gra się samogłoski, uderzam palcem 2 razy o ławkę. Posłuchaj tak brzmi wyraz „pies”. Ilość uderzeń przyporządkowuje każdej głosce i stukając głośno je wypowiadam. ( p-1 raz stukam, i-2 razy stukam, e-2 razy stukam, s-1 raz stukam). Zagraj wyraz pies, tak jak zrobiłam to ja.
9.Uczniowie otrzymują tabele na kartkach. Tabela zawiera następujące elementy: wyraz, ilość sylab, samogłoski. Uczniowie samodzielnie wypełniają otrzymana tabelę według wzoru.
10.Nauczyciel rozdaje uczniom kartoniki z wyrazami. W wyrazach brakuje samogłosek. Uczniowie otrzymują polecenie słowne nauczyciela, by uzupełnili brakujące samogłoski.
11.Podsumowanie zajęć. Nauczyciel zadaje pytanie czy uczniowie są zadowoleni z zajęć. Czy im się podobały i chcą takie zajęcia odbywać częściej.
12.Pożegnanie uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.