X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 6839
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Instrumenty muzyczne wokół nas - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci sześcioletnich w dniu 2 grudnia 2009 r.

Opracowanie i realizacja: mgr Aneta Stanowska
Temat kompleksowy: W muzycznej krainie zabawy
Temat dnia: Instrumenty muzyczne wokół nas
Cel ogólny: kształtowanie wrażliwości muzycznej u dzieci
Cele operacyjne:
• nawiązuje serdeczne kontakty z rówieśnikami i dorosłymi;
• ilustruje ruchem treść śpiewanej piosenki;
• naśladuje ruchem sposób poruszania się zwierząt w rym muzyki;
• rozpoznaje instrumenty muzyczne po dźwięku;
• układa obrazki z instrumentami w kolejności, w jakiej występują po sobie dźwięki;
• obserwuje dyrygenta i gra na instrumentach zgodnie z jego wskazaniami;
• porusza się w rytm muzyki;
• dzieli wyrazy na sylaby i wskazuje właściwy model wyrazu;
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Przebieg zajęć:

1. Zabawa muzyczno-ruchowa „Podaj rękę partnerowi”
Ustawienie: parami na obwodzie koła

Podaj rękę partnerowi, potem podaj drugą
Zrób obrocik, dookoła, gdy muzyka gra
Stań na baczność, tupnij nogą, i pokiwaj głową
Klaśnij w ręce i w kolana, gdy muzyka gra
Zabawy powtarzamy kilkakrotnie, po każdym powtórzeniu partnerzy odwracają się do siebie tyłem – tworząc parę z nowym partnerem.

2. Zabawa słuchowa „Zwierzęta w muzyce”
Wybieramy spośród fotografii umieszczonych na tablicy te, które kojarzą nam się ze słyszanymi utworami muzycznymi. Poznajemy tytuły utworów muzycznych. Zastosowanie cyfr 1-7
Lot trzmiela
Słoń
Łabędź
Taniec kurcząt w skorupkach
Kangury
Pstrąg
Uparta pszczółka

3. Ekspresja ruchowa do muzyki – ilustrujemy ruchem sposób poruszania się zwierząt w rytm muzyki

4. Zabawa słuchowa „Zapamiętaj kolejność i ułóż”
Rozpoznajemy po dźwięku instrumenty muzyczne – układamy kartoniki z ilustracjami we właściwej kolejności

5. Instrumentacja piosenki „Orkiestra”
Grają kolejno:
• bębenki w rytmie: ti ti ta ti ti ta ta ta ta
• grzechotki w rytmie: ti ti ti ti ti ti ti ti ti ti ti ti ti ti ti ti
• talerze w rytmie: ta-a-a-a ta-a-a-a
• pałeczki w rytmie: to to to to to to to to to to

Podczas ostatniej zwrotki grają wszystkie instrumenty w powyższym rytmie

Mały jeżyk na bębenku gra
Ram, tam, tam, ram, tam, tam, ram, tam, tam.
Ram, tam, tam, ram, tam, tam, ram, tam, tam.

Na grzechotkach grają misie dwa,
szu, szu, szu, szu, szu, szu, szu, szu, szu.
Szu, szu, szu, szu, szu, szu, szu, szu, szu.

Szary zając na talerzach gra,
Bum ta ra, bum ta ra, bum ta ra.
Bum ta ra, bum ta ra, bum ta ra.

Młody dzięcioł w drzewo puka tak,
Stuku puk, stuku puk, stuku puk.
Stuku puk, stuku puk, stuku puk.

Już orkiestra rytm ten dobrze zna
Ram, tam, tam, ram, tam, tam, ram, tam, tam.
Ram, tam, tam, ram, tam, tam, ram, tam, tam.

6. „Taniec motyli” z apaszkami

7. Zabawa słuchowa „Ile sylab?”
Dzielimy na sylaby nazwy instrumentów muzycznych – odszukujemy właściwe modele wyrazów pasujące do słyszanych dźwięków

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.