X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 6818
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie wigilijne

Cele operacyjne:
- dziecko poznaje treść opowiadania i wierszy
- obrzędy i tradycje Świąt Bożego Narodzenia
- znaczenie pojęć: obrzęd, tradycja
Przewidywane osiągnięcia:
- aktywnie słucha
- podejmuje wyznaczone role
- próbuje określić swój nastrój gestem lub słowami
- zna zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia
- potrafi składać życzenia świąteczne
- kontroluje swoje zachowanie stosownie do sytuacji
- rozumie pojęcie kolędowania
- zna słowa i potrafi zaśpiewać popularne kolędy polskie

Metody:
Czynna – przygotowanie świątecznego nakrycia stołu wigilijnego, przypinanie elementów opowiadania na tablicę,
Słowna - śpiewanie kolęd, słuchanie opowiadania, recytowanych wierszy, pogadanki na temat świątecznych przygotowań, składanie życzeń
Oglądowa – oglądanie obrazków, ozdoby stołu, nakrycia
Pomoce:
Biblia w obrazkach dla najmłodszych , wiersz: „Wieczór wigilijny”-
T. Kubiak, tablica z sylwetami do szopki, wybrane kolędy, biały obrus, siano, stroik wigiljny, nakrycia do stołu, opłatki, pierniki, kompot z suszu, kutia, płyta CD muzyka do zabawy „Zaprzęgi”, podkład z rymowanką „Siedzi anioł”, piosenka „Na gałązce choinkowej”.

Przebieg:

1. Zabawa- rymowanka „Siedzi anioł”- granie w łapki z kolegami z wypowiadaniem rymowanki:
Siedzi anioł w niebie,
Pisze list do Ciebie
Jakim atramentem ?
Nie ołówkiem ani atramentem,
tylko złotym diamentem.

2. Nawiązanie do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i zachęcenie do wysłuchania historii o bożymnarodzeniu wg „Biblii w obrazkach dla najmłodszych” ilustrując sylwetami – dzieci wieszają sylwety na tablicę wg planu:
- Narodzenie Jezusa
- Odwiedziny pasterzy przez aniołów
- Odnalezienie dzieciątka przez pasterzy w szopce
- Podróż trzech mędrców ze wschodu
- Przekazanie darów dzieciątku
3. Nawiązanie rozmowy na temat treści historii .
4. Zabawa „Zaprzęgi”- wg zabaw muzycznych .
6. Dzieci opowiadają o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia: świątecznych przygotowaniach prowadzonych w domu, dzielą się wrażeniami z własnych przeżyć, znajomością zwyczajów.
7. Wspólne zaśpiewanie wybranej kolędy.
8. Dzieci czynnie uczestniczą w pracy przy wskazówkach nauczyciela:
- Nakrywają stół białym obrusem, pod obrus wkładają sianko (symbol narodzenia Jezusa w stajence)
- Umieszczają na stole stroik wigilijny ze świecą
- Nakrycia + dodatkowe dla niespodziewanego gościa
- Opłatki
- Przygotowane potrawy wigilijne – dzieci rozpoznają je po wyglądzie lub smaku i nazywają (kutia, kompot z suszu, pierniki).
-9. Po nakryciu stołów nauczyciel recytuje wiersz T. Kubiaka „Wieczór wigilijny” .

„Wieczór wigilijny” - Tadeusz Kubiak
Biały obrus lśni na stole,
pod obrusem siano.
Płoną świeczki na choince,
co tu przyszła na noc.
Na talerzach kluski z makiem,
karp jak księżyc srebrny.
Zasiadają wokół stołu,
dziadek z babcią, krewni..
Już się z sobą podzielili
opłatkiem rodzice,
już złożyli wszyscy wszystkim
moc serdecznych życzeń.

10. Zapalenie świecy na stoliku
11. „Czego będziemy sobie życzyć przy wigilijnym stole?”- odpowiedzi dzieci.
12. Składanie życzeń świątecznych i dzielenie się opłatkiem .
13. Wspólne zasiadanie do stołu i spożycie przygotowanych potraw .
14. Pożegnanie gości piosenką „Na gałązce choinkowej”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.