X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 6809
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Skąd się bierze deszcz? - zajęcia w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Deszcz"

Projekt edukacyjny: „Deszcz”
Temat dnia: „Skąd się bierze deszcz?”
Data realizacji: 18.11.09
Grupa wiekowa: 5,6 - latki
Prowadząca: Lidia Kołodziejska

Cele w ramach realizacji projektu:
- samodzielne doświadczanie i obserwowanie zjawiska parowania i skraplania wody, zapoznanie z obiegiem wody w przyrodzie
- samodzielne doświadczanie i obserwacja zjawisk: suszy i powodzi; operowanie pojęciami „za dużo”, „za mało”
- zapoznanie z pojęciami określającymi nazwy zbiorników wodnych na ziemi - jezioro, ocean, rzeka i dostrzeganie różnic między nimi, (doskonalenie umiejętności, przeliczania, rozpoznawania figur geometrycznych i czytania globalnego)
- wykonywanie działań mających na celu przelewanie wody z różnych naczyń, posługiwanie się lejkiem i miarką
- instrumentalizacja piosenki za pomocą własnoręcznie wykonanych z butelek i wody instrumentów – dostrzeganie możliwości wtórnego wykorzystania materiałów plastikowych
- próby wyrażania emocji za pomocą gestu i mimiki twarzy


Przebieg zajęcia:

1. Rozwiązujemy zagadkę słuchową: kapanie wody, deszcz – wprowadzenie do tematu
2. „Skąd się bierze deszcz?” „Co się dzieje, gdy wody jest za dużo lub za mało?” – zabawy badawcze
- wykonujemy doświadczenie z parowaniem i skraplaniem wody, poznajemy zjawisko powstawania deszczu (nad miską z gorącą wodą dzieci trzymają płytki wykonane z tektury owiniętej folią aluminiową, które wcześniej schłodzone zostały w lodówce; obserwują parę unoszącą się nad miską a następnie osadzającą się na płytkach, która pod wpływem zimna skrapla się)
- obserwujemy zjawisko powstawania suszy i powodzi – analizujemy ich skutki dla środowiska (dzieci do słoików wsypują piasek w jednym bardzo mało, w drugim dużo; kolejno wlewają miarki wody do pierwszego dużo, do drugiego mało; dzieci obserwują przenikanie wody przez piasek i wyciągają wnioski: mało piasku a za dużo wody – przelewa się i powstaje „powódź”, dużo piasku a za mało wody- powstaje „susza”
3. Gdzie gromadzi się woda? – układamy ilustracje z części według kodu liczbowego (1 grupa dzieci wybiera tylko te części układanki, które oznaczone są wybraną cyfrą , literowego (2 grupa dzieci wybiera te części układanki, które oznaczone są wybranymi literami) lub z figur geometrycznych(3 grupa dzieci wybiera te części układanki, które oznaczone są wybraną figurą geometryczną); każda grupa rozpoznaje i nazywa zbiornik wodny ziemi, który ułożyła (jezioro, ocean, rzeka); odczytujemy napisy globalne
4. „Deszczowe granie” – z plastikowych butelek i wody wykonujemy instrumenty muzyczne ( dzieci do plastikowych butelek za pomocą miarek i lejków nalewają wodę do wyznaczonego poziomu porównując jednocześnie pojemność swoich butelek; uderzając w butelki z różną ilością wody wysłuchują różne brzmienia powstałych „instrumentów”)
Wykonujemy akompaniamenty muzyczne do piosenki „Hej pada”
5. „Zbieramy krople deszczu” – zabawa ruchowa przy muzyce połączona z rozpoznawaniem zapisu graficznego swojego imienia (dzieci poruszają się w rytmie muzyki naśladując spadające krople deszczu, na dotyk pałeczki zatrzymują się i szukają wśród rozłożonych na dywanie kropli tej ze swoim imieniem)
6. „Wędrówka kropli deszczu” – zabawa doskonaląca umiejętność wyrażania treści opowiadania oraz emocji z nim związanych za pomocą gestu i mimiki (dzieci słuchają opowieści podczas, której wcielają się w rolę kropli i poprzez elementy dramowe wyrażają swoje emocje)
7. „Jak wyglądałbym, gdybym był kroplą deszczu?” – rozwijamy umiejętność wyrażania swoich wyobrażeń za pomocą działalności plastycznej (dzieci wykorzystując otrzymaną kroplę z imieniem umieszczają ja na kartonie, a następnie domalowują farbami lub pastelami, bądź też doklejają samodzielnie wycięte z materiałów włókienniczych lub papierniczych elementy; wspólnie umieszczone na jednym kartonie krople tworzą „deszcz”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.