X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 6778
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co moja babcia robi najplepiej? - rozwijanie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni

PROJEKT ZAJĘCIA

OSOBA PROWADZĄCA ZAJĘCIE: MGR AGNIESZKA OLESZEK
GRUPA WIEKOWA: 6-latki
TEMAT: „Moi kochani dziadkowie”
TEMAT OŚRODKOWY: „Co moja babcia robi najlepiej?”
DATA: 21.01.2010r.

CEL OGÓLNY ZAJĘĆ:
-Rozwijanie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni.

Cele operacyjne:
Dziecko :
-poprzez zabawę doskonali orientację w schemacie ciała,
-w trakcie zabawy utrwala kierunki przestrzenne,
-potrafi wykonać ćwiczenia graficzne kształtujące orientację w przestrzeni,
-przestrzega zasady obowiązujące w zabawach,
-doskonali umiejętności komunikacyjne,
-usprawnia percepcję wzrokową i słuchową,
-usprawnia pracę rąk,
-ćwiczy słuch fonematyczny,
-nabywa szacunku dla osób starszych,

Metody:
- podająca
- problemowa
- działalności praktycznej.

Formy:
praca zbiorowa, zespołowa i indywidualna.

Środki dydaktyczne: kreda, tamburino, wiersz J. Brzechwy „Łata i dziura”, frotki, kurtka, rękawiczki, dywan z literami, ilustracja tematyczna, „labirynty”, karty pracy indywidualnej,

Przebieg zajęć:

I Część wstępna
1. Powitanie, dzieci siadają przed tablicą w celu wykonania zadania usprawniającego percepcję wzrokową- plątanina literowa z hasłem DZIEŃ BABCI
2. Wprowadzenie do tematu:
Rozmowa z dziećmi na temat:
- jakie święto obchodzimy 21 i 22 stycznia?
- kto to jest babcia, kto dziadek? - wyjaśnienie pokrewieństwa;
- jak się powinniśmy do nich odnosić?
- kto z dzieci już złożył babci życzenia?
- jakie to były życzenia?
- jakie złożycie?
3. Zaśpiewanie I zwrotki piosenki „Moja babcia i mój dziadek”/pozycja stojąca/

II Część główna
1. Rozmowa z dziećmi na temat:
-co wasza babcia umie najlepiej robić?
2. Wysłuchanie wiersza „Łata i dziura”
-przymierzanie swetra z łatą, określenie który rękaw jest lewy, a który prawy,
3. Orientacja w schemacie własnego ciała (prawa, lewa ręka)
-oznaczenie ręki lewej frotką
4. Zabawa bieżna „Powitanie”
-rozróżnianie tempa w połączeniu z zabawą ruchową –szybko-bieg, wolno-marsz
-reakcja na polecenie, orientacja w schemacie własnego ciała , jak i kolegi
5. Zabawa w parach „Rękawiczki nierozłączki”
6. Zabawa paluszkowa „Rodzina” (wykonywana lewą i prawą dłonią)
7. Zabawa ruchowa „Poruszaj się zgodnie z instrukcją”
- 2 kroki do przodu, 1 krok w prawo, 3 kroki do tyłu, 2 kroki w lewo itp.
8. Zadanie w zespołach- ćw. graficzne „labirynty”
o Tabela 6x6 z kropkami w środku i strzałką w lewym, górnym rogu,
o Zadaniem dzieci jest połącznie kropek wg. podanego kodu, np. 5↓, 5→, 1↑, 4←, 4↑, 1←, itp.
o W wyniku połączenia kropek powstaje kontur litery, który dzieci kolorują.
o Następnie każdy zespół prezentuje swoją literkę, dzieci wymieniają imiona swoich babć, dziadków rozpoczynających się daną głoską.
9. Zabawa z dywanem z literami
- utrwalanie kierunków w przestrzeni
- ćw. syntezy literowej wyrazów
10. Karta pracy indywidualnej
- dorysuj wg. instrukcji – po lewej stronie drzewa babcię, u góry chmury, pod drzewem grzybka itp.
- „labirynt” z literami/kropkami – hasło „BABCIA” – polecenie: narysuj rozwiązanie.
WAŻNA JEST STAŁA KONTROLA I POCHWAŁA/ KOREKTA WYKONANEGO PRZEZ DZIECKA ZADANIA.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.