X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 6715
Przesłano:

Świątecznych tradycji czar - scenariusz zajęć z sekcją kulinarną

Cele:
- kultywowanie tradycji i zwyczajów świątecznych
- poznanie nowej techniki wykonania ozdób choinkowych (origami)
- wdrażanie do umiejętności pracy w grupie
- uwrażliwienie na zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania ze sprzętów kuchennych (kuchenki, piekarnika)

Przewidywane osiągnięcia ucznia:
- zna zwyczaje związane ze świętami
- potrafi wykonać i ozdobić samodzielnie pierniczki na choinkę
- potrafi wykonać ozdoby metodą origami
- estetycznie wykonuje swoją pracę

Metody:
- słowna – swobodne wypowiedzi uczniów na temat „Tradycje świąteczne w Twoim domu”, pogadanka na temat „Staropolskie zwyczaje świąteczne”
- oglądowa- przedstawienie uczniom gotowej pracy wykonanej technika origami - bombka i choinka
- praktycznego działania- wykonanie i ozdobienie pierników na choinkę, wykonanie bombki i choinki techniką origami

Formy pracy: indywidualna i grupowa

Materiały i środki:

składniki na ciasto piernikowe: mąka, miód, masło, przyprawa do piernika, jajka, cukier, soda, miseczka, stolnica, foremki, czekolada biała i mleczna, posypka, goździki, gotowa choinka i bombka, papier ksero kolorowy, nożyczki, klej, rafia

PRZEBIEG ZAJĘĆ: CZĘŚĆ I

I. Przywitanie uczniów, zapoznanie z tematem zajęć, przygotowanie stanowiska do wykonania pierniczków oraz stołu do wykonania prac plastycznych.
Umycie rąk, założenie fartuszków ochronnych.

II. Uczniowie pod nadzorem nauczyciela zagniatają ciasto piernikowe, wycinają foremkami kształty pierniczków.
Nauczyciel odnosi pierniki do pieczenia. Uczniowie sprzątają miejsce pracy.

III. Odbywa się pogadanka nt: „Tradycje świąteczne w moim domu”. Następują swobodne wypowiedzi uczniów na podany temat.
Nauczyciel opowiada uczniom o staropolskich nieznanych im tradycjach i obrzędach świątecznych, uczniowie wyrażają swoje opinie na dany temat.
Nauczyciel zachęca uczniów do kultywowania tradycji świątecznych w domu np poprzez ozdabianie choinki ozdobami wykonanymi własnoręcznie oraz przez pomoc rodzicom w przygotowywaniu wigilii oraz potraw świątecznych. Wskazuje na wielka wagę tych działań.

IV. Uczniowie w przerwie podczas pieczenia pierników wykonują ozdoby świąteczne technika origami- bombkę i choinkę.
Na wstępie nauczyciel pokazuje gotowe prace i przy pomocy uczniów demonstruje sposób składania papieru. Uczniowie samodzielnie wykonują ozdoby. Gotowe wieszają na szkolnej choince.

CZĘŚĆ II

Po upieczeniu i wystudzeniu pierników uczniowie ozdabiają je przy pomocy lukru, rozpuszczonej czekolady, posypki, goździków. Przygotowują zawieszki z rafii.

Zakończenie zajęć, powieszenie pierników na choince.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.