X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 6679
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co niesie Mikołaj? - utrwalenie przeliczania w zakresie 5

Przedszkole Miejskie nr 51
w Sosnowcu

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców.

Cele:
- wdrażanie do wypowiadania się na dany temat,
- doskonalenie analizy słuchowej wyrazów,
- utrwalenie przeliczania w zakresie 5, znajomości cyfr 1-5,
- rozwijanie samodzielnego myślenia, wdrażanie do pracy samodzielnej.

Cele szczegółowe:
- uważnie słucha tekstu wiersza, wypowiada się na jego temat,
- potrafi dokonać analizy słuchowej wyrazu, przelicza sylaby,
- tworzy zbiory jakościowe, porównuje liczebność zbiorów,
- uczestniczy w zabawie ruchowej,
- samodzielnie wykonuje swoją pracę.

Metody:
- słowna, oglądowa,
- zadań stawianych do wykonania,
- burza mózgów.

Formy:
- praca z całą grupą,
- indywidualna,

Pomoce:
- tekst wiersza,
- ilustracja przedstawiająca Mikołaja,
- kartoniki,
- worek z zabawkami: lalki, auta, maskotki, piłki,
- nagranie CD „Siedem reniferów”,
- karta pracy na tablicę,
- karty do pracy indywidualnej,
- szarfy.

Przebieg zajęcia:

1. Wysłuchanie wiersza:

- Jak wygląda Mikołaj? Wiesz?
- Wiem!
- To opisz mi go.
- To ten, który ma białą brodę
I wielki worek przy sobie!
- A dalej?
- Dalej ma płaszcz czerwony,
Czapkę z pomponem,
I bardzo wielki worek!
- Coś jeszcze?
- Jeszcze ma pas ze złota
Buciory z cholewami
I wiezie worek saniami!
- Nie zapomniałaś o czymś?
- Nie!
- Na pewno?
- Ojej, już wiem!
W tym worku
Jest dla mnie prezent.
Mikołaj mi go przyniesie!

2. Rozmowa kierowana z dziećmi nt. Mikołaja:
- o kim był wiersz?
- jak wyglądał Mikołaj w wierszu?
- co wiezie w worku?
- a czy wy też dostaliście prezenty od Mikołaja?

3. Pokaz ilustracji, podział wyrazu: Mikołaj na sylaby, przypięcie cegiełek.
4. „Worek Św. Mikołaja”- demonstracja worka z prezentami:
- co tu może być?- wypowiedzi dzieci- burza mózgów,
- demonstracja zawartości worka: dzieci wyjmują prezenty: lalki, misie, auta, piłki.
- segregowanie zabawek- tworzenie zbiorów,
- przeliczanie elementów i podpisywanie zbiorów cyfrą,
- porównywanie liczebności zbiorów: mniej, więcej.
5. „Siedem reniferów”- zabawa ruchowa przy muzyce.
6. „Działania na zbiorach”- na tablicy nauczyciel przypina dużą kartę pracy z symbolami zabawek. Zadaniem chętnych dzieci jest wyodrębnienie poszczególnych zbiorów i podpisanie ich cyfrą.
7. „Worek Św. Mikołaja”- przypomnienie jego zawartości.
8. Praca indywidualna- karty pracy (praca na dwóch poziomach):
- zadaniem dzieci jest dopasowanie sylwety zabawki do jej cienia.
9. Sprawdzenie prawności wykonania zadania.
10. „Siedem reniferów”- zabawa ruchowa przy muzyce z udziałem rodziców.

11. Omówienie zajęcia:
- realizacja zadań,
- osiągniecie celów, pytania rodziców.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.